پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 17 بهمن 1401

کد خبر : 116211

 
مدیر جهاد کشاورزی مطرح کرد

تلف شدن بچه‌ماهی‌های نهاوند بر اثر ابتلا به ویروس «وی.اچ.اس»
تاریخ خبر : 1399-12-11
     
 
 
     
متن خبر :


 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند از تلف شدن شماری از بچه‌ماهی‌ها در نهاوند بر اثر ابتلا به ویروس مهلک «وی.اچ.اس» خبر داد.
کریم حاج‌باباعلی در گفت‌وگو با خبرنگار بازار با اشاره به اینکه بیماری «وی.اچ.اس» استخرهای پرورش ماهی کشور را درگیر کرده است، افزود: این بیماری ویروسی است که وقتی وارد یک استخر می‌شود، تمام سرمایه پرورش‌دهنده ماهی را بر باد می‌دهد و بسیار خطرناک و مهلک است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند با تأکید بر اینکه این ویروس با پرواز یک گنجشک منتقل می‌شود، سرعت و سرایت این ویروس را بسیار سریع دانست و گفت: به‌عنوان مثال اگر یک پرنده ناقل این ویروس از ملایر پرواز کند و بر روی یکی از استخرهای ماهی در نهاوند بنشیند، تمام ماهی‌های داخل استخر را مبتلا کرده و آنها را از بین می‌برد.
وی با بیان اینکه شهرستان نهاوند به واسطه وجود منابع آبی مناسب نخستین شهر شیلاتی غیرساحلی کشور است که به‌عنوان خواهرخوانده شیلات ایران شناخته می‌شود، ادامه داد: بالغ بر چند میلیون قطعه ماهی در مزرعه پرورش ماهی سردابی و گرمابی در سطح شهرستان نهاوند وجود دارد.
حاج‌باباعلی با یادآوری اینکه ۹۰ واحد مزرعه پرورش ماهی سردابی و گرمابی و تکثیری در نهاوند مجوز فعالیت دارند، عنوان کرد: از این ۹۰ واحد ۶۵ به‌صورت فعال و نیمه‌فعال‌اند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند در این راستا عنوان کرد: منظور از واحد غیرفعال، واحدی است که با تمام ظرفیت کار نمی‌کند.
وی در بخش پایانی این گفت‌وگو با اشاره به اینکه تعداد ۳۰ نفر در این بخش به‌طور مستقیم مشغول به‌کار هستند، عنوان کرد: به‌طور میانگین در سال، بالغ بر 2 هزار تن ماهی سردابی (ماهی قزل‌آلا) تولید می‌شود و استخرهای ماهی ظرفیت تولید 5/2 میلیون بچه ماهی را دارا هستند که درحال‌حاضر، این واحدها با تولید یک میلیون بچه ماهی مشغول به فعالیت هستند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.