1402-07-021402-07-12bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 12 مهر 1402

کد خبر : 130684

 
معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی:

پیش‌بینی رشد ۱۰ تا ۱۵ درصد سفرهای نوروزی
تاریخ خبر : 1401-12-10
     
 
 
     
متن خبر :


■ بیش از ۵۰۰ ستاد خدمات سفر در شهرستان‌ها تشکیل شده‌است

بیش از ۷۰ ستاد خدمات سفر استانی و بیش از ۵۰۰ ستاد در سطح شهرستان‌ها تشکیل شده است و پیش‌بینی رشد ۱۰ تا ۱۵ درصد سفرهای نوروزی می‌شود.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با عنوان این مطلب گفت:‌ دائمی شدن برگزاری ستاد خدمات سفر در طول سال مهمترین دستاورد دولت در راستای هماهنگی دستگاه‌های مرتبط با سفر و خدمت‌رسانی به مردم است. این هماهنگی‌های ایجادشده منجر به اقدامات نوآورانه و ابتکاری از سوی هر یک از دستگاه‌ها شد.

به گزارش همدان پیام ، علی اصغر شالبافیان در این نشست که به صورت حضوری و  آنلاین برگزار شد، افزود: سال گذشته با هماهنگی به‌وجود آمده با شورای عالی فضای مجازی و دیگر دستگاه‌ها، مقاصد مکمل و جایگزین متناسب با تغییرات اقلیمی به گردشگران پیشنهاد شد. بدون هماهنگی همه دستگاه‌ها این اقدام در خصوص مقاصد مکمل و جایگزین امکان‌پذیر نبود.

شالبافیان به موضوع توزیع تعطیلات با توجه به اوج سفرها در نیمه شعبان و تمهیدات لازم برای این ایام اشاره کرد و افزود: پیش‌بینی این است غیر از افزایش حجم سفرها زمان تعطیلات طولانی‌تر شود و پس از تعطیلات نوروز نیز حجم‌ انبوهی از سفرها را به مناسبت عید سعید فطر خواهیم داشت.

شالبافیان با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ ستاد خدمات سفر استانی و بیش از ۵۰۰ ستاد در سطح شهرستان‌ها تشکیل شده است، با اشاره به اینکه ملاحظاتی متناسب با ماه مبارک رمضان تدوین و ابلاغ شده‌است، افزود: تأکید این است که نشاط اجتماعی همراه با حفظ حرمت ماه مبارک در نظر گرفته شود و مورد توجه دستگاه‌ها قرار گیرد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی به اهمیت تقویت سامانه ۰۹۶۲۹ برای درج شکایت‌ها مردمی وانعکاس شکایت گردشگران در سال گذشته اشاره کرد و افزود: این امکان اگر در سایر دستگاه‌ها به وجود بیاید امکان رسیدگی به شکایات مردمی و اعتماد به دستگاه‌ها را فراهم می‌کند.

 ساعت‌های پرتصادف اعلام شد

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور فراجا ـ نیز گفت: رزمایش طرح ترافیکی ۲۳ اسفندماه انجام و طرح همیاران‌ پلیس نیز با همکاری وزارت آموزش پرورش از ۱۵ اسفندماه آغاز می‌شود.

سیروس حسن‌زاده ـ با بیان ‌اینکه ۳۰ درصد تصادف‌ها از ساعت ۱۶ تا ۲۰ اتفاق می‌افتد، این ساعات را برای سازمان‌های امدادی حائز اهمیت دانست و در ادامه تأکید کرد: استفاده نکردن از خودروها و مینی‌بوس‌های شهری در مسیرهای بین‌شهری و همچنین استفاده از اتوبوس‌های ایمن از سوی راهیان‌نور باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی نیز در این ستاد گفت: سال گذشته ۶ میلیون نفر از طریق حمل‌ونقل هوایی، ۲ میلیون نفر به صورت حمل‌ونقل جاده‌ای، 5/1 میلیون نفر به صورت ریلی و ۲ میلیون نفر نیز از طریق خودروهای شخصی جابه‌جا شدند که امسال نیز پیش‌بینی می‌کنیم ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد داشته‌باشیم.

شهریار افندی‌زاده ادامه داد: ۸ هزار کیلومتر از راه‌های پرحادثه شناسایی شده‌اند تا با کمک پلیس و نیروهای امدادی نظارت بیشتری بر این راه‌ها داشته باشیم.

افندی‌زاده همچنین گفت: از هفته آینده پیش‌فروش بلیت‌های قطار آغاز خواهد شد و برای مسیرهایی مثل مشهد ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش سهمیه بلیت خواهیم داشت.

در حوزه حمل و نقل هوایی نیز برای مسیرهایی مثل مشهد درخواست افزایش پروازها را داده‌ایم. 3 موج سفر را برای نوروز امسال پیش‌بینی کرده‌ایم و تمام تلاشمان را برای ارائه خدمات به گردشگران نوروزی به کار خواهیم گرفت.

اختیار پلمب داریم، ‌ منتظر گزارش تخلف نمی‌مانیم

 رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در ادامه این جلسه ستاد سفر با بیان اینکه این سازمان مرجع رسیدگی به تخلفات است، نه نظارت و کشف تخلفات، اظهار کرد: منتقد این موضوع هستیم که نظارت بر بازار تعیین‌تکلیف شود، در همین راستا و با توجه به شرایط خاص اقتصادی، موضوع نظارت را به‌طور جدی پیگیری می‌کنیم.

احمد اصانلو با بیان اینکه براساس طرح‌های ویژه تعزیرات، رؤسای شعب و گشت‌های مشترک بر قیمت‌ها نظارت خواهند کرد، ادامه داد: بر اساس مصوبه سران قوا اختیار پلمب و رسیدگی به تخلفات در محل به تعزیرات حکومتی داده شده و جرائم تشدید شده است.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه از امروز برای نظارت بر بازار پای کار آمده‌ایم، گفت: منتظر وصول گزارش‌ها نیستیم. بر نرخ قیمت بلیت هواپیما و سایر وسائل نقلیه عمومی و همچنین رعایت نرخ مصوب از سوی هتل‌ها و مراکز اقامتی نظارت کرده و با متخلفان برخورد جدی می‌شود.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.