1403-02-261403-03-05bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 5 خرداد 1403

کد خبر : 131005

 
زور مردم به آجیل نمی‌رسد
تاریخ خبر : 1401-12-23
نویسنده : غزل اسلامی
     
 
 
     
متن خبر :


 حدود 2هفته است که قیمت آجیل و شکلات بالا نرفته‌است. اما صف‌های آجیل هم کوچکتر از سال گذشته شده‌است.

سال گذشته هرکیلو پسته به حدود 250هزار تومان رسید و بسیاری از مردم تصمیم گرفتند آجیل سبک‌تری برای عید بخرند چون بسیاری از اقشار جامعه توان خرید نداشتند. اما امسال شرایط کمی متفاوت شده‌است. حقوق کارگر 6میلیون تومان و یک کیلو پسته 900 هزارتومان و یک کیلو گز پرمغز هم 800هزار تومان است.

این فاصله درامد و قیمت‌های معنادار سبب‌شده حتی قشر مرفه هم مجبور به رعایت حال اطرافیان خود شوند. زیرا قشر متوسط امروز زیر خط فقر به‌شمار می‌روند.

کارمندان با حقوق 20 میلیون دیگر جزو متوسط به بالا محسوب نمی‌شوند. بازاریان معمولی که درامدشان رفاه خانواده را تأمین می‌کرد امسال با شرایط مالی متفاوت‌تری مواجه شده و به دهک‌های پایین‌تر پیوسته‌اند. این است که متمولان هم با گذشت چندسال تمایل کمتری به تشریفات شب عید دارند. چنانچه این رویه در شب یلدای گذشته هم خودش را نشان داد.

امسال نیازی نیست پای صحبت‌های مغازه‌داران بنشینیم و از میزان فروششان بپرسیم. توجه به صف‌های آجیل نشان می‌دهد که از سال گذشته نوروز تا امسال خریدها از نصف هم کمتر شده‌است. با 20دقیقه صبرکردن در این مغازه‌ها، می‌بینیم که مقدار خرید خانواده‌های حتی باتوان خرید نیز بسیار پایین آمده و بسیاری از آنها از هر قلم 100و200 گرم با مقدار تخمه بیشتر می‌خرند. این یعنی توان خرید بسیار پایین آمده و افراد متوسطی که تا سال گذشته به‌راحتی چندکیلو آجیل می‌خریدند امسال به سختی می‌خرند.

یکی از مغازه‌داران در سطح شهر گفت: در این خیابان عمدتاً افرادی زندگی می‌کنند که دستشان به دهنشان می‌رسد اما فقط بگویم که هرکسی آجیل می‌خرد جمعاً یک کیلو یا یک کیلوونیم می‌خرد. بازنشسته‌ای چند روز پیش آمد مقداری آجیل بخرد که قیمت آن 200هزار تومان می‌شد اما وقتی کارت بانکی‌اش را کشیدم موجودی آن کم بود. هنوز هم بسته آجیلش اینجا مانده‌است.

وی ادامه داد: حدود 2هفته پیش بود که یک‌باره قیمت‌ها 250تا 300هزارتومان گران شد و توان خرید مردم افت کرد.

یکی دیگر از مغازه‌داران سطح شهر گفت: علاوه بر اینکه فروش آجیل امسال به‌شدت افت کرده و مشتری‌هایی که علاوه بر خرید بالای 3کیلو آجیل برای عید، هرماه هم از اینجا خرید می‌کردند، امسال کمتر از 2کیلو خریده‌اند. یکی از مشتری‌هایی که سال‌هاست 6کیلو آجیل پرمغز می‌برد امسال 2کیلو خرید و گفت مردم ندارند برای من هم کم‌مغز بکش.

وی ادامه داد: علاوه بر این، هرسال چندنوع شکلات خارجی می‌آوردم که مشتری‌های خودش را داشت اما امسال کمتر کسی شکلات 500هزارتومانی می‌خرد. شکلاتی که 2هفته پیش 390 می‌فروختم امروز باید 460هزار تومان بخرم. شکلات‌ کاکائویی‌های ایرانی همه بالای 220هزار تومان است و اغلب مردم هم زیر نیم‌کیلو خرید می‌کنند.

مرد مسنی که کارخانه‌دار است هم گفت: هرسال 3کیلو آجیل خوب برای هر کارگر تهیه می‌کنیم و کنار بسته کالایی نوروز به آنها می‌دهیم. اما امسال بسته آجیل آنها فقط تخمه و بادام‌زمینی است. خودم هم دقیقاً همین را برای نوروز استفاده خواهم‌کرد. به همه فامیل‌های اطرافم هم گفته‌ام آجیلشان به همین شکل باشد آنها هم پذیرفته‌اند.

قرار نیست پسته‌ای که یک میلیون تومان شده و اغلب جامعه توان خریدش را ندارند خودشان را موظف به خرید کنند. من این کار را انجام دادم که قدمی باشد برای اینکه مردم بدانند هیچ اجباری در نوع خرید و پذیرایی نیست. اگر کسی توان خرید دارد پسته و بادام را بدهند بچه‌هایشان بخورند اما برای مهمان ساده بگذارند.

در بازار پسته ریز 590هزار تومانی هم وجود دارد. آجیل 4مغز در سرگذر هم، نه با کیفیت مرغوب، حدود 580هزار تومان فروخته می‌شود. برخی از اقلام مانند پسته اکبری نسبتاً درشت در بازار سرگذر حدود 40تا50 هزارتومان از آجیل‌فروشی‌های پرمشتری شهر ارزان‌تر است اما برخی اقلام آنها با همان کیفیت گران‌تر است.

قیمت پسته از 590 تا یک میلیون تومان، بادام درختی ایرانی از 600تا 680هزارتومان، بادام درختی خارجی از 500تا620هزارتومان، پسته کله‌قوچی نسبتاً درشت 850هزار و ریز آن هرکیلو 700تا 750هزارتومان، بادام هندی از 630تا 700هزارتومان، فندوق از 590تا 680هزارتومان، تخمه کدو از 200تا230هزارتومان، تخمه ژاپنی از 330تا400هزارتومان و بادام کوهی هم از 180تا 250هزارتومان فروخته‌می‌شود. 

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.