1401-08-251401-09-05bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 5 آذر 1401

کد خبر : 117861

 
تمرکز بر گردشگری داخلی نسخه درمان سفر در دوران شیوع کرونا است
تاریخ خبر : 1400-03-08
     
 
 
     
متن خبر :


 کارشناسان گردشگری از سراسر جهان معتقدند، چاره درمان گردشگری در کشورها، تمرکز بر گردشگری داخلی است؛ چون به نظر نمی‌رسد با سرعت کم تزریق واکسن بزودی مرزها برای گردشگران خارجی باز شود.
با شیوع کرونا در جهان نه تنها صنعت رو به رشد گردشگری بلکه سایر عرصه‌های اقتصادی و تمام ابعاد زندگی افراد دچار تغییرات شده است، با انجام واکسیناسیون و ارتقای ایمنی و کاهش احتمالی محدودیت‌ها انتظار می‌رود سفر و گردشگری جان دوباره یابد.
در این رابطه آداب رفتار و نیازهای گردشگران در پس از کرونا به یک مسئله مهم و حیاتی برای بسیاری از مدیران و برنامه ریزان گردشگری مبدل شده است از این رو مدیران شرکت ها و مقاصد گردشگری باید به دنبال راهکارهایی به منظور ساز و کاری با تغییرات احتمالی سبک سفر و رفتارهای معادل دیگری باشند در این وبینار با نگاهی به تجربیات بین‌المللی به منظور دستیابی به راهکارهایی برای مدیریت بهتر به بررسی الگوهای رفتاری گردشگران در دوران پسا کرونا پرداخته شد.
تمرکز بر گردشگری داخلی
به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، مصطفی رسول منش کارشناس حوزه گردشگری از مالزی در این وبینار که با عنوان تقاضای سفر در پسا کرونا و تغییر الگوی رفتاری گردشگران برگزار شد با اشاره به اینکه گردشگری در مالزی از جایگاه بزرگی برخوردار بوده است، گفت: اکنون ۵ درصد از جمعیت کل دنیا و تنها ۳  درصد جمعیت مالزی واکسن زدند.  
 استاد دانشکاه تیلورز مالزی با بیان اینکه جمعیت کمی از مردم جهان موفق به زدن واکسن شده اند گفت: حالا به راحتی همه می‌دانیم که باز کردن مرزها برای گردشگری تا یکی دو سال آینده ممکن نیست، و باید تمرکزمان بر روی گردشگری داخلی باشد.
این فعال حوزه گردشگری با بیان اینکه کشور مالزی نیز در صدد است که گردشگری داخلی را تقویت کرده و سهم آن را افزایش دهد گفت: توجه به گردشگری داخلی در مالزی چالش‌های زیادی دارد که یکی از آنها این موضوع مهم است که درآمد کمی از گردشگری داخلی کسب می‌شود. بسیاری از موارد گردشگری همچون آژانس های گردشگری و هتل های گران قیمت در گردشگری داخلی وجود ندارد.
رسول منش در ادامه با بیان اینکه پیش از این مسئولان مالزی برنامه جدی برای گردشگری داخلی نداشتند و تمرکز اصلی‌شان گردشگری خارجی بود گفت: محور قرار گرفتن تبلیغات گردشگری داخلی از جمله سیاست های جدید برای گردشگری داخلی است.
وی از جمله سیاست های تشویقی برای توسعه گردشگری داخلی را معاف هزینه بلیط و هتل در سفرهای داخلی مالزی عنوان کرد و گفت: تعریف بسته هایی برای کمک به گردشگری از جمله دیگر سیاست های دولت برای ترویج گردشگری داخلی است.
این فعال حوزه گردشگری در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه زمانی گردشگر آماده سفر می شود، گفت: باید به گردشگر اطمینان دهیم که در محلی که اقامت می کند  سالم و به دور از ویروس کروناست.
گردشگری جایگاهش را باز پس می گیرد
ریموند رستگار کارشناس حوزه گردشگری از استرالیا  با اشاره به شرایط سال گذشته به دلیل همه گیری کرونا در جهان گفت جهانگردی در طی همه گیری کرونا نشان داد از چه جایگاه و قدرتی در چرخه اقتصادی برخوردار است.
استاد دانشگاه کویینز لند استرالیا با اشاره به قدرت و توانایی گردشگری در بازیابی سریع گفت: پس از عادی شدن شرایط، گردشگری خیلی سریع به دو وران قبل  باز می گردد هم اکنون شاهد این رقابت برای جذب گردشگر در بین استانهای مختلف استرالیا هستیم.
این کارشناس حوزه گردشگری با بیان اینکه این تجربه نشان داد اگر به هر دلیلی همچون بیماری گردشگری دچار خسارت شود پس از پایان شرایط به سرعت خسارات جبران می شود.
رستگار درباره سیاست های کنونی برای جذب گردشگر گفت :باید تصویری به گردشگر نشان دهیم تا گردشگر برای حضور اعتماد کند.
وی در خصوص بازنگری ها در شرایط کنونی برای جذب گردشگر  گفت:  قطعاً در شرایط کرونا و پس از آن نیازمند خدمات متفاوتی هستیم به عنوان مثال تا پیش از این گردشگری طبیعی بیشتر در استرالیا مدنظر بود اما مسئولان گردشگری این کشور توانستند گردشگری فرهنگی را رونق دهند. از این رو  سرمایه‌گذاری بر روی بومی های این کشور  را برای نشان دادن بخشی از گردشگری فرهنگی آغاز کردند.
رستگار ایجاد حباب امن میان دو کشور را از دیگر سیاست ها برای جذب گردشگر در دوران شیوع کرونا دانست و گفت: الان حباب امن برای سفر به دو کشور ژاپن و سنگاپور وجود دارد استرالیا و نیوزلند نیز از این حباب اما برای مبادله گردشگر در دوره کرونا بهره می برند، زیرا واقعیت این است که کرونا  این زودی ها از بین می‌رود و باید استراتژی خاص با این شرایط استفاده کنیم.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.