پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 2 خرداد 1403

کد خبر : 132759

 
مدیر عامل نیروگاه شهید مفتح در دیدار با اعضای شورای اسلامی شهر همدان:

اقدامات نیروگاه شهید مفتح در زمینه صرفه جویی مصرف آب ضرورتی در راستای جهاد تبیین است
تاریخ خبر : 1402-03-30
     
 
 
     
متن خبر :


مدیر عامل نیروگاه شهید مفتح در دیدار با اعضای شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه طبق آمار جمع آوری شده در سال ۱۳۹۷ حدود ۶۵۷ میلیون مترمکعب آب توسط کشاورزان از سفره های آب زیرزمینی در منطقه دشت کبودراهنگ برداشت شده گفت: حداکثر آب مصرفی توسط نیروگاه در سال ۹۵ حدود ۱۲ میلیون مترمکعب بوده و همین آمار نشان می‌دهد که نباید انگشت اتهام ایجاد خشکسالی در منطقه را به سمت مجموعه نیروگاه گرفت.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق شهید مفتح، عبدالمجید دیناروند با بیان اینکه جهاد تبیین یک ضرورت است و باید برای مردم شفاف‌سازی صورت گیرد و توضیحات لازم ارائه شود، گفت: دو هزار متر مکعب در سال پساب از تصفیه خانه همدان به نیروگاه وارد می‌شود و تنها دو حلقه چاه برای مصرف شرب نیروگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه ۷۷ درصد پرسنل نیروگاه شهید مفتح بومی هستند و نخبه‌ها و فرزندان همین استان را تشکیل می‌دهند، گفت: عمر نیروگاه شهید مفتح ۳۰ ساله شده و با تلاش کارکنان این مجموعه توان تولیدی و راندمان نیروگاه همانند روز اول است، در حالی که کمتر نیروگاهی در دنیا وجود دارد که ۳۰ سال عمر کند و مانند روز اول بهره وری داشته باشد.

دیناروند با اشاره به اینکه قطعات استفاده شده برای تعمیرات واحد‌های نیروگاه ساخت داخل می شود گفت: امسال تمام تعمیرات نیروگاه توسط نیروهای بومی استان انجام شد در حالی که در هیچ کجای کشور چنین اتفاقی رخ نداده است و در تعمیرات نیروگاه ها از شرکت های پیمانکاری داخل و خارج استان استفاده می‌شود.

مدیر عامل نیروگاه شهید مفتح با بیان اینکه از تمامی تخصص ها و رشته های دانشگاهی در این مجموعه مشغول به کار هستند، گفت: برای جذب و به کارگیری نخبگان دانشگاه ها اقدامات خوبی صورت گرفته و تاکنون ۲۷ نفر از نخبگان جذب نیروگاه شهید مفتح شده اند.

دیناروند به سفر هیأت ژاپنی به همدان اشاره کرد و با بیان اینکه متخصصان ژاپنی در این سفر و بازدید از نیروگاه همدان، از عملکرد نیروگاه اظهار رضایت کرده و متخصصان این نیروگاه را بخاطر تعمیر و نگهداری، بهره برداری و اجرای برخی پروژه ها و اختراعات تحسین کردند، گفت: به ژاپنی ها اعلام کردیم برای تعمیرات نیروگاه هایی که توسط شرکت میتسوبیشی ساخته شده آماده ایم.

رئیس شورای شهر همدان نیز در این دیدار با بیان اینکه از قبل، با توجه به موقعیت نیروگاه شایعاتی پیرامون نقش نیروگاه در خشکسالی منطقه در ذهن مردم وجود داشته است گفت: نباید حفر چاه های بسیار توسط کشاورزان در این منطقه را نادیده گرفت و اکثریت مردم همدان با در جریان اقدامات نیروگاه برای صرفه جویی مصرف آب قرار دارند.

محمود مسگریان با بیان اینکه باید برای مردم روشنگری صورت گیرد عنوان کرد: اگر قدردان نعمت باشیم باید تبیین گر موضوعات هم باشیم.

وی با بیان اینکه متأسفانه جامعه ما در مصرف انرژی و برق زیاده‌روی دارد و تاکنون فرهنگ سازی لازم در این زمینه به درستی صورت نگرفته است گفت :باید قدردان نعمت تولید برق در کشور بود.

مسگریان با بیان اینکه تولید برق با توجه به برنامه‌های آینده کشور که انرژی هسته ای را مدنظر قرار داده یک محصول استراتژیک برای کشور محسوب می‌شود عنوان کرد: در شورای شهر برای استفاده بهینه مصرف برق مسئولیت داریم و باید از بودجه شهروندی و آموزش های شهروندی در راستای فرهنگ سازی استفاده و برنامه‌ریزی لازم را داشت.

وی افزود: صرفه جویی در مصرف برق ما را از قطعی های احتمالی مصون می دارد ضمن این که دولت هم به خاطر همین موضوع ساعت فعالیت کارمندان را تغییر داده است.

وی در پایان با اشاره به لزوم ترویج الگوی صحیح مصرف گفت: در کشورهای غربی مصرف انرژی برنامه ریزی شده و طبق الگوهایی رفتار می کنند که باید از آنها بهره گرفت.

شایان ذکر است در این حاشیه این دیدار گزارش مبسوطی از روند پروژه تعاونی مسکن کارکنان نیروگاه شهید مفتح توسط اعضای هیئت مدیره این تعاونی بیان شد و اعضای شورای اسلامی شهر همدان بر حمایت جدی از این پروژه تأکید کردند.

گفتنی است رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر همدان پس از دیدار و گفتگو با مدیر عامل و معاونین نیروگاه شهید مفتح از بخش های مختلف این نیروگاه بازدید نمودند.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.