پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 2 خرداد 1403

کد خبر : 137185

 
دوا و دکتر را هم به شلوغی‌های آخر سال اضافه کنید
تاریخ خبر : 1402-12-28
نویسنده : مهدی ناصرنژاد
     
   
     
متن خبر :


این یک قرار و مدار نانوشته و عادت مذموم اغلب ما ایرانیان است که بسیاری از کارهای تلنبار شده خود در طول یکسال آزگار را اصرار داریم که فقط در روزهای آخر سال و به قول معروف شب عیدی انجام دهیم .

تاکنون برای شلوغی روزهای پایانی سال و همان بازار شب عیدی خودمان، شواهد و دلایل زیادی بر شمرده‌ایم غافل از اینکه دلایل ناشمرده بسیاری هم بوده و هست که می‌تواند باعث و بانی شلوغی این روزها  از جمله ترافیک سنگین در سطح معابر اصلی و فرعی و رفت و آمد عجولانه مردم در نقاط کلیدی شهر باشد. در این باره از تمام شلوغی ادارات و بانک‌ها، همچنین بازارهای سنتی و مراکز خرید کیف و کفش و پوشاک و شیرینی و آجیل و خصوصا میوه و تره‌بار که بگذریم، ناچار باید سری هم به مراکز درمانی و مطب پزشکان معروف شهر بزنیم.

خدا نکند نه در طول سال و نه در این روزهای آخر سال که بیشتر مردم الحمدا... در فکر تدارک جشن‌های عید نوروز و آیین کهن و شیرین دید و بازدیدهای عید و مسافرت و گشت و گذار در تعطیلات چند روزه خود هستند، کسی بیمار باشد و راهش به درمانگاه و بیمارستان بیفتد، اما چاره‌ای هم نیست و بیماری هم بخشی از عمر و زندگی انسان است که بیشتر به اقتضای پیری گریبانگیر می‌شود و خداوند رحمان و رحیم را بسی شکر که راه علاج و سلامتی را به مدد علوم پزشکی پیش پای بیماران گذاشته است . با این حال این خود انسان است که در خیلی از موارد مسبب اصلی مشکلات خود می‌باشد و یکی از این مشکلات خود خواسته نزد ما مردم همان است که دیر به فکر حل مشکلات و بعضاً درمان بیماری‌ها و مراجعه دیر هنگام به پزشک می‌افتیم.

به همین علت است که مطب بسیاری از پزشکان متخصص چه در مراکز درمانی و چه مطب‌های خصوصی در این روزهای پایانی سال شلوغ و خسته کننده تر از همیشه است و مشاهده شده است که شلوغی و ازدحام در برخی بیمارستان‌ها به لحاظ وجود پزشک متخصص، فراتر از شلوغی و ازدحام است و اصرار بیش از‌اندازه مراجعه‌کننده‎ها برای دریافت نوبت و یا ویزیت نزد دکتر باعث دخالت انتظامات بیمارستان می‌شود. منشی یکی از پزشکان متخصص بیمارستان بوعلی همدان در این مورد به مراجعه‌کننده‌ای که دلیل چنین ازدحام را سؤال کرده است  پاسخ داده است که اولا دکتر اکثرا سه روز در هفته در نوبت عصرها با حضور در بیمارستان بیمارانی را که قبلاً وقت گرفته باشند، ویزیت می‌کند اما متأسفانه مشکل این جاست که خیلی از مردم از شهرستان‌ها و خود شهروندان همدانی در این فرصت چند روزه تا تعطیلات نوروزی تازه به یادشان افتاده است که به دکتر مراجعه کنند و بهذ فکر دوا و درمان خود باشند که نکند خدای ناکرده در تعطیلات و نبود پزشکان اتفاقی برای آنان بیفتد و این داستان همه ساله در روزهای پایانی سال تکرار می‌شود.

در همین ارتباط یک بیمار و همراه او نیز که از چنین شلوغی و تراکم بیمار در این بیمارستان خصوصی کلافه به نظر می‌رسیدند، اظهار داشتند که چند روز قبل یک پروسه حدود ۲ ساعته را برای ویزیت طی کرده‌اند اما فرم دارویی که آقای دکتر هر سه ماهه ( برای ناراحتی کبد این بیمار) تجویز می‌کند و باید کپسولی باشد، این بار از همان دارو ولیکن به شکل قرص تجویز شده است که با نظر دکتر قلب همین بیمار نوع کپسولی آن سازگار تر است و باید عوض می‌شد که همین مسأله علت مراجعه مجدد نزد پزشک متخصص کبد و حدود ۳ ساعت معطلی و صدور نسخه جدید شده است .

نکته اصلی این جاست که همین شهروند همدانی می‌توانست برای تهیه داروی مخصوص بیماری خود یک هفته زود تر اقدام کند و با تصور تعطیلی مطب و مسافرت چند روزه دکتر کار خود را به روزهای شلوغ پایان سال موکول نمی‌کرد .

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.