پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 5 ارديبهشت 1403

کد خبر : 128335

 
جدال ایران و آمریکا حساس تر از همیشه شد

ایران در یک قدمی صعود تاریخی
تاریخ خبر : 1401-09-06
نویسنده : سلیمان رحیمی
     
 
 
     
متن خبر :


 با ثبت نتایج دور دوم مسابقات مقدماتی جام جهانی قطر، تیم ملی ایران در یک قدمی صعود تاریخی به مرحله حذفی قرار گرفت و جدال دو تیم ملی ایران و آمریکا حساس‌تر از همیشه شد.

در دومین روز این رقابت‌ها تیم ملی کشورمان با دو گل از سد ولز گذشت و آمریکا نیز مقابل انگلستان به تساوی بدون گل رسید تا سرنوشت صعود در گروه B به روز آخر کشیده شود.

تیم ملی کشورمان که در 5 دوره گذشته موفق به صعود از مرحله گروهی نشده بود در ششمین حضور خود بخت بالایی برای حضور در جمع 16 تیم برتر جهان را دارد و تنها یک تساوی می‌تواند ایران را به کاخ آرزوهایش نزدیک کند.

وقتی بغض تیم ملی برابر ولز ترکید و با ارائه یک بازی زیبا و جاندار خاطره تلخ بازی ضعیف مقابل انگلیس را از بین برد و نشان داد که استحقاق صعود را دارد با توجه به نتایج روز دوم دو تیم آمریکا و ایران برای صعود به مرحله حذفی در یک دوئل فوتبالی به دنبال صعود هستند. بازی خوب آمریکا مقابل انگلیس نشان داد که این تیم هم حرف‌هایی برای گفتن دارد و حالا با 2 امتیاز چشم به پیروزی مقابل ایران دوخته است و این در حالی است که یوزها با 3 امتیاز از موقعیت بهتری برخوردار هستند و در این جدال سرنوشت‌ساز تساوی نیز به سود ایران خواهد بود.

ملی‌پوشان کشورمان که حالا روحیه‌ای بالا دارند و برای رسیدن به آرزوهای خود تنها یک بازی دیگر پیش‌رو دارند خود را مهیای این رویارویی می‌کنند.

8 آذر برای ایرانی‌ها روزی فراموش ناشدنی است و یادآور مهمترین حماسه ورزشی ایران در سال‌های پایانی قرن بیستم میلادی است. در این روز یوزها نشان دادند که هیچ چیز غیرممکن نیست و موفق شدند با غلبه بر استرالیا به جام جهانی راه یابند و حالا 8 آذر دوباره در حال تکرار است و این بار تیم مقابل آمریکا خواهد بود. چالش این دو کشور حساسیت این دیدار را دو چندان کرده است و نتایج این بازی خارج از چهارچوب زمین ورزشی است و حواشی و مسائل دیگر نیز در این دیدار دخالت دارند.

ایرانی‌ها که همیشه در طول تاریخ خود نشان دادند که مرد روزهای سخت هستند و در شرایط سخت بهترین عملکرد را خواهند داشت در این بازی حساس و سرنوشت ساز نیز می‌توانند یک بار دیگر تاریخ‌ساز شوند و برای نخستین بار به مرحله حذفی جام جهانی راه یابند.

شاگردان کارلوس کی‌روش تمام توان خود را در این دیدار به کار خواهند بست و با یکدلی و وفاق به مصاف تیم آمریکا می‌روند و با توجه به روحیه بالای این تیم پس از بازی با ولز امید می‌رود که ملی‌پوشان از این جدال سخت نیز با موفقیت عبور کنند و بتوانند مجوز حضور در مرحله حذفی را کسب کنند.

ایران و آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و در دیداری که به بازی قرن معروف شد،برابر هم قرار گرفتند که با ۲ گل حمید استیلی و مهدی مهدوی‌کیا ملی پوشان در برابر آمریکا به برتری رسیدند.

حالادر این گروه باید انگلیس را نخستین تیم صعود کننده از این گروه دانست، این تیم با 4 امتیاز خارج از هر نتیجه‌ای که ایران و آمریکا بگیرند صعود می‌کند و بازی با ولز تنها می‌تواند این تیم را به عنوان سرگروه راهی مرحله حذفی کند.

در جام بیست‌ودوم شکست دو تیم بزرگ جهان و مدعی قهرمانی آرژانتین و آلمان مقابل دو تیم آسیایی عربستان و ژاپن نشان داد که هیچ تیمی در حاشیه امنیت قرار ندارد و حذف میزبان رقابت‌ها قطر از دور مسابقات که با هزینه‌های میلیاردی و میزبانی از اتفاقات این دوره بود.

تیم ملی کشورمان روز سه‌شنبه هفته جاری در دیداری سرنوشت ساز و نخست به مصاف تیم ملی آمریکا می‌رود تا افق آرزوهای خود را در این بازی جستجو کند.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.