پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 2 مرداد 1403

کد خبر : 135427

 
در مراسم گرامیداشت روز کارآفرینی و صنعت گردشگری استان عنوان شد

استاندار: گردشگری همدان چشم‌انتظار سرمایه‌گذاری کارآفرینان
تاریخ خبر : 1402-08-27
نویسنده : مریم مقدم
     
 
 
     
متن خبر :


حاجی‌بابایی: همدان با توجه به ظرفیت‌هایش محور کارآفرینی و گردشگری کشوری شود
معاون اقتصادی استاندار: کارآفرینان در تغییرات هوشمندانه عمل کنند
مدیرکل میراث: جذب سرمایه‌گذار ناجی گردشگری استان است
عراقچیان: شورای عالی گردشگری استان راه‌اندازی شود
شیروانی: ثبت جهانی هگمتانه گردشگر خارجی می‌آورد
رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر همدان: کارآفرینی در حوزه گردشگری عامل رونق کسب و کار محلی است

استاندار با پیشنهاد میزبانی از همایش ملی کارآفرینی سال آینده در استان موافقت کرد براساس روز شمار هفته جهانی کارآفرینی (22 لغایت 28 آبان ماه)، روز گذشته با عنوان «کارآفرینی و صنعت گردشگری » نام‌گذاری شده بود.

به همین مناسبت نشست صمیمی و صبحانه کاری گردشگری به همت کانون کارآفرینان برتر رسمی استان همدان و با حمایت سرمایه گذار "عمارت والا" با حضور اعضای هیات امنا کانون کارآفرینان استان از جمله استاندار همدان به عنوان رئیس هیأت امنای کانون کارآفرینان برتر رسمی استان، حاجی بابایی ، نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و سایر اعضای هیأت امنا و هیأت مدیره کانون کارآفرینان برتر رسمی استان و تعدادی ازکارآفرینان منتخب فعال در حوزه گردشگری و کارشناسان و مدیران حوزه گردشگری تشکیل شد.

برگزاری این نشست در "عمارت والا" که سرمایه‌گذار آن شرایطی منحصر به فرد برای حیات بخشیدن به این بنا را با بهره‌وری اقتصادی و اشتغالزایی فراهم کرده است حال و هوای دیگری داشت و به گونه‌ای تأثیر اقتصادی و اجتماعی یک کارآفرینی ملموس در عمارت والا را نمایان کرد.

وقتی وارد محوطه "عمارت والا" شدیم تکاپوی اقتصادی و کاربری موفق نمونه بارزی از یک سرمایه گذاری مثال زدنی بود، مشخص بود مرمت شامل لایه‌برداری، جداره‌سازی نمای بیرونی، ساب زدن،‌ بندکشی و سایر موارد دیگر است. برای مرمت مصالح را با ظرافت مرمت و یا شبیه‌سازی کرده اند تا عمر دیوارها را بیشتر کنند سقف‌های چوبی خانه را نگه داشتند و مرمت کردند تا معماری قدیمی خانه حفظ شود. در فرایند مرمت این بنا، لایه‌های بازسازی سال‌های پیش را از روی دیوار با حساسیت برداشتند.


 دبیرخانه کانون، جایگاه کارآفرینی همدان را در سطح ملی ارتقا بخشیده است

استاندار همدان و رئیس هیات امنای کانون کارآفرینان برتر رسمی استان همدان در این نشست با بیان اینکه، همدان درگذشته در عرصه گردشگری مورد بی مهری و کم لطفی قرار گرفته است گفت: این در حالی است که استان در زمینه صنعت گردشگری آثار ثبت شده ملی ظرفیت بسیاری بالایی دارد و می تواند مرکزیت گردشگری را در کشور و حتی منطقه به خود اختصاص بدهد.

علیرضا قاسمی فرزاد با اشاره به اینکه سابقه تاریخ و تمدن در همدان بالاتر از بسیاری از تمدن های شهرهای دنیا است، افزود: ظرفیت های همدان به خوبی معرفی نشده است وبا توجه به عزم و اراده ای که شکل گرفته است باید در این زمینه بیشتر تلاش کنیم.

وی با استقبال از سرمایه‌گذاری و اعلام حمایت جدی از سرمایه‌گذاران و به خصوص کارآفرینان فعال در عرصه گردشگری در این زمینه و تاکید بر اینکه مبحث گردشگری برای توسعه استان در اولویت است، افزود: در حوزه‌های مختلف سرمایه گذاری از جمله گردشگری بحث‌های دانش بنیانی، نوآوری و خلاقیت به سرعت جای نبوغ‌های قبلی را می‌گیرد.

رئیس هیات امنای کانون کارآفرینان برتر رسمی استان همدان با اشاره به اینکه متاسفانه به جای تشویق و ترغیب برای انجام امور برخی افراد فقط دست و پا می‌زنند که کار انجام نشود و این در حالی است که نباید با آنچه که خدمات را برای مردم تسهیل می‌کند مخالفت کرد.

قاسمی فرزاد با اشاره به شاخص های زیر بنایی شهرهای گردشگر پذیر از مدیرات شهرهای استان خواست تا زیر ساخت های گردشگری استان را تقویت کنند.

استاندار همدان با اشاره به اقدامات خوبی که توسط کانون کارآفرینان برتر رسمی استان همدان صورت گرفته است اظهار داشت: دبیرخانه کانون توانسته کارآفرینی همدان را در سطح ملی به عنوان "کانون کارآفرینی" مورد توجه قرار بدهد.

وی در مورد درخواست دبیر کانون کارآفرینان استان همدان مبنی بر برگزاری همایش ملی کارآفرینان به مناسبت "روز ملی کارآفرینی" در تاریخ سوم اردیبهشت ماه 1403هم گفت: پیشنهاد مطرح شده را پیگیری می کنیم. انشالله این همایش را در همدان برگزار خواهیم کرد تا بیش از گذشته زمینه و مسیر کارآفرینی را فراهم کنیم.

قاسمی فرزاد با بیان اینکه هر چقدر دولت متولی گری کرده، کافی است افزود: دولت باید چابک سازی کند و اجرای امور را به بخش خصوصی واگذار نماید و فقط نظارت و حمایت کند چراکه معتقدیم دولت نباید وارد کار اجرا شود.

 همدان با توجه به ظرفیت‌هایش محور کارآفرینی و گردشگری کشوری شود

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی هم با بیان اینکه بخش خصوصی نقش آفرینی های خوبی را در استان دارد اظهار داشت: ما می توانیم در تمام زمینه ها در همدان پایلوت باشیم این ظرفیت در همدان وجود دارد. بنابراین باید همه پای کار باشند و باور داشته باشند که ما می توانیم در گردشگری و کارآفرینی در کشور نقش آفرینی کنیم و به عنوان محور کشوری مطرح باشیم.

حمیدرضا حاجی بابایی، با ابراز رضایت از اینکه کانون کارآفرینان استان همدان توانسته است همدان را در حوزه کارآفرینی در کشور مطرح کند از سقف بلند استان برای اقدامات ملی گفت.

عضو هیات امنای کانون کارآفرینان برتر رسمی استان ادامه داد: باید همدان را به عنوان قطب در حوزهای مختلفی چون گردشگری، بهداشت و.. معرفی کنیم.

وی در ادامه افزود: تراموای همدان در دست بررسی است و با کمک مسئولان و کمک های شهری می توانیم این امر را به انجام برسانیم.

حاجی‌بابایی با اشاره به تلاش 27 ساله در اخذ مجوز راه‌آهن برای همدان این اقدام را نشأت گرفته از ایده‌ای دانست که نتیجه آن ایجاد خدمات و اشتغال بزرگی بود.

 کارآفرینان در تغییرات هوشمندانه عمل کنند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان نیز در این نشست اظهار داشت: کسانی در تغییرات پابرجا هستند که هوشمندانه عمل کنند و کارآفرینان کسانی هستند که در تغییرات هوشمندی دارند.

مجتبی حسینی، با بیان اینکه کارآفرینان هوشمندان جامعه هستند گفت: تفاوت کارآفرین با سایر افراد این هست که کارآفرینان حریص هستند برای آنچیزی که نمی دانند.
وی افزود: محیط تصمیم گیری در دنیای امروز یک ناپایداری دارد و برای اینکه بتوانیم یک تصمیم خوب بگیریم باید پیش بینی خوبی از آینده پیش رو داشته باشیم. اگر پیش بینی نکنیم در برنامه ریزی شکست می خوریم و شکست در برنامه ریزی یعنی برنامه ریزی برای شکست.

 کارآفرینی در حوزه گردشگری عامل رونق کسب و کار محلی است

رئیس کمیسیون گردشگری و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر همدان در این نشست با اشاره به اهمیت کارآفرینی در حوزه گردشگری گفت: این حوزه شامل ایجاد و توسعه کسب و کارهایی است که به صورت مستقل یا با همکاری با دیگران، خدمات و محصولات گردشگری را ارائه می‌دهند.

حمید بادامی نجات افزود: با توجه به افزایش تعداد گردشگران، فرصت‌های بیشتری برای کارآفرینان در این حوزه به وجود آمده است.

وی گفت : تأثیر گردشگری بر اقتصاد را نیز نمیتوان انکار کرد ، صنعت گردشگری در بسیاری از کشورها به عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع درامدی شناخته شده است به همین دلیل مورد اقبال کارآفرینان بسیاری است.

 جذب سرمایه‌گذار ناجی گردشگری استان است

مدیر کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در این نشست با اشاره به عنوان کارآفرینی و صنعت گردشگری به مناسبت روزکار آفرینی وصنعت گردشگری از هفته جهانی کارآفرینی با عنوان این مطلب گفت : این کسب و کارها می‌توانند شامل هتل، رستوران، تور واحد، مراکز تفریحی و سایر امکانات گردشگری باشند.

محسن معصوم علیزاده عنوان کرد : برای شروع کارآفرینی در حوزه گردشگری، باید ابتدا بازار و نیازهای مشتریان را بررسی کرد. همچنین، برای کارآفرینی در حوزه گردشگری، باید به منابع مالی و مالیاتی نیز توجه کنید. برای تأمین منابع مالی، می‌توانید از اعتبارات بانکی، سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذاران استفاده میشود.

معصوم علیزاده یادآور شد : کارآفرینی در حوزه گردشگری، ایده خوبی برای رشد کسب و کار و ایجاد ارزش برای مشتریان و جامعه و از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که رشد سریع صنعت گردشگری به عنوان یکی از سریع‌ترین صنایع رو به رشد در جهان شناخته شده است.

وی به برون رفت موفق اقتصادی عمارت والا اشاره کرد و گفت : جذب سرمایه گذار برای حفظ این بنا نور امیدی شد برای حفظ ابنیه تاریخی چرا که ورود سرمایه‌گذار و اقدام به حفظ میراث‌فرهنگی توسط بخش خصوصی می‌تواند بیانگر اشاعه فرهنگی قابل توجه باشد.

معصوم علیزاده افزود : این چنین بناهایی در شهر بیانگر اصالت و هویت مردم همدان است و مرمت، احیا و بهسازی آثار تاریخی و باستانی به نوعی سرمایه‌گذاری در بخش عمرانی به حساب می‌آید که این امر نیز زمینه توسعه اقتصادی در مناطق و محلات شهر را در پی خواهد داشت.

 ثبت جهانی هگمتانه گردشگر خارجی می‌آورد

شیروانی، نائب رئیس جامعه هتل داران کشور نیز گفت: اگر در همدان جذب توریست داشته باشیم در زمینه اقتصاد و کارآفرینی پیشرفت خواهیم کرد.

شهرام شیروانی افزود: مدت زیادی درگیر ثبت جهانی بودیم و اکنون در حال انجام است. جهانی شدن کمک بزرگی در زمینه جذب توریست خارجی خواهد کرد.

وی اظهار داشت: از استاندار همدان تشکر می‌کنم که بررسی و کمک به مسائل گردشگری را در اولویت قرار داده اند.

 شورای عالی گردشگری استان راه‌اندازی شود

عراقچیان، کارشناس شهرسازی و گردشگری استان همدان نیز در این نشست صمیمی گفت: فرصت طلبی به شرطی که مثبت باشد خوب است، کارآفرینان فرصت طلبان خوبی هستند که از عوامل استفاده کرده و به هدف خوبی می رسند.

محمد رضا عراقچیان افزود: در همدان گردشگری فصلی، اقوام، غذا و... داریم و هیچ شهری مانند همدان قدرت جذب گردشگر ندارد.

این استاد دانشگاه پیشنهاد داد تا برای توسعه راهبردی کارآفرینی گردشگری در استان با محوریت بخش خصوصی شورای عالی گردشگری راه‌اندازی شود.

 هویت تاریخی شهر مدیون معماری قدیم است

سرمایه گذار عمارت والا به عنوان یک کارآفرین در حوزه رستوران داری و گردشگری نیز نشست گفت:احیای این عمارت تاریخی با عشق انجام شد چرا که بر این باورم فرهنگ‌سازی و اجرای برنامه‌های موفق در بافت‌های تاریخی و گردشگری همدانی ها را مشتاق به زندگی در این مناطق می‌کند. اجرای طرح‌های مشاغل خانگی و رونق گردشگری با ایجاد زیرساخت‌های لازم در این مناطق علاوه بر رونق کسب‌وکار موجب ایجاد امید به زندگی در بین ساکنان می‌شود.

حسین پورصفری عنوان کرد: خانه‌های تاریخی در همدان یکی از مواردی هستند که نشانگر هویت این دیار و تمدن کهن آن هستند. به همین دلیل حفاظت از این بناها امری لازم و حیاتی است. با این‌حال برای اینکه در چارچوب اقتصاد بتوان به این مبحث پرداخت، باید به منفعت آن نیز توجه کرد. اگر در چارچوب مسائل اقتصادی به فرهنگ نگاه کنیم، خانه‌های تاریخی نیز از مقوله سرمایه به حساب می‌آیند.

از نگاه وی مرمت بناهایی که واجد ارزش تاریخی هستند موجب حفظ و نگهداری بافت‌های تاریخی توسط ساکنان این مناطق می‌شوند و این یعنی حفظ میراث غنی به واقع سود اقتصادی همیشه در ساخت‌وساز نیست. گاهی با خلاقیت می‌توان هم کسب درامد برای محل سرمایه‌گذاری خود ایجاد کرد و هم همسایگان.

وی گفت: بر این باورم حفظ هویت و میراث‌فرهنگی امروز به مانند حفظ امانتی در دست ما است و باید برای انتقال آن به نسل آینده اهتمام کرد چراکه تاریخ ما را قضاوت می‌کند و در این راه بر دوش هر کس امکانی برایش فراهم است مسئولیتی سنگین نهاده شده است.

در پایان این نشست صمیمی از اعضای هیات امنای کانون کارآفرینان برتر رسمی استان و چند تن از مدیران و کارآفرینان برتر فعال استان در حوزه گردشگری با اهدا لوح سپاس، تقدیر به عمل آمد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.