1403-04-211403-04-31bool(false) 1403-04-211403-04-31bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 31 تير 1403

کد خبر : 121623

 
اخبار ورزشی استان:

۲رکاب‌زن همدانی در اردوی تیم ملی
تاریخ خبر : 1400-10-18
     
 
 
     
متن خبر :

از ۲ رکاب‌زن همدانی به اردوی آسیایی تیم ملی دوچرخه‌سواری دعوت شد.
۲ رکاب‌زن این استان به دومین مرحله از اردوی آماده‌سازی تیم ملی دوچرخه‌سواری کشور اعزامی به مسابقات آسیایی دعوت شدند.
اردوی تدارکاتی تیم‌های ملی استقامت و نیمه استقامت دوچرخه‌سواری بانوان و آقایان به منظور حضور در مسابقات قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی در جزیره کیش برگزار خواهد شد. بهنام آرین در بخش آقایان و پانته‌آ قلی‌پور در بخش بانوان ۲ رکاب‌زن همدانی دعوت شده به این اردوی تیم ملی هستند.
این اردو از ۲۰ دی ماه تا 4 بهمن ماه به مدت ۲ هفته در جزیره کیش برگزار می‌شود.
11دوچرخه‌سوار از استان‌های آذربایجان شرقی، تهران، اصفهان، قزوین، همدان و زنجان در بخش آقایان و ۱۰دوچرخه‌سوار نیز از استان‌های فارس، همدان، خوزستان، آذربایجان شرقی، تهران، قم و اصفهان در بخش بانوان در این اردو حضور خواهند داشت.

هاکی‌باز همدانی در ترکیه
 هاکی‌باز همدانی در اردوی تیم ملی هاکی بزرگسالان در کشور ترکیه حضور پیدا کرد.
مسعود مرآتی، هاکی‌باز همدانی در ترکیب تیم ملی هاکی بزرگسالان کشورمان در هفتمین اردوی تیم‌ ملی هاکی که درحال برگزاری در کشور ترکیه است، حضور دارد.
اردوی تدارکاتی تیم ملی هاکی مردان کشور از دوازدهم دی ماه لغایت بیست و یکم در شهر غازی آنتپ کشور ترکیه با حضور ۱۴هاکی‌باز در حال برگزاری است.
لازم به ذکر است این اردوی تدارکاتی برای کسب آمادگی لازم تیم ملی کشورمان جهت حضور در مسابقات جام‌جهانی بلژیک می‌باشد.

برگزاری استاژ فنی کاراته در تویسرکان
 هیأت کاراته تویسرکان دومین دوره استاژ فنی کاراته را با شرکت 38 نفر شرکت‌کننده با هدف ارتقای درجه کمربند ورزشکاران برگزار کرد.
این دوره استاژ به مدت 5 ساعت برای بانوان کارته‌کا در رده‌های سفید، زرد، نارنجی، آبی در سالن تختی سرابی برگزار شد.
در این استاژ تمام تکنیک‌های دست و پا و کاتاهای رده‌های سفید، زرد، نارنجی و آبی و تمام اصلاحات کاراته تا رده آبی آموزش داده شد.

صالح جهانگردسرپرست هیأت گلف استان شد
 رئیس فدراسیون گلف جمهوری اسلامی با صدور حکمی صالح جهانگرد را به عنوان سرپرست هیأت این رشته ورزشی در استان همدان منصوب کرد.
جهانگرد به پیشنهاد مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان و با حکم رئیس فدراسیون گلف جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی هیأت گلف استان همدان منصوب شد.
جهانگرد به استناد تبصره ۳ ماده 7 آیین‌نامه نحوه فعالیت هیأت‌های ورزشی استان و شهرستانی حداکثر ظرف مدت ۴ ماه از تاریخ صدور حکم باید نسبت به فراهم کردن شرایط برگزاری مجمع انتخاباتی این هیأت اقدام کند.
گلف از رشته‌های فعال و پرافتخار ورزش استان به شمار می‌رود و پیش از این علی‌اصغر سالوند، رئیس هیأت گلف استان همدان بود که مأموریت وی به پایان رسید.

شورای ورزش همگانی استان در کانون بی‌توجهی

 شورای ورزش همگانی استان همدان به عنوان راهبردی‌ترین شورا برای تصمیم‌گیری‌های مؤثر در توسعه ورزش عمومی شهروندان، همچنان با کم‌توجهی مواجه است.
به گزارش ایرنا، در سال‌های گذشته تشکیل شورای نصف و نیمه ورزش همگانی استان همدان همواره با ارائه گزارش‌های کاغذی، بیشتر حالت رفع تکلیف و نمایشی جلوه دادن اقدام‌ها را داشت، تعداد نشست‌های شورای ورزش همگانی استان در دوره گذشته مدیریت ارشد استان حتی به ‌اندازه انگشتان یک دست هم نرسید و درمجموع خروجی مثبت و تأثیرگذاری هم نداشت و تنها به ارائه آمار چند دستگاه اجرایی محدود شد.
در شورایی که انتظار می‌رفت رویکرد راهبردی و اثرگذار برای آینده سلامت و تندرستی مردم با ترویج ورزش‌های همگانی در دستور کار اعضا قرار بگیرد، تنها خروجی این شورا ارائه آمار چند دستگاه اجرایی پیرامون فعالیت همگانی در حوزه ورزش بود.
در این شورا که توقع داشتیم اثربخشی عملکرد دستگاه‌های عضو و بحث و بررسی در راستای تدوین برنامه راهبردی به منظور جذب مشارکت حداکثری جمعیت استان در توسعه ورزش همگانی را شاهد باشیم، تنها به ارائه آماری از فعالیت درون سازمانی چند ارگان اجرایی اکتفا شد. آمارهایی که نشان داد بیشتر با هدف رفع تکلیف بوده و هیچ یک از دستگاه‌های عضو در راستای سند چشم‌انداز توسعه ورزش همگانی برنامه مدونی ارائه نکردند.
این در حالی است که بر اساس آمارها، نرخ مشارکت همدانی‌ها در ورزش همگانی بالاتر از میانگین کشوری است و این مهم می‌طلبید که مسئولان اهتمام ویژه و اثرگذارتر از قبل را در توسعه و ترویج ورزش در بین عموم مردم داشته باشند.
آنچه در نشست شورای ورزش همگانی همدان در سال‌های اخیر دیده شد، پرداختن دستگاه‌های گزارش‌دهنده مبنی بر فعالیت درون سازمانی آن هم به‌صورت پراکنده و بدون تدوین راهبردی مشخص بود.
حتی برخی مسئولان در این شورا نیز در قامت رئیس هیأت همگانی شهرستان‌ها در این نشست ظاهر شدند و گزارش ارائه شده آنها صرفاً فعالیتی بود که هیأت‌های همگانی در تقویم سالیانه تدوین کرده و همه ساله به‌صورت منظم در حال اجرا است.
درواقع این نشست‌ها هیچگونه خروجی اثرگذار و الگوساز به همراه نداشت و به شورای هم‌نشینی و غیرکاربردی تبدیل شده بود.
هنوز با گذشت سال‌ها از ترویج و سازماندهی ورزش همگانی در همدان، منشور ورزش‌های همگانی تدوین نشده و راهبرد مشخصی برای این هدف هم تعیین نشده است.
در منشور ورزش‌های همگانی، حق پرداختن به ورزش برای همه افراد، توسعه اجتماعی، انسانی و فرهنگی از طریق ورزش، همکاری بین مقام‌های دولتی و سازمان‌های غیردولتی، امکان دسترسی همگان به محیط طبیعی و امکانات لازم برای تفریح و استراحت و نیاز به افراد متخصص در زمینه برنامه‌ریزی و مدیریت ورزشی، به عنوان یک اصل اساسی مورد توجه است.
بنابراین می‌طلبد با بهره‌مندی از تجارب و دانش کارشناسان خبره دانشگاهی، پیشکسوتان و صاحبنظران عرصه ورزش‌های همگانی در کنار رسانه‌ها، توسعه ورزش همگانی در قالب طرح پژوهشی و راهبردی مورد تدوین قرار بگیرد.
طبق آمارهای موجود، در حال‌حاضر ۲۳ درصد از جمعیت استان همدان در ورزش همگانی فعالیت دارند که این رقم تا پایان سالجاری نیز باید به بیش از ۵۰ درصد می‌رسید.
باید توجه داشت که ورزش همگانی تنها مشارکت عموم مردم نیست، بلکه نیاز است تا حوزه‌های مختلف ازجمله ورزش کارگری، نظامی و انتظامی، دانشگاهی، مدارس و سایر اقشار نیز برنامه‌محور عمل کنند.
توجه به این نکته که از میان ۸۰۰ هزار بانوی استان همدان هم اینک 100 هزار بانو فعالیت ورزشی دارند نیز بر ضرورت ترویج ورزش همگانی در بین این قشر تأثیرگذار جامعه می‌افزاید.
از سوی دیگر بهره‌مندی از ظرفیت بالقوه رسانه‌های جمعی برای آگاه‌سازی جامعه به ویژه خانواده‌ها بر ضرورت فعالیت ورزشی در سبد زندگی روزانه، طراحی و استقرار نظام نظارت، ارزیابی و کنترل ورزش همگانی در شهرستان‌ها، حمایت از ایجاد سمن‌های مردم‌نهاد در توسعه ورزش همگانی و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در آموزش و ترویج ورزش همگانی در چارچوب سند چشم‌انداز توسعه حایز اهمیت است.
حالا همگان منتظر تشکیل نخستین شورای ورزش همگانی استان همدان در دولت سیزدهم هستند، شورایی که به‌طورقطع حرف‌های ناگفته فراوانی از گذشته در آن بیان خواهد شد و کاستی‌های موجود روی دایره نقد قرار می‌گیرد.
سرپرست هیأت ورزش‌های همگانی استان همدان با تأکید بر لزوم توجه به شورای ورزش همگانی اظهار کرد: در سال‌های اخیر تشکیل شورای ورزش‌ همگانی در سطح استان خیلی مورد توجه قرار نگرفته و این درحالی است که همدان از استان‌های پیشرو در ورزش همگانی کشور محسوب می‌شود.
هادی سبزواری با تأکید بر ضرورت توجه جدی به تشکیل شورای ورزش همگانی در راستای حفظ سلامت عمومی جامعه افزود: تحقق این مهم مستلزم همراهی و همکاری فرمانداران و دستگاه‌های ورزش شهرستان‌ها با هیأت ورزش‌های همگانی است.
وی اظهار کرد: فعالیت‌های مرتبط با ورزش همگانی همواره مورد توجه و عنایت مدیران اجرایی استان قرار داشته و به‌طورقطع با حمایت استاندار همدان شاهد گسترش و رونق ورزش‌های همگانی در بین اقشار مختلف مردم خواهیم بود.


غبار 14ساله از پروژه 3 سالن تخصصی زدوده شد
 به همت مدیرکل ورزش و جوانان استان، غبار 14ساله از پروژه 3 سالن تخصصی استادیوم شهید شمسی‌پور همدان زدوده شد.
مدیرکل ورزش و جوانان استان از اجرای سقف طبقه نخست پروژه 3 سالن تخصصی استادیوم شهید شمسی‌پور همدان خبر داد و گفت: درصورت تخصیص اعتبار کامل عملیات اجرایی بتن‌ریزی و سقف‌زنی 4 طبقه تا تیرماه سال آینده به اتمام می‌رسد.
حمید سیفی با اشاره به تداوم عملیات اجرایی پروژه 3 سالن تخصصی استادیوم شهید شمسی‌پور گفت: یکی از اقدامات حایز اهمیتی که در یک سال و نیم گذشته در بحث توسعه زیرساخت‌های ورزشی صورت‌گرفته احیای پروژه‌های خارج شده از چرخه اجرایی بوده است.
وی ادامه داد: خوشبختانه در این مدت علاوه بر افتتاح بیش از 13پروژه شامل سالن ورزشی سرپوشیده، زمین چمن مصنوعی و ساحلی در نقاط مختلف استان، پروژه‌هایی همچون 3 سالن تخصصی استادیوم شهید شمسی‌پور که بیش از 14 سال رها شده بود احیا و مجدداً به چرخه اجرایی استان بازگردانده شده است.
سیفی با اشاره به پیگیری‌های صورت‌گرفته در راستای تأمین بخشی از اعتبار موردنیاز این پروژه با همراهی مقام عالی وزارت ورزش و جوانان گفت: مجمع نمایندگان استان و حمایت‌های استاندار 10میلیارد تومان اعتبار مصوب در سالجاری برای این پروژه در نظر گرفته شده است.
وی افزود: بر اساس گزارشات موجود در حال‌حاضر با توجه‌ به گذشت بیش از یک دهه از احداث اسکلت پروژه، طراحی مجدد سازه با آیین‌نامه‌های جدید انجام و فونداسیون و اسکلت سازه در قسمت‌هایی که نیاز به اصلاح و مقاوم‌سازی داشته با هدف افزایش ضریب ایمنی و همچنین اطمینان خاطر، تقویت و پل‌های ارتباطی ۴ طبقه از 9 طبقه ساخته شده و در کارگاه موجود است.
سیفی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با پیگیری‌ها و رایزنی‌های لازم جهت تأمین اعتبار در حال حاضر عملیات اجرایی سقف طبقه نخست این پروژه به اتمام رسیده است.
قرار است ساختمان کنونی اداره ورزش و جوانان در آینده به این مکان انتقال یابد و ساختمان کنونی به خوابگاه ورزشکاران تبدیل شود.


 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.