پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 25 مرداد 1399

کد خبر : 96334

 
شرکت سحر محصولات خود را کارشناسی می کند

«کیفیت» از مزرعه تا سفره
تاریخ خبر : 1398-04-26
     
 
 
     
متن خبر :

 شرکت صنایع غذایی سحر همدان، با شعار "کیفیت از مزرعه تا سفره" همواره به دنبال جذب محصولات کشاورزی با کیفیت و سالم از مزارع و باغات تمام استان‌های کشور بوده است. به این منظور، در واحد بازرگانی و خرید محصولات کشاورزی، کارشناس کشاورزی حضور داشته و بر کیفیت محصولات کشاورزی پیش از برداشت و بارگیری به مقصد شرکت سحر، نظارت داشته است.
در طول یک دهه گذشته، تحقیقات نسبتاً وسیعی بر روی واریته‌های مختلف محصولات کشاورزی و مناطق و اقلیم‌های کشت آن ها صورت گرفته و به صورت بانک اطلاعاتی جمع‌آوری شده که در تدوین استاندارد داده‌های خرید مورد استفاده قرار می‌گیرد. از پنج سال گذشته، یک واحد تخصصی به نام واحد مهندسی کشاورزی در شرکت سحر ایجاد شده که اعضای آن را فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد و دکترای رشته‌های مختلف کشاورزی از دانشگاه‌های معتبر کشور تشکیل می‌دهند.
در سال‌های اخیر، فعالیت واحد مهندسی کشاورزی بیشتر بر روی مباحث تخصصی کاشت، داشت و برداشت متمرکز شده است و در این راستا، ارتباطات گسترده‌ای با سازمان‌ها و ادارات دولتی (مانند جهاد کشاورزی، مرکز تحقیقات کشاورزی، دانشکده‌های کشاورزی و...) و شرکت‌ها و فعالان بخش خصوصی (شرکت‌های تولید و توزیع کننده بذر و نهاده‌های کشاورزی، شرکت‌های مشاوره، گلخانه‌داران، کشاورزان پیشرو و...) برقرار کرده است.
حضور فعال در برگزاری هفته انتقال یافته‌های جهاد کشاورزی، مراسم تجلیل از کشاورزان نمونه استانی، اجرای طرح‌های پژوهشی مشترک با مرکز تحقیقات کشاورزی و دانشکده کشاورزی، رویدادهای ایده‌پردازانه (Start up)، ارتباط با شرکت‌های معتبر در حوزه کشاورزی مانند بازارگان کالا، شرکت مواد زراعی و دامی ایران، فلات، زمین، پالیز و...، شرکت در مراسم روز مزرعه گوجه‌فرنگی، خیار، هویج و...، حضور در نمایشگاه‌های تخصصی کشاورزی و کشاورزی ارگانیک و برنامه‌های مشابه، بخشی از برنامه‌های این واحد را شامل می‌شود.
یکی از عمده ترین تحقیقات این واحد بر روی بذر گوجه‌فرنگی مناسب صنعت با سه ویژگی افزایش عملکرد (مطلوب برای کشاورز)، افزایش بریکس (افزایش بهره‌وری برای کارخانه) و افزایش رنگ (مطلوب برای مصرف کننده) بوده است که پس از حدود 10 سال تلاش و تحقیق در این زمینه در سال گذشته اقدام به توزیع بذرهای گوجه‌فرنگی تحقیقاتی خود در سه منطقه همدان و استان های همجوار، استان خوزستان و استان اردبیل کرد.
نخستین قدم در این راستا انتخاب کشاورزان نمونه استانی و بازدید از زمین های کشاورزی آن‌ها جهت تحویل بذر بود که در بهمن‌ماه سال گذشته در تمام این نقاط انجام شد. پس از آن در اسفندماه با تحویل دادن بذر به کشاورزان و در اردیبهشت‌ماه با تحویل نشا در مناطق سردتر که امکان کشت بذر مهیا نبود، کشت صورت پذیرفت که تمام این مراحل توسط تیم کارشناسان واحد مهندسی کشاورزی شرکت سحر کاملا رصد شده و مراحل داشت نیز هر دو هفته یک بار به صورت بازدید و انجام مشاوره به کشاورزان توسط همین کارشناسان پیگیری می شده و مشاوره های لازم در این‌باره به طور کامل انجام می شد تا این پروژه هرچه بهتر به بار نشیند. به گونه ای که با وجود سیلی عظیم در منطقه خوزستان و از بین رفتن مقدار وسیعی از مزارع گوجه‌فرنگی در این استان چه در زمان سیل و چه پس از آن، در مواجهه با بیماری های قارچی رایج شده در منطقه با مشاوره های درست شرکت مدیریت یکپارچه سازی مزرعه (IFM) و کارشناسان شرکت سحر صدمات چشمگیری به مزارع شرکت سحر وارد نیامد و این موضوع تعجب دیگر کشاورزان منطقه را نیز برانگیخته بود. در نهایت در پایان خردادماه پس از بازدید مزارع منطقه خوزستان، آماده برداشت اعلام شدند. در این بازدیدها مزرعه کشاورزی نمونه که تمام توصیه‌های شرکت مشاوره را به دقت انجام داده بود و همچنین رقم های متفاوتی در آن کشت شده بود، به عنوان بهترین مزرعه جهت بازدید دیگر کشاورزان و مسئولان برای در جریان قرار گرفتن موارد کیفی و توضیحات تکمیلی توسط کشاورزان انتخاب شد و با دعوت از کشاورزان منطقه همدان و خوزستان و مسئولان جهاد کشاورزی استان همدان و خوزستان مراسمی تحت عنوان روز مزرعه در تاریخ 4/4/98 در مزرعه این کشاورز برگزار گردید. در این مراسم مهندس خیری مشاور اجرایی شرکت سخنرانی داشته و درباره این پروژه و موارد آن برای کشاورزان و مسئولان توضیحاتی دادند. مزرعه به صورت کامل و با توضیحات مفصل به کشاورزان، مورد بازدید قرار گرفت. در این مراسم از کشاورزان خوزستانی با هدایایی قدردانی شد.
این جشنواره به صورت باشکوه‌تر و با تشویق کشاورزانی پیشرو که به طور کامل مشاوره ها را به خدمت گرفته و از آن در مزرعه خود استفاده کردند، در همدان و استان های اطراف و در استان اردبیل نیز هنگام برداشت گوجه‌فرنگی در مزرعه برگزیده منطقه انجام خواهد شد.    
واحد مهندسی کشاورزی شرکت صنایع غذایی سحر در نظر دارد در سال آینده رقم مورد نظر خود را که در تمام مراحل سربلند از آزمایش بوده است، در بیش از 100 هکتار از زمین های کشاورزی سرتاسر ایران کشت کند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.