پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 10 آبان 1399

کد خبر : 62291

 
کاهش مصرف آب نیروگاه مفتح از 500 به 15 مترمکعب در ثانیه
تاریخ خبر : 1394-06-04
     
   
     
متن خبر :

معاون وزیر نیرو گفت: با بهره‌برداری از برج خنک‌کننده خشک نیروگاه، مصرف آب از 500 مترمکعب در ثانیه به 15 مترمکعب کاهش پیدا کرد.
هوشنگ فلاحتیان دیروز در حاشیه بازدید از نیروگاه شهید مفتح در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در سال 84 طرح برج خنک‌کننده خشک نهایی شد اما به علت کمبود مالی و تحریم‌ها پروژه 10 سال به طول انجامید.
وی افزود: با اجرای کار این برج و تغییر سیستم خنک‌کننده از تر به خشک و انتقال پساب، مصرف آب از 500 مترمکعب در ثانیه به 15 مترمکعب کاهش پیدا کرده که بسیار قابل توجه است.
به گزارش فارس، فلاحتیان گفت: با اجرای این دو پروژه 80 درصد آب صرفه‌جویی می‌شود.
وی با بیان اینکه خط انتقال پساب همدان به نیروگاه اقدام خوبی است، خاطرنشان کرد: با دریافت پساب فاضلاب از همدان نیاز آبی نیروگاه شهید مفتح تأمین می‌شود.
*نیروگاه شهید مفتح سیستم پایدارکننده برق استان است
مدیرعامل برق باختر هم با بیان این که نیروگاه شهید مفتح همدان به عنوان سیستم پایدارکننده برق استان عمل می‌کند، گفت: با بهره‌برداری برج خنک‌کننده خشک نیروگاه مصرف آب 80 درصد کاهش‌یافته است.
فرهاد شبیهی بیان کرد: شرکت منطقه‌ای برق باختر، برق استان‌های مرکزی، لرستان و همدان را تأمین می‌کند.
وی با اشاره به اینکه همدان یکی از حوزه‌های برقی است که با ٩ مدار انتقال به شبکه سراسری برق متصل است، افزود: نیروگاه شهید مفتح قلب تپنده برق باختر است.
شبیهی بیان کرد: نیروگاه شهید مفتح به عنوان سیستم پایدار‌کننده برق استان عمل می‌کند.
وی با بیان اینکه با اجرای 2 پروژه بزرگ انتقال پساب فاضلاب شهر همدان و احداث واحد یک برج خنک‌کننده خشک نیروگاه مشکلات حل شده است، گفت: این نیروگاه با ظرفیت کامل کار می‌کند.
مدیرعامل برق باختربا اشاره به اینکه با بهره‌برداری از این 2 پروژه از ظرفیت‌های خوب منطقه استفاده می‌کنیم، افزود: نمونه چنین برج خنک‌کننده‌ای را در کشور نداریم.
شبیهی با بیان اینکه این 2 پروژه کاهش مصرف آب را به 80 درصد می‌رساند، گفت: با بهره‌برداری از این 2 پروژه از ظرفیت‌های خوب منطقه استفاده می‌کنیم.
شبیهی یادآور شد: این پروژه در 20 تیرماه سال جاری وارد مدار شده است.
* نیروگاه شهید مفتح دارای راندمان بالا در کشور است
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: نیروگاه شهید مفتح با ظرفیت تولید هزار مگاوات برق جزو نیروگاه‌های با راندمان بالا در کشور است.
مرتضی عزالدین با بیان اینکه این پروژه یکی از مهمترین پروژه‌‌های استان همدان است، اظهار داشت: نیروگاه شهید مفتح با ظرفیت تولید هزار مگاوات برق جزء نیروگاه‌های با راندمان بالا در کشور است.
وی افزود: تاکنون به دلیل فقر منابع آبی ظرفیت کامل نیروگاه مفتح مورد استفاده قرار نگرفت و تصمیم وزارت نیرو بر این شد که نیروگاه را به ظرفیت واقعی خود برساند.
عزالدین ادامه داد: به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف آب تصمیم بر آن شد که پساب تصفیه‌خانه همدان به این نیروگاه منتقل شود. وی ادامه داد: برای اجرای این پروژه تفاهم‌نامه‌ای با برق باختر منعقد شد و ساخت این پروژه بعد از 5 سال توقف آغاز شد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.