1398-10-231398-11-03bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 3 بهمن 1398

کد خبر : 59167

 
کارگاه‌هاي آموزش قالیبافی زمینه‌ای مناسب برای اشتغالزایی

قالی همدان بردار اشتغالزایی
تاریخ خبر : 1394-03-06
     
 
 
     
متن خبر :

■ زنان پایِ دار قالیِ امروز کارآفرینان فردا
  قرار است به يكي از كارگاه‌هاي آموزش قاليبافي بروم؛ كارگاه آموزش قاليبافي در مجتمع آموزش فني‌وحرفه‌اي شماره 2 شهرك مدني. ‌در این کارگاه اساتید حوزه فرش چند صباحي است به دستان هنرمند زنان و مردان علاقمند به فرشبافي، مهارت‌هاي بيشتر و به روزتری را مي‌آموزند.
در حالی برای تهیه گزارش به طرف این کارگاه می‌روم که این روزها حال پریشان بازار فرش همدان روبه بهبود است و کارشناسان بر این باور هستند که جا دارد در این راستا تصمیمات جدی‌تری نیز اتخاذ شود.
در روزهای اخیر با پیگیری‎های مدیران و فعالان حوزه هنر صنعت فرش همدان، ثبت جهانی نشان جغرافیایی فرش کبودراهنگ، ملایر و نهاوند با عنوان فرش همدان در سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) انجام شد؛ این اتفاق بیانگر اين است که رونقی در چند قدمی بازار فرش همدان برای قالیبافان رقم خواهد خورد اما با این خبرهای امیدوارکننده هنوز شرایط بیمه و بازار فروش برای قالیبافان با کم و کاست‌هايي مواجه است.
وارد كه مي‌شوم دارهاي قالي يكي پس از ديگري با نظم خاصی توجهم را به سوي خود جلب مي‌كند.
كارگاهي كه مانند آن را كمتر ديده بودم، همواره در تصورم از هنر فرشبافی، يك اتاق و يك دار قالي و يك قاليباف بود اما اينجا صداي دفتين‌ها كه روي گره‌هاي فرش كوبيده مي‌شود و از پشت ديوار به گوش می‌رسد چيز ديگري مي‌گويد. هم‌صدايي تيغه‌هاي فلزي كه با پودهاي قالي درگير مي‌شود بيانگر اين است كه پشت دیوارهای این كارگاه چند نفري مشغول بافتن قالي هستند. در را كه باز مي‌كنم نگاه مهربان قاليباف‌ها مالامال است از همان انرژي مثبتي كه هر جايي پيدا نمی‌شود.
بازدید رئيس كانون كارآفرينان استان، دبير اتاق تعاون و عضو هيأت مديره اتاق تعاون استان و رئيس تعاوني‌ها به دعوت فروزان احسن، يكي از كارآفرينان برتر همدان و مسئول کارگاه آموزشی از این کارگاه فرصتي مناسب برای تهيه این گزارش شد.
بنابر آمار موجود در رسانه‌ها در سال ۹۲ حدود ۶۰ هزار متر تولید فرش در همدان داشته‌ایم. همچنین در ۹ ماه آخر سال 1393، ۳۹ هزار و ۵۳۲ مترمربع فرش دستباف توسط ۴۶ هزار و ۱۳۸ نفر در همدان بافته شد که از این تعداد ۲۱ درصد مرد و ۷۹ درصد زن بافنده بودند.
این آمار اثباتی بر این ادعاست که خلاقیت و نوآوری بانوان قالیباف در همدان می‌تواند در راستای دریافت نکات آموزشی، بازار آینده فرش را در اين استان متحول کند. در همان بدو ورود به کارگاه تعدد بانوان علاقمند به قالیبافی خود بیانگر اين است که طرح‌ها و نقش‌هاي فرش همدان در آینده بازاری پرتکاپوتر خواهد داشت.
در حال حاضر بیمه قالیبافان و بازار خرید و فروش قالی همدان و نوع بازاریابی از مشکلات مهم این هنر صنعت است که انتظار می‌رود در آينده‌ای نه چندان دور در سایه حمایت و برنامه‌ریزی مسئولان حل و فصل شود.

مسئول كارگاه آموزش قاليبافي در این بازدید به اهمیت نقش آموزش در قالیبافی اشاره می‌کند و مي‌گويد: از سال 1358 كارگاه آموزشي را زير نظر فني‌وحرفه‌اي استان راه انداخته است، از آن روز تا به امروز 4 هزار و 500 نفر در دوره قاليبافي آموزش ديده‌اند.
فروزان احسن دوره‌هاي لازم برای آموزش را در 40 تا 50 روز کافی می‌داند و معتقد است كه کارآموزان در این مدت می‌توانند تقسيم شوند؛ يعني به عبارتي هر فرد كه علاقمند به يادگيري اين هنر است پس از اين مدت مي‌تواند مراحل اوليه قاليبافي را به خوبي ياد بگيرد.
اين كارآفرين معتقد است كه بانوان علاقمند مي‌توانند در صورت پشتكار و جديت در يادگيري در مدت كوتاهي يك قاليباف ماهر شوند و براي خود از اين راه درآمدي داشته باشند؛ درآمدي كه به نقل از وي به تعداد رَج‌هاي بافته شده و گره‌هاي قالي بستگي دارد.
وي همان‌گونه كه از ظرفيت‌هاي موجود در حوزه آموزش و اشتغالزايي و درآمد هنرمندان مي‌گفت به مشكلات و دغدغه‌هاي آنها نيز اشاره‌هايي هم كرد. مشكلاتي كه البته به نظر مي‌رسيد رئيس كانون كارآفرينان و دبير اتاق تعاون استان هم بر آنها واقف هستند.
وی در حالی که یکی از دغدغه‌هاي اصلی را روند بیمه قالیبافان بيان کرد گفت:‌ قانون بیمه بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه‌دار در سال 1388 از تصویب نمایندگان مجلس گذشت تا جهت اجرای اصل 123 قانون اساسی پشتوانه‌ای برای قالیبافان و هنرمندان باشد.
براساس این قانون، سهم حق بیمه پرداختی توسط گروه هدف یعنی قالیبافان 7 درصد و سهم دولت نیز 20 درصد حداقل دستمزد قانون کار مشخص شد و ملاک تحت پوشش قرار گرفتن بافندگان قالی، داشتن گواهی مهارت‌آموزی رسمی از سوی مراکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای و اشتغال به کار تعیین شده و سازمان تأمین اجتماعی نیز براساس مدارک فوق افراد را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد. اما متقاضیان از قسمت‌هاي مختلف برای بیمه قالیبافی امروز مشکلاتی را بر سر راه قالیبافان واقعی قرار داده است که انتظار می‌رود این موارد حل شود.
 بازار اقتصادي به واسطه فرش متحول مي‌شود
دبير اتاق تعاون استان هم در تشريح وضع موجود در حوزه قاليبافي در اين كارگاه گفت: در رابطه با رشته هنري فرشبافي بر اين باوريم كه بازار اقتصادي به واسطه آن متحول مي‌شود.
اين هنر صنعت از ديرباز ريشه در مشاغل اصلي استان همدان داشته است و در سال‌هاي اخير هم مسئولان و برنامه‌ريزان بر آن شده‌اند تا به عنوان يك دغدغه بر روي آن كار كنند.
رحمان نادي در اين بازديد به برنامه‌هاي اميدبخشي در آينده نزديك اشاره كرد و افزود: براي بهبود وضعيت فعاليت هنرمندان قاليباف قرار است كه نشست مشتركي با هدف برنامه‌ريزي‌هاي منسجم بين سازمان صنعت، معدن و تجارت و سازمان تأمين اجتماعي و اداره تعاون، كار و امور اجتماعي برگزار شود.
دبير اتاق تعاون در ادامه بيان كرد: شرايط موجود بيانگر اين است كه تعداد بيشتري از سهميه‌هاي تعيين شده براي بيمه قاليبافي استفاده كرده‌اند كه اين موضوع موجب شده است در ادامه روند كار بازنگري‌هايي انجام شود.
در حال حاضر گويا قرار است پس از بررسي كارشناسان پيشنهاد اين موضوع كه منبع اصلي اطلاع‌رساني براي تعداد بيمه‌شدگان كارگاه‌هاي آموزشي قاليبافي باشد، مورد بررسي قرار بگيرد.
نادي گفت: در حال حاضر به دنبال آن هستيم كه پس از ساماندهي وضع موجود افرادي كه دوره‌هاي قاليبافي را مي‌گذرانند شناسنامه‌دار كنيم و به آنها گواهي مهارت بدهيم و اين افراد در قالب يك مجموعه شركت تعاوني كنار يكديگر بيايند تا رونق چرخه اقتصادي صنعت فرش در اتاق تعاون محقق شود.
از نگاه وي اگر زنجيره درست سازماني از اين راه شكل بگيرد، خواهيم توانست صنعت فرش در همدان را توسعه دهيم و براي آن بازارهاي جهاني را فعال كنيم.
 کارآفرینی امروز وجه تمایز افراد مستعد است
رئيس كانون كارآفرينان استان نيز در اين بازديد گفت: امروز كارآفريني يك امتياز مثبت براي افرادي است كه داراي خلاقيت و هنر هستند و اين موضوع مي‌تواند وجه تمايزي ميان افراد مستعد براي ايجاد شغل از ديگر قشرهاي جامعه باشد.
نصرت‌ا... طاقتي‌احسن در حالي كه به وضعيت تحصيل و اشتغال جوانان امروز در جامعه اشاره كرد، افزود: امروز ديگر دغدغه خانواده‌ها به دريافت يك مدرك تحصيلي توسط فرزندانشان خلاصه نمي‌شود؛ بلكه آنها مشتاق هستند تا استعدادهاي فرزندانشان در سايه خلاقيت و هنر آنها زمينه‌اي با عنوان كارآفريني و ايجاد بازارهايي براي كسب درآمد شكوفا شود.
وي به عنوان يكي از كارآفرينان استان تأكيد كرد: امروز در جامعه بايد به دنبال آن باشيم كه ارزش‌هاي واقعي انسان‌ها را بشناسيم و به ديگران بشنا‌ سانيم.
در عصر حاضر اين وظيفه برعهده ما است كه نشان بدهيم زنان خانه‌دار كه مهارت و هنر فرش‌بافي را دارند، يك كارآفرين مطرح هستند.
وي تأكيد كرد: آموزش‌هايي كه به مرور موجب مي‌شود اشتغال ايجاد شود يك فرصت است و افرادي كه اين آموزش‌ها را دريافت مي‌كنند يك ظرفيت غني براي اشتغالزايي هستند؛ چه بسا با مساعد شدن زمينه‌ها در راستاي توسعه بازار كار در آينده‌اي نه‌چندان دور شاهد بخشيده شدن اعتبار و ارزش اجتماعي بيشتر به آنان باشد.
 فرش دستباف همدان دارای قدمت تاریخی بالایی بوده و بسیاری از پادشاهان ایرانی آن را به عنوان هدیه به سران کشورهای دیگر اعطا می‏کرده‌اند.
سال‎های گذشته فرش دستباف همدان حال و روز خوشی نداشته است، اما این روزها تلاش شده تا با برنامه‎ریزی مناسب و واقع‎بینانه نسبت به احیای فرش دستباف همدان در بازارهای داخلی و خارجی و حمایت از حق وحقوق قالیبافان اقدام شود. 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.