پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 13 آذر 1400

کد خبر : 119529

 
دختران هندبال همدان در تکاپوی کسب سهمیه آسیایی
تاریخ خبر : 1400-06-15
     
 
 
     
متن خبر :

 تیم هندبال دختران استان همدان در سال‌های اخیر با اجرای موفق طرح‌های استعدادیابی بخصوص در شهرستان ملایر توانست در سطح ملی بدرخشد تا جایی که اکنون به دنبال کسب سهمیه مسابقات آسیایی است.
به گزارش ایرنا، ورزش هندبال همدان جزو رشته‌هایی است که در یک دهه اخیر با تغییرات فراوان در حوزه مسئولیتی مواجه شده که همین مسأله منجر به افول این رشته در سطح کشور نیز شده است.
تغییرات ایجاد شده در رأس هیأت هندبال و به روی کار آمدن «مهدی اسفندیاری‌صالح»، دستاوردهای خوبی را رقم زده به نحوی که شاهد توفیق این رشته ورزشی در استان هستیم.
وی در ۲سال اخیر با میزبانی اردوهای تیم ملی در رده پایه، رایزنی برای حضور استعدادهای هندبال استان در تیم ملی، حضور در لیگ یک کشور و دوره‌های مختلف آموزشی، اقدام‌های چشمگیری را به مرحله اجرا گذاشته است.
اجرای این برنامه‌ها موجب شد تا هندبال همدان از وضعیت قرمز و شرایط نامناسب قبلی در مقایسه با دیگر استان‌های کشور خارج شود به نحوی که استان همدان امروز در این رشته ورزشی جزو مدعیان به شمار می‌رود.
در حال‌حاضر هندبال همدان در رشته سالنی و ساحلی همواره افتخارات ارزنده‌ای در کشور داشته و همین مسأله نیز موجب شد تا انتظار فدراسیون از این استان بالا برود.
ورزش هندبال همدان در شرایطی مسیر رشد و تعالی خود را سپری می‌کند که در این بین دختران هندبالیست این استان در اردوهای تیم ملی درخشان ظاهر شده‌اند.
توجه به مقوله استعدادیابی در سال‌های اخیر بخصوص در شهرستان ملایر و با تلاش مژگان ملکی به خوبی به ثمر نشست تا این استان بتواند در سطح تیم ملی دارای نماینده باشد.
موفقیت‌های هندبال همدان در بخش دختران در شرایطی رقم خورده که شیوع کرونا شرایط را برای تمرین و آماده‌سازی آنان سخت کرده بود.
با این‌حال هندبال دختران همدان توانست در این مدت نسبت به آماده‌سازی و ارتقای توان فنی گام بردارد و خروجی آن نیز حضوری موفق در اردوهای تیم ملی بود.
این رشد قابل‌توجه هندبال بانوان همدان سبب شد تا فدراسیون مردادماه امسال پنجمین مرحله از اردوی آماده‌سازی تیم ملی نوجوانان را در ملایر برگزار کند.اردویی که زمینه حضور الناز یارمحمدی‌توسکی، نرگس صادقی‌فرد، بهاره زنگنه و غزل کولیوندسالوکی استعدادهای هندبال استان را نیز مهیا ساخت هرچند از این نفرات در مراحل بعدی اردوی تیم ملی تنها توسکی و زنگنه موفق به حضور دوباره شدند.
ششمین اردوی آمادگی تیم ملی هندبال نوجوانان دختر درحالی به میزبانی شاهرود برگزار شد که همدان ۲نماینده در این اردو داشت.الناز یارمحمدی‌توسکی و بهاره زنگنه نفراتی بودند که توانستند با درخشش در مرحله قبلی اردوی تیم ملی، کادرفنی را مجاب به انتخاب دوباره کنند.
۲۱هندبالیست در این مرحله از اردوی تیم ملی حضور داشتند و همدان جزو استان‌هایی بود که بیشترین سهمیه را تصاحب کرد.
آنها امیدوارند که با درخشش در مرحله بعدی اردوی تیم ملی بتوانند در لیست نهایی تیم ملی قرار بگیرند.تیم ملی هندبال نوجوانان دختر خود را برای حضور در نهمین دوره رقابت‌های قهرمانی نوجوانان دختر آسیا که از ۲۹ آبان تا هشتم آذرماه سالجاری در قزاقستان برگزار می‌شود، آماده می‌کند.همدان در صورت داشتن نماینده در ترکیب نهایی تیم اعزامی، برای نخستین‌بار حضور در مسابقات آسیایی در بخش دختران را تجربه می‌کند.
رقابت نهایی بین هندبالیست‌های استان‌های قم، همدان، فارس، اصفهان، مرکزی، خراسان‌شمالی، کردستان و البرز است و استعدادهای همدانی تلاش می‌کنند تا با حضور در ترکیب اصلی تیم ملی، تاریخ‌سازی کنند.
معاون ورزش قهرمانی اداره‌کل ورزش‌وجوانان استان نیز در این‌باره گفت: خروجی هندبال همدان در ۲سال اخیر با وجود شیوع ویروس کرونا راضی‌کننده بوده و اکنون نیز شایسته حضور دختران نوجوان استان در مسابقات آسیایی هستیم.
محرم روزبه افزود: هندبال استان یکی از هیأت‌های پویا و فعال است و هیأت‌های شهرستان‌های رشته هندبال در سطح استان همگی فعال هستند و عملکرد خیلی خوبی نیز دارند.
وی با بیان اینکه هندبال همدان توانسته نفرات خوبی را در سطح یک این رشته ورزشی معرفی کند که این موفقیت مرهون حضور چهره‌های شاخص و موفق در هیأت هندبال استان است ابراز امیدواری کرد در رده دختران نوجوان بتوانیم سهمیه آسیایی داشته باشیم.
روزبه گفت: برنامه‌ریزی هدفمند هیأت هندبال همدان به‌ویژه در رده‌های سنی پایه دستاوردهای موفقی را همراه داشته است ضمن اینکه در بخش بانوان نیز شاهد درخشش این قشر در مسابقات کشوری بودیم.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.