1400-10-171400-10-27bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 27 دي 1400

کد خبر : 118008

 
معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی کشور:

هر هکتار جنگل ۶۷ تن گرد و غبـار هوا را در سال جذب می‌کنـد
تاریخ خبر : 1400-03-17
     
 
 
     
متن خبر :

 معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت که ۱۴ هزار و ۳۰۰ هکتار وسعت جنگلهای کشور است و هر هکتار آن ۶۷ تن گرد و غبار را در سال جذب می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان ؛ عباسعلی نوبخت در جمع کارکنان و مدیران ستادی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان افزود: با توجه به ریزگردهای موجود در کشور، نقش آفرینی جنگل های زاگرس، البرز، ایران تورانی، خلیج فارس و ارسباران بسیار با اهمیت است اما خیلی ها جنگل را تنها به عنوان تولید کننده چوب می بینند در حالی که تولید چوب بخش بسیار کوچکی از کارکردهای جنگل محسوب می شود.
وی بیان کرد: کشور ما دارای پنج منطقه رویشی است که زاگرس با ۶ میلیون هکتار وسعت، بزرگترین منطقه محسوب می شود و استان همدان بخشی از منطقه زاگرس و پوشش گیاهی این منطقه را به خود اختصاص داده است.
معاون امور جنگل، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان کرد: ۶ میلیارد متر مکعب معادل ۴۰ درصد از آب کشور توسط پوشش گیاهی زاگرس ذخیره و به تدریج آزاد می شود بنابراین با توجه به قرار گرفتن کشور در منطقه نیمه خشک و خشک باید برای حفظ این جنگل ها بیش از گذشته تلاش کرد.
نوبخت اظهار کرد: ذخیره آبی جنگل های زاگرس ۶ میلیارد متر مکعب در سال است در حالیکه ذخیره کارون به عنوان بزرگترین سد کشور آن هم در برخی از سالها به حدود سه میلیارد و  ۶ میلیون متر مکعب می رسد.
وی بیان کرد: ۸۰ درصد کارکرد سازمان جنگل ها غیر بازاری و ۲۰ درصد تجاری است و این سازمان و ادارات کل زیر مجموعه آن در استان ها به عنوان باغبان برای حفظ پوشش گیاهی عمل می کنند.
معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به بیان کارکردهای جنگل پرداخت و گفت: سطح جنگل های هیرکانی واقع در البرز و منطقه شمال کشور که نیمی از جمعیت را در خود جای داده ۲ میلیون هکتار است و هر هکتار از این جنگل ها قادر به ذخیره ۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب آب در سال و آزاد سازی تدریجی آن هستند. نوبخت افزود: اگر میزان ذخیره آب در جنگل های هیرکانی یک هزار و ۵۰۰ متر مکعب(حداقل و کمترین میزان) در نظر گرفته شود با توجه به وسعت ۲ میلیون و چهار هزار هکتاری آن سالانه حدود سه میلیارد متر مکعب آب در جنگل های شمال جذب و ذخیره شده و به تدریح از قسمت های شمالی و جنوبی البرز آزاد می شوند.
وی ادامه داد: با این توصیف نیمی از جمعیت کشور زندگی خود را مدیون آبی هستند که از طریق جنگل های شمال کشور ذخیره و به تناوب آزاد می شود.
معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور یادآوری کرد: سال ۹۵ اخرین سال بهره برداری از جنگل های شمال کشور بود که در آن سال حدود ۵۵۰ هزار متر مکعب چوب از جنگل ها استحصال شد در حالیکه چوب ها قابل مشاهده بوده اما ارزش آبی که از این مناطق استحصال شد برای افراد قابل روئیت و ملموس نیست. نوبخت با بیان اینکه هر هکتار جنگل اکسیژن مورد نیاز ۱۰ نفر را تامین می کند، گفت: میزان اکسیژن تولیدی توسط جنگل ۲.۵ تن به ازای هر هکتار است یعنی جنگل های زاگرس با ۶ میلیون هکتار وسعت ، رقم بالایی اکسیژن تولید می کند در حالیکه هم اینک قیمت هر کیلوگرم اکسیژن، چهار تا پنج هزار تومان است.
معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور خاطر نشان کرد: سال گذشته طرح هایی در این سازمان در قالب طرح جهش «۹ در ۹۹» اجرا شد که استان همدان با وجود مدیر و نیروهای توانمند این آیتم ها را به بهترین شکل عملیاتی کردند؛ بنابراین اعضای شورای معاونان سازمان جنگل ها با حضور در استان های مختلف اقدام به ارزیابی فعالیت ها و قدردانی از مسئولان می کنند.
وی افزود: استان همدان کارهای خوبی برای حفظ و احیای پوشش گیاهی انجام داده و در سه سال گذشته بیش از سه هزار هکتار کار توسعه، احیا و غنی سازی پوشش گیاهی در این استان انجام شده است.
 35 هزار هکتار از اراضی بیابانی کشور سال گذشته نهالکاری شده است
نوبخت با اشاره به اقدامات موثر این سازمان در زمینه بیابان زدایی نیز گفت که ۳۵ هزار هکتار از اراضی بیابانی کشور در سال گذشته نهال‌کاری شده است. وی افزود: برای اجرای این طرح و توسعه پوشش گیاهی و جنگلی کشور، گونه های با نظر و انتخاب کارشناسان و با هدف حفظ و احیای پوشش گیاهی در مناطق بیابانی کاشته شده است.
نوبخت گفت: همچنین سطوح قابل توجهی از مراتع کشور با هدف حفظ و احیای  پوشش گیاهی کپه کاری و بذرکاری شده که با توجه به نوسان و تغییرات اقلیمی، تمامی جمعیت کشور برای حفظ این عرصه ها مسئول هستند.
معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: «ون» امکان رویش تا ۲ هزار و ۵۰۰ متری سطح دریا را دارد که سطح این ارتفاع در شرایط فعلی و به دلیل گرم شدن زمین ۴۰۰ تا ۶۰۰ متر افزایش یافته که این موضوع یک اعلام هشدار است.
به گفته نوبخت، گرم شدن زمین موجب افزایش جمعیت و ایجاد آفات و بیماری ها می شود و احتمال طغیان این آفات و بیماری‌ها نیز وجود دارد و برهمین اساس به دنبال حفظ پوشش گیاهی و سپس احیا، غنی سازی و توسعه آن هستیم.
وی با بیان اینکه باید به فکر ایجاد صنایع وابسطه به چوب باشیم، اظهار داشت: برای پاسخ به نیاز مردم در خصوص زارعت چوب کارهایی انجام شده و سال گذشته بیش از ۲۲ هزار هکتار کار زراعت چوب در کشور اجرا شد که سهم استان همدان از این مقدار ۵۵۰ هکتار بود.
معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تاکید کرد: سازمان جنگل‌ها برنامه مدون و سالیانه ای در رابطه با حفظ پوشش، احیا، غنی سازی و توسعه جنگل ها به منظور پیشگیری از بروز آسیب به این عرصه و پوشش گیاهی کشور دارد.
به گفته نوبخت، سال گذشته ۳۵  هزار هکتار جنگل کاری در کشور انجام شده که اجرای این طرح در سال جاری نیز به میزان مناسبی ادامه دارد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.