1403-02-261403-03-05bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 5 خرداد 1403

کد خبر : 131119

 
نکاتی که سالمندان باید پیش از سفرهای نوروزی رعایت کنند
تاریخ خبر : 1401-12-27
     
 
 
     
متن خبر :


سالمندان هم مانند تمام افراد برای تقویت روحیه خود به مسافرت نیاز دارند.

مسافرت همانطور که برای کودکان نقش سرگرمی و برای جوان‌ها کسب تجربه و لمس هیجان را به دنبال دارد، برای سالمندان نیز تسکین دهنده روح و روان خواهد بود اما با توجه به شرایط و بیماری‌های احتمالی آن‌ها، لازم است که برخی نکات را رعایت کنند.

به گزارش ایسنا، سالمندی یکی از مهمترین و چالش برانگیزترین دوره‌های زندگی انسان است چراکه در این دوره انسان به دلیل عدم بازدهی و نداشتن توانایی‌های بدنی گذشته دچار مشکلات روحی و جسمی بسیاری می‌شود. با مراقبت‌های پزشکی و چکاپ‌های مرتبط بخش زیادی از مشکلات و بیماری‌های جسمی را رفع خواهد شد اما مشکلات روحی که از همه مهم‌تر هستند، توجه بیشتری را طلب می‌کند.

یکی از راه‌های بهبود شرایط روحی سالمندان، سفر کردن است. مهم‌ترین مسأله برای سفر و گردشگری سالمندان، انتخاب مقصد مناسب و در نظر گرفتن شرایط آن‌ها است. حالا که نزدیک به تعطیلات عید نوروز هستیم، بهتر است با همه چالش‌ها و مسائل، سالمندان اطرافمان را برای سفر رفتن یاری کنیم.

در این زمینه یک  پزشک عمومی گفت: برای مسافرت رفتن سالمندان باید زمینه و شرایط مناسب مهیا شود تا آنها سفری لذت بخش همراه با آرامش را تجربه کنند.

یکی از مهمترین موارد مورد توجه، مدت زمان سفر است. نباید برای سالمندان سفرهای طولانی تدارک دیده شود. گاهی همین سفرهای طولانی به جای ایجاد آرامش خاطر، شرایط روحی سالمند را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دانیال آل‌بویه - فزود: نکته بعدی دمای محیط مقصد سفر است که خیلی نباید متفاوت از دمای محیط زندگی سالمند باشد. برای مثال اگر محیط زندگی سالمند دارای یک هوای معتدل است و برای مدتی به یک جای سردسیر سفر کند، قطعا دچار مشکل خواهد شد. به همین دلیل بهتر است مقصد سفر با توجه به شرایط سالمند و شرایط زندگی او انتخاب شود.

وی در پاسخ به این سوال که برای سالمندان سفر زمینی بهتر است یا هوایی؟ گفت: در بسیاری از موارد پرواز برای سالمندان ممنوع است و در برخی دیگر هم سفر زمینی مقدور نیست. این موضوع را نمی‌توان با قطعیت گفت چراکه بستگی به شرایط سالمند دارد اما در هر دو صورت باید توجه داشت که مسیر خیلی طولانی نباشد و اگر سالمند سفر زمینی می‌رود اولا حتما زمانی را برای استراحت او در نظر بگیرند و دوم اینکه سالمند به هیچ وجه رانندگی نکند. او تنها به عنوان کسی است که قرار است از سفر لذت ببرد.

آل بویه با اشاره به اینکه در برخی مواقع سالمندان به دلیل ناتوانی‌های جسمی دچار افسردگی می‌شوند، افزود: در این شرایط بسیاری از آنان برای سفر رفتن مقاومت می‌کنند اما نباید از یاد ببریم که سالمندان هم مانند سایر افراد قدرت تصمیم گیری دارند، مگر اینکه بیماری آنها مانند آلزایمر در مرحله‌ای باشد که قدرت تصمیم گیری را از وی سلب کرده باشد. هرچند که در این شرایط هم سفر رفتن خیلی انتخاب مناسبی نخواهد بود.

این پزشک عمومی ضمن تأکید بر تهیه چک‌لیست از داروهای سالمندان گفت: برخی از سالمندان و اطرافیانشان تسلط کافی روی داروها، دز مصرفی، شرکت تولید کننده و ... ندارند که این موضوع می‌تواند مشکل ساز شود. برای مثال در صورت نیاز جهت مراجعه به پزشک در زمان مسافرت این لیست می‌تواند به روند درمان و تشخیص شرایط سالمند کمک بسیار زیادی کند.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.