پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 24 خرداد 1403

کد خبر : 131120

 
مردم کاشت نهال را جایگزین کشت سبزه هفت سین کنند
تاریخ خبر : 1401-12-27
     
 
 
     
متن خبر :رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: مردم می‌توانند برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست و جلوگیری از اسراف و اتلاف بالای گندم و حبوبات کاشت نهال را جایگزین کشت سبزه عید کنند.

سید امین مشعریان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: باید با فرهنگ سازی لازم مردم را به کاشت نهال به جای کاشت سبزه سفره هفت سین ترغیب کنیم چرا که کشت سبزه سفره هفت سین توسط خانواده ها  هر ساله موجب اسراف و دور ریز بسیار زیادی از گندم و حبوبات کشور شده و آلودگی زیست محیطی بالایی را برای طبیعت به همراه دارد.

وی با بیان اینکه سبزه سفره هفت سین نماد طراوت است، افزود: برای سبزه هفت سین کشت بذر و هسته نهال‌های مختلف از جمله پرتقال، نارنج و سیب، به عنوان سبزه از نقش موثری در جلوگیری از اسراف بالای گندم و حبوبات به عنوان سبزه عید برخودار خواهد بود و می ‌توان جوانه و یا نهال  این هسته ها را در یک گلدان کوچک و شکیل به عنوان نماد طراوت و سبزی در کنار سفره هفت سین قرار داد ضمن اینکه نهال ماندگاری طولانی مدت داشته و می‌توان سپس  آن را برای کشت به محل مناسب دیگر انتقال داد.

مشعریان با بیان اینکه رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی جایگزینی نهال به جای سبزه سفره هفت سین با استفاده از گندم و حبوبات از نقش موثری برخودار خواهند بود،گفت:منابع طبیعی استان نیز این آمادگی را دارد که در سال آینده برای فرهنگ سازی این موضوع مهم نسبت به آموزش کاشت نهال و در اختیار قرار دادن بذر به شهروندان اقدام کند.

وی همچنین با اشاره به پویش مردمی کاشت یک میلیارد نهال در چهار سال، گفت: این ابتکار و ترویج این فرهنگ از سال آینده می‌تواند در هرچه موفقیت آمیز بودن طرح پویش مردمی کاشت یک میلیارد نهال در چهار سال از نقش موثری برخودار باشد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.