1403-04-211403-04-31bool(false) 1403-04-211403-04-31bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 31 تير 1403

کد خبر : 135439

 
ارتقاء آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی همدان به سطح "توانمند"
تاریخ خبر : 1402-08-27
     
 
 
     
متن خبر :


طی ابلاغی از سوی دبیر شبکه آزمایشگاهی فن‌آوری‌های راهبردی معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری، سطح آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی  همدان در شبکه آزمایشگاهی فن‌آوری‌‌های راهبردی LabsNet به سطح "توانمند" ارتقاء یافت.

این تغییر بر اساس آخرین نتایج ارزیابی عملکرد آزمایشگاه‌های عضو و طبق دستورالعمل عضویت در شبکه آزمایشگاهی فن‌آوری‌های راهبردی معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری صورت گرفته است.

شبکه آزمایشگاهی از ابتدای تیرماه سال ۱۳۹۳ ذیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت خود را آغاز کرد و با هدف افزایش بهره‌وری زیرساخت‌های آزمایشگاهی کشور، پلتفرم به اشتراک‌گذاری دستگاه‌ها و ارائه خدمات آزمایشگاهی و حمایت از توسعه کمی و بهبود کیفی خدمات آزمایشگاهی را راه‌اندازی کرده است.
باشگاه مشتریان شبکه آزمایشگاهی نیز با ارائه پژوهانه و یارانه‌های متنوع به اعضای هیأت علمی و دانشجویان دریافت خدمات از مراکز عضو شبکه را تسهیل کرده است.

در این شبکه خدمات آزمایشگاهی متنوعی مانند حوزه‌های فنی و مهندسی همچون مکانیک، مواد و متالورژی، برق و الکترونیک، شیمی، هوا فضا، معدن، حوزه محیط زیست، کشاورزی و گیاهان دارویی، حوزه‌های زیست فن‌آوری و پزشکی مانند داروسازی، سلول‌های بنیادی، مهندسی بافت، حوزه‌های علوم شناختی و مغز، صنایع‌دستی، مواد غذایی و... ارائه می‌شود.

 وزارت علوم مجوز فعالیت مرکز رشد دانشگاه صنعتی همدان را صادر کرد

مجوز فعالیت مرکز رشد واحدهای فن‌آور وابسته به دانشگاه صنعتی همدان صدور مجوز فعالیت مرکز رشد دانشگاه صنعتی همدان، پس از بررسی‌های اولیه، انجام مطالعات امکان‌سنجی، جلسات متعدد مدیریت امور پژوهشی و فن‌آوری و شورای راه‌اندازی مرکز رشد دانشگاه، ارائه درخواست به وزارتخانه متبوع و بازدیدهای به عمل آمده طی یک‌سال گذشته، در آبان ماه ۱۴۰۲ توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مدت دو سال صادر شد.

این مرکز با موافقت اولیه وزارت عتف، فعالیت خود را از تیرماه ۱۴۰۱ آغاز کرد و در ادامه به گسترش هرچه بیشتر فعالیت‌های خود خواهد پرداخت. در حال حاضر، فضایی با مساحت ۵۰۰ مترمربع در داخل و خارج دانشگاه در نظر گرفته شده است که چهار واحد فن‌آور در این مرکز مستقر و در حال فعالیت هستند.

هدف از تأسیس این مرکز، کاهش موانع و پیشبرد فعالیت‌های واحدها و هسته‌های فن‌آور و نوپا است، مرکز رشد با پشتیبانی‌های لازم و ارائه خدمات اولیه، نقش مؤثری در بالندگی و افزایش ضریب موفقیت واحدهای فناور خواهند داشت.

مرکز رشد دانشگاه صنعتی همدان، با توجه به در اختیار داشتن اعضای هیأت علمی جوان دانشگاه و فعالیت مستمر آن‌ها در صنعت قادر است از نتایج طرح‌های اساتید و دانشجویان با هدف تجاری‌سازی یافته‌های آن‌ها در قالب شرکت‌های دانشگاهی علاوه بر حمایت‌های مالی، در حوزه‌های تأمین مکان استقرار، مشاوره‌های بازاریابی، تبلیغات، فروش و همچنین مشاوره‌های حقوقی پشتیبانی کند.

همچنین این مرکز با توجه به نیاز روز افزون دانشجویان به اشتغال، می‌تواند مکان مناسبی برای کارآفرینی اساتید و دانشجویان فعال باشد تا ایده‌های نوآورانه آن‌ها با توجه به امکانات مرکز رشد و حمایت‌های دانشگاه به محصول تبدیل شده و علاوه‌ بر رفع بخشی از نیازهای جامعه، زمینه فعالیت شرکت‌‌های دانش بنیان را نیز در دانشگاه فراهم سازد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.