پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 30 تير 1398

کد خبر : 84023

 
روزشمار جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

۹۸ روز تا جام جهانی
تاریخ خبر : 1396-12-19
     
 
 
     
متن خبر :

 ■ قهرمانی خروس‌ها در خانه
 فرانسه در جام جهانی ۹۸ توانست با برتری برابر برزیل برای نخستین بار فاتح جام جهانی شود.
جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ۹۸ روز دیگر آغاز می‌شود و ۳۲ تیم حاضر در این رقابت‌ها در هشت گروه چهار تیمی برابر هم به میدان می‌روند.
سایت فیفا در فاصله ۹۸ روز تا آغاز جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه اقدام به روز شمار این رقابت‌ها کرده و هر روز به مناسبت تعداد روز باقی‌مانده، یک واقعه مربوط به جام جهانی را مورد بررسی قرار می‌دهد.
جام جهانی ۹۸ به میزبانی فرانسه برگزار شد و آن سال شروع دوران طلایی فرانسه بود. جایی که خروس‌ها موفق شدند با درخشش زین‌الدین زیدان برزیل را ۳ بر صفر شکست دهند و قهرمان جام جهانی شوند. فرانسوی‌ها دو سال بعد هم قهرمان یورو ۲۰۰۰ شدند تا نشان دهند بهترین تیم آن سال‌های فوتبال جهان بودند.
به گزارش ایسنا، این کشور که نخستین بار در سال ۱۹۳۸ میزبان این رویداد مهم بود، شرایط مناسبی را برای برگزاری با شکوه آخرین جام جهانی در قرن بیستم فراهم کرد.دیدار افتتاح و پایانی در ورزشگاه جدید التاسیس"استا دو فرانس" پاریس برگزار شد. این مسابقات به طور متوسط بیش از ‎ ۵۵۰میلیون تماشاگر در هر مسابقه داشت و در مجموع بیش از ‎ ۳۶میلیارد نفر رقابت‌ها را از طریق تلویزیون تماشا کردند. مسابقه فینال به تنهایی ۲ میلیارد نفر یعنی یک سوم کل جمعیت روی کره زمین تماشاگر داشت.
 فینال برزیلی - فرانسوی
در روز دوازدهم ژوییه، روز افتخار بزرگ، دو تیم برزیل و فرانسه به مصاف هم رفتند، یکی چهار بار قهرمان جام جهانی شده بود و دیگری با استفاده از امتیاز میزبانی قصد داشت برای نخستین بار به این افتخار دست یابد.
ورزشگاه استا دو فرانس پاریس مملو از هوادارانی بود که می‌خواستند قهرمانی تیم ملی کشورشان را به رهبری "امه ژاکه" جشن بگیرند. این مربی که به دلیل کنار گذاشتن بازیکنان بزرگی مانند"اریک کانتونا" و "دیوید ژینولا" همواره مورد انتقاد قرار می‌گرفت حال فرصت یافته بود توانایی‌های خود را به نمایش بگذارد.
"زین‌الدین زیدان" هافبک طراح و خلاق "آبی‌ها" در دقایق ‎۲۷ و ‎ ۴۵با ضربه سر دو گل مشابه را وارد دروازه برزیلی کرد که گویا نشانی از برزیل همیشگی نداشت. اگر چه میزبان از دقیقه ‎ ۶۸به دلیل اخراج "مارسل دزایی" ۱۰ نفره بازی را ادامه می‌داد اما حتی در یک ضد حمله در دقایق پایانی توسط "امانوئل پتی"به گل سوم نیز دست یافت.هنگامی که سوت پایان بازی به وسیله "سعید بلقولا" داور مراکشی و تنها داور آفریقایی که دیدار نهایی جام جهانی را قضاوت کرده است، به صدا در آمد شاید خوشحال‌ترین مرد میدان کسی نبود جز "دیدیه دشام" کاپیتان تیم ملی فرانسه که باید تا دقایقی دیگر پرافتخارترین جام را به روی دستان خود می‌برد.میلیون‌ها فرانسوی آن شب را تا صبح در خیابان‌های پاریس به جشن و پایکوبی پرداختند. تیم ملی فوتبال فرانسه برای نخستین بار قهرمان جام جهانی شد، افتخاری که شاید سال‌ها تکرار آن طول بکشد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.