پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 19 بهمن 1401

کد خبر : 126423

 
ملکه انگلیس پس از ۷۰سال حکومت درگذشت
تاریخ خبر : 1401-06-19
     
 
 
     
متن خبر :


الیزابت دوم ملکه‌ای که طولانی‌ترین عمر و دوره حمکرانی در تاریخ انگلیس را به مدت ۷۰سال داشت، عصر پنجشنبه گذشته به وقت محلی، در ۹۶ سالگی درگذشت.

جسد وی بر اساس برنامه اعلام شده، پس از ۱۰ روز در کلیسای «وستمینستر اَبی» لندن خاک خواهد شد.

الیزابت از یک سال پیش به دلیل کهولت سن و ناتوانی در راه رفتن، از شرکت در مراسم‌ عمومی بازماند. وی سه‌شنبه گذشته به‌سختی در مراسم تشریفاتی تحلیف نخست وزیر جدید انگلیس شرکت کرد و کبودی دست وی در تصاویری که از ملاقات نامبرده با نخست وزیر جدید انگلیس منتشر شد گمانه‌زنی‌ها را درباره شدت وخامت حال الیزابت را بیشتر کرد.

پس از اعلام درگذشت ملکه توسط کاخ سلطنتی باکینگهام ، به طور رسمی پسرش چارلز پادشاه بریتانیا شد.وی لقب چارلز سوم را برگزیده و علاوه بر انگلیس، پادشاه ۱۴ کشور مشترک‌المنافع محسوب می‌شود.

مرگ الیزابت با واکنش‌های داخلی و خارجی همراه بود. چارلز با صدور بیانیه‌ای فوت مادرش را لحظه ای غم انگیز خواند و ‏نخست‌وزیر جدید انگلیس، این رویداد را شوک بزرگی برای مردم این کشور و جهان خواند. پرچم انگلیس هم در کاخ باکینگهام به حالت نیمه‌ برافراشته درآمد.

الیزابت چطور به تاج‌وتخت رسید؟
الیزابت الکاندرا مری ویندزور ۲۱ آوریل ۱۹۲۶در میفر لندن به دنیا آمد. آن زمان کمتر کسی می‌توانست پیش‌بینی کند که او سلطنت را به دست بگیرد، اما دسامبر ۱۹۳۶، عمویش، ادوارد هشتم، از تاج و تخت کناره‌گیری کرد تا با والیس سیمپسون آمریکایی که دو بار طلاق گرفته بود، ازدواج کند. به این ترتیب پدر الیزابت، جورج ششم پادشاه شد و لیلیبت (نام مستعار الیزابت) وارث تاج و تخت شد.

سه سال بعد الیزابت به همراه خواهر کوچکترش مارگارت به قلعه ویندزور پناه بردند تا از بمباران آلمان نازی در امان باشند. در طول جنگ، او با پسر عموی سوم خود، فیلیپ، شاهزاده یونان، که در نیروی دریایی سلطنتی خدمت می کرد در تماس بود و به هم علاقه‌مند بودند. آن‌ها در ۲۰ نوامبر ۱۹۴۷ در کلیسای وست مینستر ازدواج کردند و اولین پسر آنها، چارلز، در سال ۱۹۴۸ به دنیا آمد. پس از آن پرنسس آن، در سال ۱۹۵۰، شاهزاده اندرو در سال ۱۹۶۰، و شاهزاده ادوارد در سال ۱۹۶۴ متولد شدند.

الیزابت سال ۱۹۵۲ در کنیا بود که پدرش فوت می‌کند و بلافاصله به عنوان ملکه جدید به لندن باز می‌گردد. الیزابت یک سال بعد در تاریخ ۲ ژوئن ۱۹۵۳ در ۲۷ سالگی در کلیسای وست مینستر ابی تاج گذاری می‌کند.

دوره طولانی سلطنت الیزابت شاهد فراز و فرودها و تحولات متعددی در عرصه بین‌المللی بود. او در دوران ۱۵ نخست وزیر انگلیس سکان سلطنت را در دست داشت و از هری ترومن تا جو بایدن با ۱۳ رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرد.

چرا ده روز تشییع جنازه ملکه زمان می‌برد؟
طبق برنامه‌ای که از قبل طراحی شده است، در روز نخست مرگ الیزابت، پرچم‌ انگلیس در سراسر ساختمان‌های سلطنتی و دولتی به حالت نیمه برافراشته درآمد. روز دوم شورای الحاق در ساعت ۱۰ صبح در کاخ سنت جیمز برای تشریفات انتقال سلطنت، تشکیل جلسه دادند و در روز سوم تابوت الیزابت از کاخ بالمورال با تشریفات کاخ هالیرود در ادینبرو منتقل می‌شود در ادامه و روز چهارم تابوت الیزابت به ایستگاه قطار ادینبرو منتقل شود تا صبح روز بعد به ایستگاه سنت پانکراس در لندن برسد.روز پنجم انتظار می رود که تابوت به کاخ باکینگهام برسد تشریفات تا روز دهم ادامه دارد تا مراسم تشییع جنازه در کلیسای وست مینستر ابی برگزار شود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.