پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 2 مرداد 1403

کد خبر : 130872

 
ایران آماده ایفای نقش در همکاری‌های سازمان شانگهای
تاریخ خبر : 1401-12-18
     
 
 
     
متن خبر :


معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: ایران آماده است تا در ترتیبات همکاری‌های حمل و نقل شانگهای نقش برجسته‌ای ایفا کند.

به گزارش ایرنا، ژانگ مینگ دبیرکل سازمان شانگهای که در کشورمان به سر می‌برد، با مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه دیدار و درخصوص چشم‌اندازهای همکاری‌های اقتصادی فی‌مابین تبادل نظر کرد.

صفری در این دیدار ضمن اشاره به اهمیت چندجانبه‌گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، همکاری‌های اقتصادی را محور سیاست چندجانبه‌گرایی قلمداد کرد و پیوستن قریب الوقوع کشورمان به سازمان را در همین راستا دانست.
وی تأکید کرد که عضویت کامل منافع متقابل بیشماری را تأمین خواهد کرد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: نیمی از اعضای سازمان محصور در خشکی می‌باشند و نیم دیگر نیز همانند ایران در مسیر ترانزیت قرار دارند. بنابراین ایران آماده است تا در ترتیبات همکاری‌های حمل و نقل شانگهای نقش برجسته‌ای ایفا کند.

صفری با اشاره به اینکه بزرگترین اقتصادهای مصرف‌کننده انرژی و بزرگترین دارندگان ذخایر انرژی نیز در سازمان شانگهای حضور دارند پیشنهاد کرد که گفت وگو و مشارکت تولیدکنندگان و صادرکنندگان انرژی در سازمان شانگهای با هدف تأمین امنیت انرژی پایه‌ریزی شود.

وی همچنین به استعداد بالای کشورهای عضو برای تبادل و تجارت برق اشاره کرد و بر آمادگی کشورمان برای همکاری در این عرصه تأکید داشت.

معاون دیپلماسی اقتصادی گفت: جمهوری اسلامی ایران ظرفیت بالایی در صنایع دانش‌بنیان دارد و برای همکاری در حوزه‌های مربوطه و به‌خصوص ترویج خانه‌های فناوری و دانش‌بنیان در سطح کشورهای عضو شانگهای آمادگی داریم.

ژانگ مینگ دبیرکل سازمان شانگهای نیز در این دیدار گفت: حوزه‌های ترانزیت، انرژی و فناوری از جمله حوزه های مورد علاقه سازمان می‌باشد. ورود ایران به سازمان، قطع به یقین سبب تعمیق و گسترش همکاری‌های فی مابین خواهد شد.

وی گفت: ایران در آستانه الحاق کامل به سازمان است و مقامات ایرانی نیز درک درستی از وضعیت همکاری‌های جاری در شانگهای دارند و ایده‌های مطروحه نیز با نگاه سازمان شانگهای هماهنگ است.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.