پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 24 خرداد 1403

کد خبر : 132222

 
سقف افزایش اجاره‌بها در سال‌جاری 20درصد تعیین شد

تلاش استان برای کنترل اجاره‌بها
تاریخ خبر : 1402-03-04
نویسنده : غزل اسلامی
     
 
 
     
متن خبر :


مستأجران تجربه شیرینی از صاحبخانه‌ها در دوران کرونا دارند

همدانی‌ها در سختی‌ها خودشان را ثابت کرده‌اند

معاون اقتصادی استاندار: استان به افرادی که در پویش اجاره‌نشینی  بپیوندند تشویقی می‌دهد


 علاوه بر اینکه طبق قانون مصوب، سقف افزایش اجاره‌بها 1402در همدان 20درصد است و با افرادی که این سقف را رعایت نکنند برخورد قانونی می‌شود، به‌زودی پویشی برای حمایت از آن آغاز می‌شود.

آن‌طور که معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار همدان اعلام کرد: براساس مصوبه کمیسیون نظارت، سقف افزایش اجاره‌بها در سال 1402، 20درصد بوده و الزام قانونی دارد که در صورت رعایت‌نکردن، توسط قوه قضائیه و تعزیرات حکومتی پیگیری خواهدشد.

سیدمجتبی حسینی ادامه داد: پویشی ترتیب داده‌ایم که به‌زودی از آن رونمایی خواهیم‌کرد، در این پویش هر کسی قانون را رعایت کند تشویق خواهدشد.

وی با بیان اینکه این پویش در 2بخش موجران و مشاوران املاک اجرا می‌شود، گفت: پیوستن به پویش توسط این 2قشر علاوه بر اینکه یک کارخداپسندانه و انسان‌دوستانه است و ارزش‌های انسانی را بالا می‌برد، استان در جهت تقدیر از آنها برنامه‌هایی دارد و برای تدوین آن استاندار تلاش بسیاری کرده است.

حسینی ادامه داد: یکی از موارد تشویقی این است که افرادی که در این پویش شرکت و قانون را هم رعایت کرده‌اند را در رسانه‌های دیداری و شنیداری معرفی می‌کنیم.

معاون اقتصادی استاندار گفت: یکی دیگر از مشوق‌هایی که برای این افراد درنظر گرفته‌ایم تخفیفات ویژه و بخشودگی در پرونده‌های مالیاتی و عوارض شهرداری این 2قشر است.

وی توضیح داد: تمام مشاورین املاک که در قراردادها این مصوبه را رعایت کنند شامل این تخفیفات و بخشودگی‌ها خواهندشد.

معاون اقتصادی استاندار ادامه داد: علاوه بر بخشودگی، مشاورین املاکی‌هایی که قراردادها را تنظیم می‌کنند درصورت رعایت قانون، از پرداخت حق عضویت سالانه به اتحادیه صنف مربوطه معاف خواهندشد.

وی یکی دیگر از برنامه‌های استان برای کنترل افزایش اجاره‌بها را ایجاد تغییر در نحوه تعیین حق کمیسیون مشاوران املاک عنوان کرد و گفت: از آغاز پویش حق کمیسیون املاکی‌ها با کمی تغییر، از قیمت خانه و ملک متأثر نخواهدبود، بلکه کمیسیون بر اساس قیمت ملک در هر منطقه و توسط دولت قیمت‌گذاری خواهدشد.

حسینی اضافه کرد: تاکنون حق کمیسیون مشاوران املاک براساس قیمت ملک موردنظر تعیین می‌شد و درصدی از مبلغ آن بود به‌همین دلیل روی قیمت‌ها تأثیر مستقیم داشت. به این صورت که برخی املاکی‌ها برای بالابردن حق کمیسیون خود تلاش می‌کردند تا قیمت‌ها را بالا ببرند.

وی ادامه داد: با ایجاد تحول در تعیین میزان کمیسیون‌ها تلاش املاکی‌ها برای بالابردن قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

معاون اقتصادی استاندار گفت: در راستای رسیدن به این هدف، سامانه‌ای اعلام می‌کنیم تا مردم خودشان با مراجعه به آن میزان کمیسیون مورد معامله خود را بیابند و با آگاهی کامل برای معامله اقدام کنند.

حسینی در پایان سخنانش گفت: تعیین افزایش سقف 20درصدی اجاره‌بها و اجرای این پویش در راستای کنترل قیمت‌ها و کمک به اجاره‌نشین‌هاست که با توجه به تجربه‌ای که در دوران کرونا از صاحبخانه‌های همدانی بدست آمده مطمئن هستیم در این دوره هم با صبوری تمام مستأجران را همراهی خواهندکرد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.