1401-08-251401-09-05bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 5 آذر 1401

کد خبر : 125046

 
از پریدن گربه‌های شهر تا دزدی خودرو

افزایش سارقان خودرو در شهر
تاریخ خبر : 1401-04-30
نویسنده : شکوفه رنجبر
     
 
 
     
متن خبر :

مرد سراسیمه خیابان را بالا و پایین می رود و از شدت گرما عرق ریزان و مضطرب از هرکس سراغی می گیرد، نفس می زند و برید بریده سخن می گوید: ما شینم را همین جا پارک کرده بودم، چند دقیقه هم بیشتر طول نکشید که برای گرفتن داروی همسرم به داروخانه رفتم، از صبح در به در دنبال دارویی بودم که نایاب است و بالاخره به این داروخانه رسیدم اما وقتی برگشتم ماشینم نبود.
یک پراید سفید رنگ که مدل بالا هم نیست به هزار قسط و قرض توانسته بودم بخرم، حالا چه خاکی بر سر کنم؟
در سه ماهه امسال نسبت به سال گذشته سرقت خودرو در همدان 15 درصد افزایش پیدا کرده است و شاید برای شما هم پیش آمده که درصحنه سرقت بوده‌اید؟ یا خبری از دزدی ماشین  های شهر را شنیده باشید، اما به واقع در مواجهه با سرقت چه باید کرد؟
به همین دلیل گفت و گویی را با حسین بشری،  معاونت اجتماعی نیروی انتظامی استان ترتیب داده ایم که در ذیل به چکیده ای از آن اشاره شده است.
 بفرمایید در حال حاضر وضعیت سرقت خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته چگونه است؟
 همان طور که می دانید سرقت ها به دو دسته خرد و کلان تقسیم می شود که سرقت خودرو جزو دزدی های کلان محسوب می شود که متاسفانه سرقت خودرو در سه ماهه امسال نسبت به سال 1400 حدود 15 درصد افزایش پیدا کرده است و در این زمینه هم 66 سارق دستگیر شده اند.
 مهمترین عاملی که باعث سرقت خودروها می شود چیست؟ و چه توصیه ای در این زمینه به مالکان دارید؟
در سرقت خودرو بی توجهی مالکان و جدی نگرفتن هشدارها در کنار استفاده  بی‌کیفیت از قفل در و مغزی و استفاده از لوازم دست دوم خودرو اصلی ترین دلیل دزدی های ماشین است بر همین اساس به شهروندان توصیه می کنیم تا حد امکان خودرو را در پارکینگ پارک کنند اما اگر مجبور به پارک در کنار خیابان هستند یا برای خرید به جایی رفته‌اند باید خودروی خود را به تجهیزات ایمنی مجهز کنند‌ از دزدگیر گرفته تا قفل فرمان و قفل پدال، همچنین از گذاشتن وسایلی که در خودرو باعث انگیزه دزدی می شود هم پرهیز جی کنند.
 بیشترین سرقت‌ها شامل کدام از دسته خودروها است؟ وقوع جرم بیشتر ‌در چه ساعتی بیشتر رخ می‌دهد؟
 بیشترین سرقت‌ها در همدان مربوط به پراید و پژو است و با اینکه در مورد ساعت وقوع جرم نمی‌توان به صورت دقیق چیزی بیان کرد اما بیشترین وقوع سرقت ها از 10 تا 12 ظهر  در همدان است که بیشترین آمار مربوط به سرقت خودرو حدود 8 تا یک بامداد گزارش شده است چرا که در این ساعات هوا تاریک بوده و تردد کم است بنا بر این شهروندان مراجعه کمتری به خودروی پارک شده خود دارند، ترافیک شهر هم کم است و سارق به راحتی می‌تواند از محل سرقت به سرعت دور شود.
 چه مدت طول می‌کشد تا خودروها کشف شوند؟
 خوب این مهم بستگی به نوع خودرو دارد، در برخی سرقت ها در همان روز اول ممکن است سارق دستگیر شود اما به طور میانگین بین 10 تا 15 روز آمار کشف و دستگیری سارقان خودرو متغییر است بر همین اساس کشف به وقوع در همدان 97 است یعنی در 97 درصد از موارد دزدی خودرو شناسایی و از سرقت آن جلوگیری شده است همچنین  سارقان در برخی سرقت‌ها به دنبال قطعات و لوازم خودروها هستند و یا برای ارتکاب جرائم دیگر، خودرو را سرقت می‌کنند یا تنها پلاک آن را می دزدند
بخش قابل توجهی از خودروهای مدل پایین ابزار سرقت یا مورد استفاده برای اقدام جرم دیگری هستند که در سه روز اول بعد از سرقت کشف می‌شوند.
دسته دیگر خودروها را اوراق می‌کنند یا به اصطلاح لخت می‌کنند این‌ها هم بعد از پروسه یک ماهه بعد از سرقت پیدا می‌شوند یعنی لوازمش را باز می‌کنند و لاشه ماشین را رها می‌کنند که این دسته سرقت‌ها با هدف سرقت قطعات انجام می‌شود.
 وقتی ماشین سرقتی کشف می‌شود در برخی مواقع برای آن جرم هایی  ثبت شده و تخلفاتی که سارق با خودرو انجام داده است، تکلیف پرداخت این جریمه ها چیست؟
 ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم که خودرو مسروقه جریمه نشود اما اینکه جریمه به نام خودرو ثبت شود دلیلش این است که به پلیس کمک می‌کند که بداندخودرو کجاست سارق خودرو را کجا برده و در کدام محور تردد دارد که  این کار به کشف خودرو کمک می‌کند، اما درباره جریمه و تخلفاتی که در بازه زمانی سرقت به نام خودرو ثبت شده است باید مالک خودرو بعد از کشف خودرو درخواست دهد، با مکاتبه با پلیس راهور و اعلام این مطلب که خودروی فوق در محدوده زمانی از تاریخ تا فلان تاریخ به سرقت رفته است تا تخلفات و جریمه ها برای آن حذف شود.
 در موارد مربوط به سرقت خودرو بعد از کشف خودرو به پارکینگ می رود و هزینه آن برای مالک حساب می شود که در برخی مواقع چون باید جریمه ها را هم تسویه کند هزینه سنگنینی است در این مورد هم لطفا توضیحاتی را بفرمایید؟
بیشتر  پارکینگ ها خصوصی است چرا که پلیس پارکینگ ندارد که خودرو را نگه دارد اگرچه تمام آن ها با پلیس دارند و تحت نظارت هستند بنا بر این از روزی که خودرو کشف شده و به داخل پارکینگ رفته تا روزی که مالک برای گرفتن آن مراجعه می‌کند به صورت شبانه روز  حساب می‌شود بر اساس نرخی که در تابلوی جلوی درب ورودی پارکینگ نصب شده است،  به عبارتی هزینه پارکینگ مشخص است و بر اساس مدت زمان توقف خودرو محاسبه می‌شود.
 هشدار و تذکری اگر برای شهروندان دارید که بتواند از سرقت های خودرو جلوگیری کند بفرمایید.
 خوب همه می دانیم که در فصل تابستان همیشه آمار سرقت ها افزایش پیدا می کند برای همین در خصوص پایین آوردن آمار سرقت خودرو از شهروندان درخواست داریم نسبت به آلارم و هشدار دزدگیر های خودروهایشان حساس باشند چرا که برخی مواقع افراد با بی توجهی به اینکه گربه و و یا بالا بودن شدت حساسیت دزدگیر عامل بلند شدن هشدار است به آن بی توجه می شوند همچنین سعی کنند از قفل پدال و فرمان استفاده کنند و به هشدارهای پلیس را جدی بگیرند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.