1398-10-191398-10-29bool(false) 1398-10-191398-10-29bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 29 دي 1398

کد خبر : 90177

 
درويش نژاد با فشارهاي پشت پرده استعفا کرد

بازگشت رکود به فرهنگ و ارشاد
تاریخ خبر : 1397-11-24
     
 
 
     
متن خبر :

■ اهالي فرهنگ و هنرکمپين نه به استعفا تشکيل داده‌اند

اکرم چهاردولی
 درست هنگامی که همه نگاه‌ها متوجه تغییرات گسترده در سطح مدیران ادارات و سازمانهای دولتی بود و هرکس برای خود گمانی ویژه داشت، باخبر شدیم که علیرضا درویش نژاد مدیر تازه از راه رسیده فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان از سمت خود استعفا داده و سکوت کرده است.
تا آنکه به یکباره فضای مجازی انباشته از پیام ها و بیانیه و کمپین‌هایی شد که بعدا معلوم گشت عجولانه و یا از سر ارادت بوده است.
درویش نژاد که از استان هرمزگان به همدان آمده است، در همان شهر مخالفانی دوآتشه داشت که از رفتنش خوشحال بودند و لذا در همدان نیز برخی افراد به همان دلایل از حضور وی ناخرسند.
گرچه نمایندگان استان چندان با این انتصاب میانه ای نداشتند اما بالاخره با وی کنار آمدند و مدیر شیک پوش ارشاد موفق شد طی چند ماه اول ورودش فضای هنری همدان را متحول کند و در اکثر جلسات از نشست خبری  نمایندگان گرفته تا شام خانه مطبوعات و ... شرکت کند و به اصحاب فرهنگ امیدواری بدهد.
اما طبق معمول سنوات گذشته برخی از مخالفان هم با کنسرت های متعدد و هم با سخنرانی و اظهار نظرات وی سر ناسازگاری گذاشتند.
پس از استعفای وی کمپین های حمایت با امضای واقعی هنرمندان تشکیل شد و حزب اعتماد ملی نیز بیانیه شدیداللحنی صادر کرد.
عده ای نیز دست بکار شده و خواهان برگزاری تحصن مقابل اداره ارشاد شدند تا جایی که تلفن ها به صدا درآمد و نظر آقای مدیرکل را جویا شدند که در نهایت وی کلمه ای از فشار و اعمال نظر بر زبان نیاورده و همچون استعفایش در هرمزگان از بیماری همسر خود مایه گذاشتند تا دل کسی نشکند.
همدان پیام برای شنیدن نظر مستقیما با ایشان تماس گرفت اما پاسخی دریافت نکرد.
البته سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری در گفتگو با ایرنا در این باره اظهار داشت: هیچگونه ارتباطی با مباحث و موضوعات مطرح شده در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی ندارد.
ابوالقاسم الماسی تاکید کرد: حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی همانند گذشته بر اساس سیاست های دولت تدبیر و امید در بخش فرهنگ و هنر پیش می رود.
وی تاکید کرد: سیاست های دولت در بخش فرهنگ و هنر مشخص و شفاف بوده و مورد حمایت مدیریت استان است.
الماسی درباره گزینه های مطرح شده در فضای مجازی برای تصدی این مسئولیت عنوان کرد: ابتدا سرپرستی برای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تعیین و پس از بررسی گزینه های مطرح و طی روال قانونی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب و معرفی می شود.
در این میان گرچه درویش نژاد به برگزاری پیاپی کنسرت، اجرای نمایش و برگزاری جشنواره های فرهنگی ادبی و هنری مشهور بود اما استعفای او ممکن است به عنوان عقب نشینی یا ترس این مدیر از تبعات پافشاری و استقامتش تلقی شود. هرچند که تاکنون اخباري از قبولي استعفاي وي  منتشر نشده است.
از سوی دیگر استعفای  محمد سلطانی فر معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد و همزمانی استعفای وی با شايعه کناره گیری سيد عباس صالحي به عنوان سومین وزیر ارشاد دولت تدبیر و امید، و نیم نگاهی به برکناري مدیر ارشاد تویسرکان و ... همه و همه حاکی از این است که منشا و علت این استعفا موضوعات شخصی و خانوادگی نیست بلکه در پشت پرده خبرهایی در کار است که طبق یک توافق پنهان قرار نیست به بیرون درز کند.
بهتر آن بود که یکی از مدیران عالی رتبه در نشستی خبری با شفافیت و صراحت این موضوع را رسانه ای کرده و مانع از این همه حرف و حدیث می شدند.
چرا که این حق مردم است که بدانند چرا و چطور وقتی که بارها و بارها از عملکرد یک مدیر ضعیف انتقاد می کنند، هیچ اتفاقی نمی افتد و از پستش کنار گذاشته نمی شود؛ اما یک مدیر جوان که محبوب هنرمندان هم هست بدون دلیل روشن کنار گزارده شده است تا صداي اعتراض و نارضايتي در استان بلند شود.
بحث بر سر درستی یا نادرستی این تصمیم نبوده و نیست بلکه فقط راهکارهای موجود در انتشار چنین خبرهایی در جهان قابل تامل و گاه تقلید است‌
حتی در بالاترین سطوح نیز هنگامی که یک مدیر خسته یا پشیمان و یا تحت فشار است، شخصا با یک  رسانه گفتگو کرده و با برشمردن دلایل خود خداحافظی می‌کند.
 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.