پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 31 تير 1403

کد خبر : 134477

 
ملایر با شهر کوکند ازبکستان خواهرخوانده می‌شود
تاریخ خبر : 1402-07-04
     
 
 
     
متن خبر :


ملایر- سحر یوسفی- خبرنگار همدان پیام: با توجه به اشتراکات شهر کوکند ازبکستان و ملایر در زمینه منبت و با هدف نزدیکی بیشتر بین ایران و ازبکستان در حوزه صنایع دستی ، موضوع خواهر خواندگی این دو شهر مطرح و در بهمن‌ماه منعقد می‌شود.

شهردار ملایر در این‌باره اظهار کرد : در اجلاسیه مجمع شهرهای جهانی صنایع دستی که چند روز اخیر در کشور ازبکستان برگزار شد.

"مریم جلالی" معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی با توجه به ظرفیت منبت شهر کوکند(خوقند) ازبکستان و استعدادها و توانمندی‌های شهر ملایر به عنوان شهر جهانی مبلمان منبت ، موضوع پیوند خواهر خواندگی بین این دو شهر را با هدف نزدیکی بیشتر بین ایران و ازبکستان در حوزه صنایع دستی پیشنهاد داد.

مجید فرجی گفت : این موضوع با استقبال و موافقت شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر ملایر قرار گرفت و ان‌شالله انعقاد تفاهم‌نامه و موارد بعدی در بهمن ماه اتفاق خواهد افتاد.

وی با بیان اینکه ، این اتفاق فرصت‌های خوبی از جنبه‌های مختلف برای ملایر ایجاد می‌کند ، توسعه تبادلات اقتصادی، رونق گردشگری ، گسترش مراودات فرهنگی،  تبادل تجربیات در زمینه صنایع دستی و افزایش تعاملات بین‌المللی را از رهاوردهای پیوند این خواهرخواندگی برشمرد.

فرجی در پایان بیان کرد : مجموعه شهرداری و شورای اسلامی شهر از معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزرات میراث فرهنگی ، کریمی ، مشاور وزیر میراث فرهنگی که به عنوان یک ملایری پیگیر موضوع بودند و از استاندار همدان ، فرماندار ملایر و نمایندگان ملایر در مجلس شورای اسلامی که برای این اتفاق خجسته همکاری کردند تقدیر و تشکر میکند.

راهنمایان گردشگری در شهرهای توریستی از اصطلاحی استفاده می‌کنند که به شهرهای خواهرخواهنده معروف است که این اصطلاح در سال ۱۹۲۰ بین کشورهای فرانسه و انگلیس بسته شد به این صورت که از هر دو کشور یک شهر منتخب، معرفی شد تا با یکدیگر هم‌پیمان شوند که این توافق‌نامه تا سال ۱۹۸۶ ادامه داشت و حتی در جنگ جهانی دوم نیز این دو شهر خواهرخوانده منافع مشترکی داشتند که از آن تعدی نمی‌شد پس از این واقعه تاریخی سیاست‌مردان به این توافق‌نامه جلب شدند.

 پیمان مشترک بین شهرهای خواهرخوانده

هم‌اکنون بسیاری از شهرها نزدیک به ۲۴۰۰ شهر در جای‌جای دنیاخواهرخواندگانی دارند که علاوه بر منفعت‌های مشترک، تبادلات فرهنگی، ورزشی، اقتصادی و بازرگانی و... بین این دو شهر انجام می‌شود و اشتراکاتی نیز در این بین با یکدیگر دارند که گاهی اوقات همین شباهت‌ها باعث بستن این پیمان می‌شود. در ادامه با شهرهایی در ایران که در هر گوشه‌ای از جهان یک یا چند خواهر خوانده دارند، آشنا خواهیم شد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.