1403-02-201403-02-30bool(false) 1403-02-201403-02-30bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 30 ارديبهشت 1403

کد خبر : 130814

 
اسناد درآرشیو ملی کشور ثبت شد

اسناد درآرشیو ملی کشور ثبت شد کشف سند زمین‌های حریم تپه هگمتانه در اوراق بایگانی راکد
تاریخ خبر : 1401-12-15
     
 
 
     
متن خبر :


 اسناد و مکاتبات مربوط به تملک اراضی و ساختمان‌های مسکونی و تجاری واقع در حریم تپه هگمتانه کشف و پس از انتقال در آرشیو ملی ایران ثبت شد.

مدیر اسناد و کتابخانه ملی غرب کشور در جمع خبرنگاران اظهار‌کرد: در پی بررسی و ارزشیابی اوراق بایگانی راکد اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان توسط مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور، اسناد و مکاتبات مربوط به تملک اراضی و ساختمان‌های مسکونی و تجاری واقع در حریم تپه هگمتانه کشف و پس از انتقال در آرشیو ملی ایران ثبت شد.

میثاق گودرزی تصریح کرد: در بازدید صورت گرفته، حدود ۱۲‌هزار و ۸۰۰ برگ اوراق دارای ارزش نگهداری از بایگانی راکد اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان به این مدیریت منتقل شد که بخشی از این اسناد مربوط به مکاتبات مقامات استان با وزرا، مکاتبات بین دستگاهی در استان و صورت‌ جلسات انجمن شهر در مورد تملک اراضی و ساختمان های محدوده تپه هگمتانه است.

مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور با اشاره به اینکه این اسناد عموماً مربوط به دهه 1350 شمسی است، افزود: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در آن دوره مقرر شده بوده که از هرگونه ساخت و ساز جدید در حریم تپه جلوگیری شده و به ساختمان‌های موجود نیز از صاحبان و ساکنین آنها خریداری و مالکیت آن به اداره فرهنگ و هنر همدان منتقل شود.

وی اضافه کرد: بخشی از اسناد نیز مربوط به دادخواست مردم و رسیدگی به شکایات و تخلفات در جریان اجرای این طرح است.

گودرزی بخش دیگری از این اسناد را مربوط به توسعه خیابان‌ها در همدان و کشف آثار باستانی و سفالینه‌ها در عین خاکبرداری، تشکیل کمیته مشورتی تدوین طرح جامع شهر همدان، صورت‌جلسات انجمن شهر همدان در مورد میراث فرهنگی و مکاتبات اداری دیگر عنوان کرد.

وی یادآور شد: 5 استان کرمانشاه، کردستان، لرستان، ایلام و همدان زیر نظر مدیریت غرب کشور به مرکزیت همدان هستند که ارزشیابی بایگانی راکد همه ادارات دولتی این استان‌ها را بر عهده دارد.

مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور افزود: برگ اسناد دارای ارزش نگهداری از اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان، ادارات کل تعزیرات حکومتی استان های کرمانشاه و لرستان، سازمان قضایی نیروهای مسلح استان لرستان، اداره کل ثبت احوال استان لرستان، شرکت سهامی بیمه ایران استان کردستان و تعاونی روستایی استان ایلام به این مدیریت منتقل شده است.

به گزارش فارس،گودرزی خاطرنشان کرد: این اسناد پس از انتقال تحت عملیات میکروب زدایی و مرمت قرار گرفته و اطلاعات آنها در سیستم سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ثبت و اصل اسناد جهت نگهداری اصولی به مخزن آرشیو منتقل خواهند شد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.