پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 27 فروردين 1403

کد خبر : 134517

 
برگزاری جشنواره آلو، گردو و غذاهای محلی روستای حیدره قاضی‌خان در آینده نزدیک
تاریخ خبر : 1402-07-05
     
 
 
     
متن خبر :


 دهیار روستای حیدره قاضی‌خان شهرستان بهار از برگزاری دومین جشنواره آلو، گردو و غذاهای محلی روستای حیدره‌ قاضی‌خان در آینده نزدیک خبر داد.
 

علی قاضی‌خانی اظهار کرد: دومین جشنواره گردو، آلو و غذاهای محلی روستای حیدره قاضی‌خانی شهرستان بهار جمعه هفتم مهرماه با همکاری فرمانداری، بخشداری، اداره میراث فرهنگی شهرستان و دهیاری و شورای اسلامی و اهالی این روستا با هدف آشنایی گردشگران و مردم با آداب رسوم روستای حیدره قاضی‌خانی و نیز ارتباط مستقیم و بدون واسطه مصرف‌کننده با تولیدکننده و آشنایی با محصولات و تولیدات و نیز صنایع دستی روستا برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حاشیه این جشنواره نمایشگاه و بازارچه عرضه مستقیم آلو، گردو سوغات و صنایع دستی و غذاهای محلی روستای حیدره قاضی‌خانی نیز برپا خواهد بود، خاطرنشان کرد: برای برپایی این نمایشگاه ۱۵ غرفه پیش‌بینی شده که در صورت متقاضی آمادگی افزایش غرفه‌ها نیز وجود دارد.

قاضی‌خانی، موسیقی محلی و اجرای برنامه ‌های شاد و متنوع با حضور هنرمندان محبوب تلویزیونی و به نمایش گذاشتن بخشی از آداب و رسوم روستا را از دیگر برنامه‌های این جشنواره برشمرد و خاطرنشان کرد: نمایشگاه و بازارچه این جشنواره از ۱۰ صبح هفتم مهرماه و اجرای جشنواره در بعدازظهر هفتم مهرماه برگزار خواهد بود.

وی با بیان اینکه روستای حیدره قاضی‌خانی قطب تولید آلو و دارای بیشترین سطح باغات آلو و گردوی باکیفیت است، یادآور شد: فرش دستباف، گلیم‌بافی، مرواربافی، میناکاری و هنرهای مختلف دستی بانوان از جمله صنایع دستی روستای حیدره قاضی‌خان به شمار می‌رود که این هنرهای دستی برای عرضه و نمایش در این نمایشگاه دایر خواهد بود.

وی همچنین آش آلو، خورشت آلو و خورشت فسنجان را از جمله غذاهای محلی تهیه شده با گردو و آلو در این روستا دانست و یادآور شد: در سال‌جاری مراسم برداشت محصول معروف به مراسم دارالامام روستای حیدره قاضی‌خان در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید ضمن اینکه دو غذای محلی آش سَرنانی‌ و آش آلو این روستا نیز در شُرف ثبت ملی شدن در فهرست آثار ناملموس کشور است.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.