1397-11-171397-11-27bool(false) 1397-11-171397-11-27bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 27 بهمن 1397

کد خبر : 84481

 
دولت براي ترک اعتياد دست به دامن خيران شد
تاریخ خبر : 1397-04-04
     
 
 
     
متن خبر :

■ دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدرهمدان: همدان رتبه 21 را در اعتیاد دارد

 ششم تا 12 تیر ماه، هفته مبارزه با مواد مخدر است. همدان از جمله استانهایی است که سالهاست با این مشکل مواجه است هر ساله در این هفته برنامه‌هایی برای آگاه سازی مردم برگزار می‌شود اما متاسفانه با ورود مواد جدید آمار معتادان کاهش نمی‌یابد.
اعتیاد به موادمخدر یکى از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادى و بهداشتى است که عوارض ناشى از آن تهدیدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب رکود اجتماعى در زمینه هاى مختلف می‌گردد.همچنین ویرانگري هاى حاصل از آن زمینه ساز سقوط بسیارى از ارزش ها و هنجارهاى فرهنگى و اخلاقى شده  و بدین ترتیب سلامت جامعه را بطور جدى به مخاطره مى‌اندازد.
پدیده  شوم  قاچاق  مواد  مخدر  بیش  از  آنکه  فعالیتى  سوداگرانه،  تجارى  و  اقتصادى  در  عرصه  مافیاى  اقتصاد بین المللى  باشد،  ابزارى  کارآمد،  مؤثر  و  راهبردى  در  گسترش  نظام  سلطه  صاحبان  قدرت  جهان  بر  کشورهاى توسعه  نیافته  است تحلیلگران  مسائل  سیاسى  و  اجتماعى  بر  این  باورند  که  در  تهاجم  و  نفوذ  فرهنگی،  پدیده موادمخدر  مهمترین  عامل  به  تباهى  کشیدن  و  انحطاط  اخلاقى  جوامع  به  شمار  میرود
متأسفانه  گسترش  دامنه مصرف مواد مخدر  در جامعه امروزى  به حدى است که حتى قشر متفکر و تحصیل کرده را  نیز  به  سمت خود کشانده است.
مواد مخـدر آنچنان آرام و بـی صـدا بـر جسـم و روان مصرف کننده مستولى می‌گردد که هیچ معتادى آغاز اعتیاد خود را به یاد نمی آورد.
اعتیاد سبب تباهى میلیون‌ها مغز فعال می‌شود که سرمایه‌هاى آینده جامعه بشرى بشمار می‌روند.
اگر درصد کمى از کودکانى که والدین آنها معتاد هستند به سوى بزهکارى سوق داده شوند، بعد  از  گذشت  چندین  سال  تعداد  بزهکاران  در  این  مملکت  به  هزاران  نفر  خواهد  رسید.
اعتیاد  بیش  از  یک میلیارد نفر از اعضاء خانواده معتادان را در جهان بطور مستقیم با مشکلات ناشى از این آسیب مواجه نموده است.
 400  عنوان برنامه برای هفته مبارزه با مواد مخدر
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گفت: 400 برنامه امسال برای هفته مبارزه با مواد مخدر پیش بینی شده است که شامل غبارروبی گلزار شهدا، سرکشی به خانواده شهدا، دیدار با ائمه جمعه و جماعات، سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه پیرامون معضل اعتیاد، تبلیغات محیطی و برگزاری جلسه‌های تخصصی با سمن‌ها است.
سید رسول حسینی گفت:  استان همدان دارای 43 کمپ ترک اعتیاد هر یک به ظرفیت 60 نفر است.
وی خاطر نشان کرد: 144 مرکز ام - ام - تی به همراه یک مرکز ماده 16 با ظرفیت نگهداری 100 معتاد متجاهر و فاقد سرپناه در همدان وجود دارد.
حسینی اضافه کرد: چهار میلیارد و 700 میلیون ریال اعتبار برای افزایش ظرفیت مرکز ماده 16 پیش بینی شده بود که با توجه به تغییر سیاست های ستاد مبارزه با مواد مخدر این اعتبار برای تجهیز سوله های داخل این مرکز به منظور اشتغال بهبود یافتگان هزینه می شود.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر همدان بیان کرد: معتادان به مواد مخدر برای فرایند درمان به مدت یک ماه در کمپ ها و سه ماه در مرکز ماده 16 نگهداری می شوند.
حسینی افزود: همزمان با هفته مبارزه با مواد مخدر یک کارگاه جوراب بافی که بهبودیافتگان از گرداب اعتیاد در آن مشغول به فعالیت هستند در کبودراهنگ به صورت رسمی افتتاح می شود.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدرهمدان افزود: 2 کمپ ترک اعتیاد آقایان و بانوان در شهرستان ملایر همزمان با این هفته بهره برداری می شود.
حسینی، بازدید از کمپ های ترک اعتیاد، نشست مشترک با اعضای کمیته مقابله با عرضه، کمیته حقوقی و قضایی، بازدید از سرپناه و شلتر بهزیستی و گشایش نمایشگاه محصولات بهبود یافتگان در رزن را از دیگر برنامه های این هفته برشمرد.
وی گفت: برای بهبود یافتگان از اعتیاد و کارآفرینان، دوره های آموزشی در سه شهرستان پیشگام در جذب تسهیلات برای بهبودیافتگان شامل همدان، ملایر و رزن برگزار می شود.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر همدان بیان کرد: مرکز مشاوره ناجا در ملایر با رویکرد پیشگیری از گرایش به مواد مخدر در این هفته راه اندازی همچنین نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد در تمامی شهرستان ها برگزار می شود.
حسینی تاکید کرد: یکی از دلایل عمده گرایش افراد به مصرف مواد مخدر نبود شغل است بنابراین ستاد مبارزه با مواد مخدر در تفاهم نامه ای با بانک کارافرینی امید و بانک توسعه کارآفرینی درصدد ایجاد اشتغال برای این افراد است . وی در ادامه گفت: مصرف مواد مخدر صنعتی به مثابه سنتی نیازمند جا و مکان نیست و فرد معتاد به آسودگی می تواند مواد مورد نظر را مصرف کند.
وی اضافه کرد: همچنین نداشتن بو و تغییر نکردن علائم ظاهری پس از اعتیاد به مخدرهای صنعتی از دیگر علل تاخیر خانواده ها در پی بردن معتاد بودن فرزندانشان است.
وی افزود: طبق قرار دادهای منعقد شده 100 تا 150 میلیون ریال تسهیلات کم بهره به هر یک از بهبود یافتگانی که دارای مدرک فنی و حرفه ای هستند پرداخت می شود.دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر همدان گفت: طبق تفاهم نامه منعقد شده با فنی و حرفه ای همدان 570 تن از بهبود یافتگان در رشته های فنی و حرفه ای را آموزش می بینند.
حسینی ادامه داد: با توجه به اینکه برخی از بهبود یافتگان توان و امکانات حضور در مرکز فنی و حرفه ای را ندارند می توان تیم آموزش را به شهرستان ها اعزام کرد تا زمینه یادگیری، دریافت مدرک و در ادامه دریافت تسهیلات بانکی برای بهبود یافتگان فراهم شود.
وی اظهارداشت: 32 میلیارد ریال اعتبار سال مالی جاری تاکنون توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر جذب و در همدان توزیع و هزینه شده است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر همدان تصریح کرد: با توجه به اینکه شناسایی و توقیف اموال منقول و غیرمنقول قاچاقچیان در دستور کار است سال گذشته چندین دستگاه خودرو به ارزش هشت میلیارد ریال توقیف و مصادره شد که نسبت به سال 95، چهار برابر افزایش داشته است.
حسینی با بیان اینکه 300 عامل موثر در گرایش افراد به مواد مخدر شناسایی شده است اظهار داشت: همدان رتبه 21 را در اعتیاد دارد همچنین میانگین گرایش به مصرف مواد مخدر در گروه سنی 15 تا 64 سال 2.59 درصد است.
 60 درصد والدین دیر متوجه اعتیاد فرزندشان می شوند
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان اظهار داشت: طبق بررسی های صورت گرفته 60 درصد والدین پس از گذشت پنج سال متوجه اعتیاد فرزندشان می شوند.
حسینی بیان کرد: مصرف مواد مخدر صنعتی به مثابه سنتی نیازمند جا و مکان نیست و فرد معتاد به آسودگی می تواند مواد مورد نظر را مصرف کند.
وی اضافه کرد: همچنین نداشتن بو و تغییر نکردن علائم ظاهری پس از اعتیاد به مخدرهای صنعتی از دیگر علل تاخیر خانواده ها در پی بردن معتاد بودن فرزندانشان است.
درجریان برنامه‌های شورای هماهنگی مواد مخدر استان بازديدي از كمپ ترك اعتياد كوثر انجام شد.
دبير ستاد مبارزه با موادمخدر استان در این بازدید گفت: براي ترك اعتياد و حل معضل اعتياد بايد ضوابط اداري را كنار بگذاريم و خيرين را وارد اين كار نماييم؛ چراكه اعتبارات و اقدامات دولتي کافی نيست.
حسيني با بيان اينكه در كشور ما مشكل موادمخدر داريم، گفت: ايران در حوزه موادمخدر سياست‌هاي خود را دارد و نمي‌تواند خارج از اين چارچوب حركت كند، اما اگر مردم و بويژه خيرين روي كار بيايند، مي‌توان شاهد تحول خوبي در اين خصوص بود.
 ضرورت تصویب آئین نامه پس از ترک معتادان
وي گفت: متأسفانه با وجود فعاليت‌هاي كمپ‌هاي ترك اعتياد شاهد بوديم كه افرادي بيش از 30 بار به اين مراكز مراجعه كرده اما پس از قطع مصرف دوباره درگير اين مشكل شده‌اند كه در اين خصوص لازم است آيين‌نامه مراقبت پس از مرخصي اجرايي شود.
  معتادان ترک کرده را به کاربگیرید
حسيني گفت: حمايت نشدن خانواده‌هاي اين افراد، هزينه‌هاي كمپ‌ها، بيكاري پس از ترخيص و... مسائلي است كه مراجعه‌كنندگان را درگير خود كرده است كه در اين ارتباط لازم است حرفه‌آموزي معتادان و ارائه تسهيلات به آنها به جديت دنبال شود.
دبير شوراي هماهنگي موادمخدر استان با بيان اينكه يكي از گرفتاري‌هاي ما كه باعث مي‌شود جوانان به سمت اعتياد بروند، نداشتن حرفه و مهارت است، گفت: سهميه امسال براي آموزش رايگان معتادان در فني‌وحرفه‌اي 570 نفر است كه در سال 1396 با اين آموزش‌ها براي 30 نفر اشتغال ايجاد شده است.
وي از كارفرمايان خواست با حمايت‌هاي لازم افرادي كه از كمپ‌ها ترخيص مي‌شوند را به كار بگيرند؛ چراكه در اين صورت از 50 درصد تخفيف بيمه برخوردار مي‌شوند. در همين ارتباط رئيس پليس مبارزه با موادمخدر گفت: بسيار تلاش كرديم كه تا معتادان سطح شهر را جمع و آنها را تحويل كمپ‌هاي ترك اعتياد بدهيم، اما با توجه به محدوديت ظرفيت و ماده 16 شوراي موادمخدر مشكلاتي در اين خصوص وجود دارد.
اسماعيل نجفي گفت: در بحث حمايت از كمپ‌ها نياز به اعتبار داريم و با توجه به گردشگري بودن همدان، رها كردن معتادان در سطح شهر زيبنده نيست.
نجفي اظهار داشت: خانواده يك معتاد با مشكلات شديد مالي روبه‌روست و وقتي پول لازم براي مداوا و معرفي به كمپ نداشته باشد، قطعاً كيفيت درمان پايين خواهد آمد.
معاون بهزيستي استان همدان نيز در اين بازديد گفت: كمپ‌های ترك اعتياد با پيگيري بهزيستي ساماندهي شدند. كوكائيان گفت:‌ عملكرد كمپ‌ها در ترك اعتياد مشخص است و با توجه به پروتكل الحاقي به آنها لازم است تيم درماني خاصي براي آنها به كار گرفته شود.
وي ادامه داد: طبق اين پروتكل در حال حاضر 40 كمپ در استان فعال هستند و از لحاظ فضا، نيروي انساني و نيروي درماني خدمات لازم را به معتادان ارائه مي‌دهند.
وي بزرگ‌ترين مشكل كمپ‌ها را ساماندهي تيم درمان دانست و گفت: تأكيد ما اين است كه شاكله قانوني رعایت شود تا كيفيت ترك معتادان بهبود یافته و بازگشت آنها به كمپ كاهش يابد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.