پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 31 تير 1403

کد خبر : 131078

 
استاندار:

قوانین پذیرش خانه‌مسافرها نیز باید همانند هتل‌ها باشد
تاریخ خبر : 1401-12-25
     
 
 
     
متن خبر :


فعالیت گروهی از افراد معروف به "کارتن به دستان" بری دادن خانه اجاره‌ای به مسافران و گردشگران این روزها در بسیاری از شهرها به ویژه در شهرهای زیارتی و گردشگری مشاهده می‌شود به طوریکه هرچه به فصل تعطیلات و گرما نزدیک می‌شویم جوانان را به سمت و سوی این کار سوق داده‌است.

 بازار داغ تابستانه كارتن به دستان بیش از هر صنفی، هتل آپارتمان‌ها و حتی هتلداران همدانی را كلافه كرده و فعالیت آنها را نیز تحت تأثیر قرار داده‌است.

این روزها در همدان، آرامگاه باباطاهر مأمن كارتن به دستان اجاره‌ای است كه جایگاه پارك اطراف آن را در اختیار خود قرار داده و به صورت گروهی و خانوادگی فعالیت می‌كنند.

بهترین حالت ممكن برای آنها نیز طرح ممنوعیت نصب چادر در پارك‌های همدان بود كه البته دوام چندانی نداشت و با این حال، برای گمراه‌كردن مسافران واژه «نصب چادر ممنوع است» را به آنها متذكر می‌شوند تا از این طریق خانه‌های اجاره‌ای خود را به نرخ‌های شناور به آنها قالب كنند.

براساس اطلاعات منتشرشده از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان،  تاکنون ۴۳ خانه مسافر برای دریافت مجوز مراجعه کرده و بیش از ۱۵۰ واحد که از قبل مجوز دارند نیز باید برای تمدید مجوزشان به طور مجدد اقدام کنند.

همچنین استاندار در جلسه ستاد خدمات سفر به موضوع خانه مسافرها تأکید ویژه‌ای کرد و گفت: هیچ یک از کارتن به دستان دیگر حق فعالیت در سطح شهر را ندارند و نیروی انتظامی باید در این زمینه ورود جدی کند به طوریکه قوانین پذیرش خانه‌مسافرها نیز باید همانند هتل‌ها باشد.

قطعاً استان همدان به لحاظ شهرت آب و هوای ییلاقی و کوهستانی خود یکی از مقصد‌های اصلی انجام مسافرت برای هم‌وطنان از استان‌های گرم جنوبی و سایر نقاط کشورمان خواهد بود.

چند سال اخیر که توجه سزاواری به صنعت گردشگری در استان همدان به عمل آمده و برخی کمبود‌ها و موانع عارضه‌ای مانند فقدان مکان‌های اقامتی و‌ هتل‌های پنج ستاره تا حدودی برطرف شده و ظرفیت‌های قابل ملاحظه‌ای ایجاد شده‌است، با اعتماد به نفس بیشتری می‌توان از شایستگی‌های همدان برای تکاپو در این صنعت بین‌المللی گفت و نوشت.

با این حال و در شرایط کنونی جامعه ایرانی که به لحاظ دسترسی به برخی امکانات از جمله خودروهای شخصی، میل به مسافرت‌ها و به طبع آنها ایرانگردی نیز بیشتر شده‌است، زیر ساخت‌های موجود در قطب‌های گردشگری کشور و بیشتر از همه استان همدان باید بیشتر از این توسعه داده شده و هرگونه سرمایه‌گذاری در این حوزه توسط بخش خصوصی هدایت و جذب شود.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.