پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 13 آذر 1400

کد خبر : 119788

 
جمشید باقری؛ رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر و هادی نجفی فرمانده شهرستان همدان شد

تغییر در مسئولیت‌های نیروی انتظامی
تاریخ خبر : 1400-06-31
     
 
 
     
متن خبر :

■ دادستان: افزایش سرقت‌ها ناشی از وجود افزایش معتادین متجاهر است
■  فرماندار: اعتماد اجتماعی باید بازآفرینی شود
■ فرمانده‌کل نیروی انتظامی استان: ارازل نوظهور را جمع می‌کنیم

 رئیس‌پلیس مبارزه با موادمخدر استان و فرمانده نیروی انتظامی شهرستان همدان تغییر کردند.
هادی نجفی سرپرست سابق رئیس‌پلیس مبارزه با موادمخدر استان به عنوان فرمانده انتظامی شهرستان همدان و جمشید باقری فرمانده سابق انتظامی شهرستان همدان به عنوان رئیس‌پلیس مبارزه با موادمخدر استان معرفی شد.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان در مراسم تکریم و معارفه گفت: پلیس با اقتدار و قوی موردانتظار مردم است، چراکه آنان برقرارکنندگان امنیت هستند و در این عرصه نقش بزرگی برعهده دارند.

 همدان، استانی امن و آرام است
حسن خانجانی‌موقر با بیان اینکه درمجموع همدان، استانی امن و آرام است، بیان کرد: با این وجود اگر نخواهیم با اقتدار و فعالانه در عرصه‌های مبارزه با اوباش وارد شویم، همین امنیت دچار خدشه می‌شود.
وی همچنین با اشاره به اینکه افزایش سرقت‌ها در سطح استان و وجود قاچاقچیان موادمخدر در برخی مقاطع زمانی مردم را نگران کرده است، افزود: اینجاست که می‌طلبد نیروی انتظامی در عرصه‌های برقراری و توسعه امنیت نقش ارزشمند خود را بیش از پیش ایفا کند.
خانجانی‌موقر با تأکید بر اینکه طبق موادقانونی دستگاه قضائی از نیروی انتظامی قاطعانه حمایت می‌کند، بیان کرد: دستگاه قضائی از تمامی رؤسای کلانتری‌ها پلیس‌های تخصصی انتظار دارد تا در صحنه از همان ابتدا با اوباش، اراذل و قمه‌کشان که امنیت و آرامش مردم را برهم زده‌اند با اقتدار برخورد کند.
وی گفت: قانون این اقتدار لازم را به نیروی انتظامی داده و می‌بایست آنان نیز بیش از پیش اقتدار خود را نشان دهند و هیچ‌گاه در مبارزه با بر هم‌زنندگان آرامش مردم پاپس نکشند.

 از شورای هماهنگی در مبارزه با معتادان متجاهر راضی نیستم
دادستان عمومی و انقلاب مرکز همدان در ادامه با بیان اینکه از اقدامات شورای هماهنگی استان راضی نیستم، افزود: یکی از موارد مطرح شده در جلسات مرتبط با این شورا تأمین امنیت مردم و برخورد با معتادان متجاهر بوده، که متأسفانه در این حوزه اقدامی انجام نشده است، درحالی که ما جلسه نمی‌خواهیم‌ ما کار می‌خواهیم.
  نیروی انتظامی در برخورد با اراذل و اوباش قاطعانه عمل کند
خانجانی‌موقر، افزایش سرقت‌ها را ناشی از وجود افزایش معتادین متجاهر دانست و گفت: درحالی که نیروی انتظامی دست به جمع‌آوری معتادین متجاهر می‌زند، اما درطرف مقابل دستگاه‌های متولی از جمله بهزیستی مکانی برای نگهداری این افراد تعریف نکرده و بالاجبار طرح مبارزه با معتادین ناقص مانده است.
وی به مسأله ارائه و ارجاع پرونده‌های جرائم مختلف با مستندات و تحقیقات ناقص از سوی برخی ضابطین انتظامی هم اشاره کرد و افزود: مطابق با قوانین نیروی انتظامی ضابطین می‌توانند تا تحقیقاتشان تکمیل نشده، پرونده مرتبط با هر تخلفی را ارجاع ندهند، چراکه دستگاه قضائی برای برخورد با متخلفان و مجرمان نیازمند مستندات است.

 هزینه عملکرد نادرست یک مسئول را نباید نظام بپردازد
در ادامه فرماندار همدان با بیان اینکه سرمایه و اعتماد اجتماعی دچار مشکل شده است، گفت: مسئولان باید برای احیا، ترمیم و بازآفرینی اعتماد اجتماعی اقدام کنند.
محمدعلی محمدی در این آیین افزود: اعتماد مردم به عنوان سرمایه اجتماعی جامعه دچار خدشه و نقصان شده است که این نقیصه نتیجه عملکرد مسئولان است.
وی بیان کرد: هزینه عملکرد نادرست یک مسئول را نباید نظام بپردازد، بلکه درصورت کوتاهی و کم‌کاری باید فرد مسئول برکنار شده و با وفاق و همدلی و دست در دست هم برای رفع مشکل به وجود آمده تلاش کرد.
محمدی گفت: نیروی انتظامی در غائله سال 1398 و 1388، در کنار دیگر نیروها و نهادها برای تأمین امنیت تلاش کرد و هم‌اینک هم ناجا از تمام بضاعت و ظرفیت خود برای مطرح شدن همدان به عنوان استانی امن در کشور استفاده کرده است.
فرماندار همدان بیان کرد: قرار نیست دستگاه‌های اجرایی به بهانه حضور نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در اجرای مسئولیت‌ها، خود را کنار بکشند، همچنین قرار نیست مال و اموال دولتی به تاراج برود سپس از ناجا درخواست پیگیری داشته باشند، بلکه باید آنها نیز در تأمین امنیت به میدان بیایند.
در ادامه نیز فرمانده سابق انتظامی شهرستان همدان برگ زرین و افتخار انتظامی شهرستان را در 3 سال گذشته از پای درآمدن قاتل شهید حجت‌الاسلام قاسمی و برگزاری ۲ انتخابات در سال 1400 و 1398 دانست.
جمشید باقری با بیان اینکه در 3 سال گذشته شاهد فراخوان‌های مختلف از سوی معاندان نظام به‌ویژه در جریان برگزاری انتخابات و شیوع ویروس کرونا بودیم، گفت: خوشبختانه توانستیم با تلاش همه دستگاه‌های امنیتی در شهرستان هیچگونه اتفاقی نیفتد.
وی بیان کرد: یکی از مطالبات جدی و به‌حق مردم جمع‌آوری معتادان متجاهر و ولگرد است که در سمت جدید رئیس‌پلیس مبارزه با موادمخدر خواستار همکاری دستگاه‌ها برای جمع‌آوری معتادان هستند.  

 اراذل نوظهور را جمع می‌کنیم
در ادامه فرمانده‌کل نیروی انتظامی استان با تأکید بر اینکه نباید اجازه قدرت‌نمایی به اراذل داده شود، گفت: کارهای خوبی درباره برخورد با اراذل و اوباش توسط عوامل انتظامی و پلیس اطلاعات صورت گرفته هرچند مردم از اقدامات صورت‌گرفته مطلع نیستند.
سلمان امیری افزود: درحال‌حاضر عده‌ای از اراذل و اوباش نوظهور وارد این عرصه شدند که باید رؤسای کلانتری نسبت به شناسایی این افراد اقدام و برخورد لازم را انجام دهند.
وی بیان کرد: دستی که به قصد تعرض، ایجاد ناامنی و اخلال در نظم و امنیت عمومی بالا رفت باید پایین بیاید، همچنین در زمینه برخورد با متجاوزان به عنف و هرگونه تعرض به بانوان مصمم بوده و به هیچ وجه کوتاه نمی‌آییم.
امیری در ادامه نیز با اشاره به اینکه عوامل مستقر در پلیس ۱۱۰ باید برای افزایش رضایتمندی مردم از این مجموعه تلاش کنند از مردم خواست تنها در صورت جرائم فوریت‌دار با این مرکز تماس بگیرند تا دست مأموران در برخورد با جرائم خشن، نزاع و درگیری باز باشد.فرمانده انتظامی استان همدان با تأکید بر اینکه ناجا تنها در برقراری ۲۰درصد امنیت تأثیرگذار است، گفت: نیروی انتظامی باید با مدیریت ظرفیت‌های مردمی از آن به عنوان سرمایه‌های اجتماعی برای برقراری امنیت استفاده کرده تا خروجی بهره‌گیری از توان مردم به امنیت پایدار منتج شود.امیری کاهش سرقت‌های مهم و کسب رتبه برتر در شفافیت آمار را از توفیقات انتظامی همدان در سالجاری دانست و افزود: باندهایی از استان‌های مجاور روزهای پنجشنبه و جمعه در همدان حضور یافته و اقدام به سرقت‌هایی می‌کردند که با همکاری دستگاه قضائی و برقراری ایست و بازرسی این افراد شناسایی و برخی از آنها پیش از انجام سرقت دستگیر شدند.وی بیان کرد: موضوع سرقت متعلق به ناجا نیست، بلکه پلیس به عنوان مدیریت صحنه وارد میدان شده تا سازمان‌های مختلف را برای کاهش آمار سرقت کنار هم بیاورد.
از ابتدای سالجاری تا اواخر مردادماه حدود 4 هزار و 987 نفر معتاد، نگهدارنده موادمخدر و قاچاقچی دستگیر شده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز حدود 19درصد نیز افزایش داشته است که به دلیل کوتاه بودن زمان نگهداری آنان و نبود سازوکارهای قوی برای مراقبت‌های پس از درمان بسیاری از آنان مجدد به چرخه اعتیاد بازمی‌گردند .
نیروی انتظامی استان به دلیل اشرافیتی که در  این حوزه دارد توانسته است در 5ماه اخیر بالغ بر 686 طرح عملیاتی توسط پلیس مبارزه با موادمخدر و فرماند‌‌هان نیروی انتظامی در سطح استان اجرا کند که شاهد انهدام 31 باند از قاچاقچیان موادمخدر شده است. استان همدان در سطح کشور در رده متوسط قرار دارد و طبق آمار به دست آمده از کشفیات در حال‌حاضر در وضعیت خوبی قرار دارد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.