پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 13 آذر 1400

کد خبر : 119797

 
اربعین هم قفل فرودگاه را باز نکرد

باند بی پرواز در فرودگاه همدان
تاریخ خبر : 1400-06-31
نویسنده : مریم مقدم
     
 
 
     
متن خبر :


 مرزهای زمینی برای انتقال زائران اربعین بسته شد و این اتفاق فرودگاه  6 استان در کشور را منتفع کرد و فرودگاه همدان همچنان به روزه سکوت خود ادامه داد.
ستاد مرکزی اربعین اعلام کرد که عراق با حضور۳۰ هزار نفر از زائران ایرانی به‌صورت هوایی(رفت‌وبرگشت) و مشروط به داشتن تست معتبر«پی.سی.آر» pcr منفی و سایر الزامات قانونی اعلام موافقت کرده است. این ستاد همچنین اعلام کرد: تمامی مرزهای زمینی در استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان برای تردد زوار اربعین کماکان مسدود بوده و امکان تردد از مرزهای مذکور در ایام اربعین سالجاری وجود ندارد.
برابر اعلام سازمان هواپیمایی کشوری جهت انتقال زائران به تعداد ۴۰۰ پرواز رفت‌وبرگشت به مقصد عتبات‌عالیات نیاز بوده و پروازهای ایام اربعین از ۲۸شهریورماه  آغاز شده و ۱۰ مهرماه از ۶ فرودگاه امام‌خمینی(ره) تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز و اهواز انجام می‌شود و درصورت لزوم فرودگاه‌های دیگر نیز به این فهرست اضافه خواهند شد و مقرر گردید سازمان هواپیمایی کشوری بر نرخ‌های مصوب پروازی نظارت و کنترل لازم را به عمل آورده و از افزایش قیمت بلیت جلوگیری کند، بنابراین شرایط و جزئیات این پروازها متعاقباً از طریق سازمان هواپیمایی کشور و کمیته اعزام ستادمرکزی اربعین اطلاع‌رسانی می‌شود.
با همه این شرایط، اما هرگز حرکتی از سوی عوامل فرودگاه همیشه تعطیل همدان برای گرفتن امتیاز پرواز اربعین رقم نخورد و این همه آنچه بود کارشناسان و رسانه‌ها را به تعجب وا داشت که زیر آسمان فرودگاه همدان چه خبر است که در هوای آن هیچ پرنده‌ای به هیچ بهانه‌ای هیچ‌گاه پر نمی‌زند.
در سال‌هاي اخير فرودگاه همدان براي افزايش پروازها تلاش کرد اقداماتی انجام دهد، برج مراقبت را تجهيز و باند فرودگاه براي نشست و برخاست هواپيماهاي پهن پيکر آماده شد و بعد از چند سال برقراري پروازهاي حج‌عمره و تمتع در بخش بين‌المللي و پروازهاي مشهد، کيش و تهران در بخش داخلي، مجدد پروازها لغو شدند.
فرودگاهي که تجهيزات زيادي دارد، اما هنوز بلااستفاده مانده و فقط پتکي شده تا دائم بر سر همشهريان‌مان بکوبيم که فرودگاه همدان بين‌المللي است و اين ميزان اعتبار براي آن هزينه شده است، اما مگر هزينه کردن تنها کافيست وقتي استفاده‌اي از آن نمي‌شود! گویا عوامل فرودگاه بیشتر مایل به کار اداری هستند تا اجرایی . چرا که با آمدن پرواز ممکن است حجم بیشتری از کار روی شانه‌های همگان تحمیل شود.
فرودگاه همدان قبل از کرونا هم فعاليت آنچناني نداشت چه برسد به ايام کرونا؛ اما اگر پروازهاي ثابت ندارد حداقل مي‌توانست براي سفرهاي اربعين امسال متقاضي شده و اقدام کند تا علاوه بر خدمت‌رساني به شهرونداني که چشمشان به پروازهاي همدان خشک شده به استان‌هاي اطراف هم خدمات دهد.
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در روزهای اخیر در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرده بود با هدف ایجاد انسجام میان ارگان‌های ذی‌ربط در مراسم اربعین، مقرر شد همه زائرانی که قصد سفر به عتبات‌عالیات را دارند، ملزوم به ثبت‌نام در سامانه تازه‌تأسیس شده سماح هستند. به همین سبب سازمان هواپیمایی کشوری به تمامی شرکت‌های هواپیمایی داخلی و شرکت‌ هواپیمایی العراقیه اعلام کرده است که هیچ مسافری خارج از لیست اعلامی سامانه سماح در فاصله زمانی 28 شهریورماه تا 10مهرماه قادر به خرید بلیت نخواهد بود.
درخصوص ظرفیت ناوگان هواپیمایی برای پروازهای اربعین نیز محمدحسن ذیبخش گفت: سازمان هواپیمایی هیچ مشکلی از نظر کمبود هواپیما برای پروازهای مختص به اربعین ندارد و برای ارائه خدمت به حدود 60 هزار زائر و مسافرهوایی تمهیدات کافی اندیشیده شده است و زائران می‌توانند به راحتی به عتبات‌عالیات سفر کنند.
درحالی که هر روز فرودگاه‌های کشور برنامه پروازی خود را گسترش می‌دهند و فاز به فاز زیرساخت‌ها را مهیا می‌کنند فرودگاه همدان سال‌ها در انزوا و سکوت جای خوش کرده است و آب از آب آنجا تکان نمی‌خورد و پرنده در آسمان بی‌پرواز آن پر نمی‌زند.
درحالی که در سال‌های گذشته میلیاردها تومان اعتبار به امید رونق گرفتن فرودگاه بین‌المللی همدان خرج این مجموعه شده که نه تنها همچنان خبری از برقراری پروازها نیست، بلکه کرونا هم به یاری بهانه‌های موجه برای تعطیلی فرودگاه همدان آمده است.
فرودگاه همدان که در سطح بین‌الملل با کد شناسایی OIHH تعیین ‌شده توسط سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری شناخته می‌شود با توجه به جایگاه منحصربه‌فرد خود یکی از مهمترین فرودگاه‌های غرب کشور به‌شمار می‌رود.
این فرودگاه یکی از قدیمی‌ترین فرودگاه‌های ایران با قدمتی حدود 8 دهه است تا جایی که در سال ۱۳۴۵ شمسی پروژه ساخت فرودگاه جدید که در فاصله 8 کیلومتری ضلع شمال‌شرقی شهر همدان در کنار جاده اصلی تهران و به مساحت حدود ۲۵۰هکتار و درحوالی فرودگاه قدیم واقع‌ شده بود، موردمطالعه قرارگرفت و در سال ۱۳۴۹ساخت این فرودگاه آغاز شد و پروژه در سال ۱۳۵۱ به اتمام و به بهره‌برداری رسید.
این فرودگاه درحالی امتیازدار قدمت در کشور است که در برقراری پروازها همچنان لنگ می‌زند و نه تنها شاهد برقراری پروازهای بین‌المللی از این فرودگاه نیستیم، بلکه از برقراری پروازهای داخلی نیز خبری نیست. فرودگاه همدان که از قبل از کرونا هم پروازهايش يا تعطيل بود يا کاهش يافته بود، با آمدن کرونا کلاً پروازي ندارد و از پروازهاي اربعين نيز قفل بسته این سامانه پروازی را باز نکرد.
در یک کلام باید گفت، ذات فرودگاه همدان تعطیلی است.
اگر غیر از این بود حالا با 688 همدانی متقاضی سفر به کربلا برای حضور در مراسم اربعین حداقل 3پرواز می‌توانست روزه سکوت این فرودگاه بین‌المللی را بشکند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.