پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 6 تير 1403

کد خبر : 131210

 
اجازه ورود زودهنگام عشایر به عرصه های محیط زیست همدان داده نمی شود
تاریخ خبر : 1402-01-10
     
 
 
     
متن خبر :


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: یگان های حفاظت محیط زیست از ورود زود هنگام عشایر به مناطق حفاظت شده جلوگیری و برخورد قانونی می کنند.

سیده مریم محمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا بر ضرورت رعایت تقویم کوچ از سوی عشایر تاکید و بیان کرد: طبق این تقویم عشایر از نیمه اردیبهشت مجاز به ورود و حضور در سامانه های عرفی هستند اما برخی مواقع شاهد کوچ زودهنگام عشایر هستیم.

وی اظهار داشت: مدیریت عشایری استان نیز باید نسبت به مدیریت عشایر از جمله جلوگیری از ورود پیش از موعد، پیشگیری از ورود عشایر فاقد مجوز و غیرمجاز و دریافت پروانه اقدام کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان یادآوری کرد: سال گذشته با همکاری دستگاه قضا و فرمانداری اسدآباد از ورود عشایر غیر مجاز به منطقه حفاظت شده آلموبلاغ جلوگیری شد.

محمدی تاکید کرد: ورود زود هنگام عشایر به مراتع استان اسیب های جبران ناپذیری را در پی دارد و موجب تخریب عرصه های طبیعی می شود.

او همچنین معتقد است که وجود دام‌های عشایر در مناطق حفاظت ‌شده همچنین می تواند به گونه های جانوری و حیات وحش و به زیستگاه آنها به لحاظ تأمین آب و غذا آسیب بزنند.

وی گفت: از بین مناطق حفاظت شده همدان هرساله دره های سرسبز و زیبای آلموبلاغ اسدآباد میزبان عشایر زیادی است.

محمدی افزود: بازدیدهای صورت گرفته از منطقه حفاظت شده آلموبلاغ گویای وضعیت مساعد مراتع و پوشش گیاهی این منطقه به واسطه بارش های مناسب است.


منطقه حفاظت شده آلموبلاغ به وسعت هفت هزار. ۵۰۰ هکتار در شمال شهرستان اسدآباد واقع شده است.

۸۲۲ هکتار مرتع در سطح استان همدان وجود دارد که برای حدود ۷۰۰ هزار واحد دامی پروانه صادر شده است تا در دوره چرایی از ۱۵ اردیبهشت ماه برابر عرف از مراتع بهره‌برداری کنند .

یک درصد مراتع کشور و سه درصد میزان علوفه کشور در استان همدان می روید.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.