پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 2 بهمن 1400

کد خبر : 118019

 
شهردار با پیشرفت 60 درصدی پروژه مرکز شهر اعلام کرد

شهریور پایان موزه شهر
تاریخ خبر : 1400-03-18
     
 
 
     
متن خبر :

 درحالی نزدیک به 4سال از تصمیم ایجاد سایت موزه در میدان مرکزی همدان می گذرد که این بار به همت شهرداری همدان این پروژه شاهد پیشرفت 60 درصدی شد .
شهردار همدان در این زمینه در گفتگو با همدان پیام عنوان کرد : سازه اسکلت و سقف این موزه در حال حاضر رو به اتمام است و سفت کاری ها به اتمام رسیده است .
عباس صوفی افزود :  اجرای کامل تاسیسات مکانیکی و کف فرش نما کاری و نازک کاری آبنما و تاسیسات برقی در حال تکمیل است و پیش بینی میکنیم ساخت موزه میدان مرکزی شهریور ماه به پایان میرسد .
شهردار همدان با بیان اینکه موزه مرکزی میدان امام (ره) در بافت تاریخی شهر و بازار قدیمی همدان می تواند بیش از پیش به جذب بیشتر گردشگر داخلی و خارجی کمک کند گفت:  احداث این موزه داری اهمیت ویژه ای برای مجموعه شهرداری و شورای اسلامی شهر است.
شهردار همدان گفت : در تابستان سال گذشته با توجه به اهمیت موضوع سایت موزه میدان امام (ره) عملیات اجرایی این پروژه به شهرداری منطقه یک واگذار شد تا شاهد تکمیل شدن هرچه سریعتر این پروژه که در بافت تاریخی شهر قرار دارد و از اهمیت بالایی برای شهروندان و گردشگران برخوردار است باشیم
سایت موزه میدان امام (ره) در مسیر تکمیل
مدیر منطقه یک شهرداری همدان از تسریع عملیات اجرایی سایت موزه میدان امام(ره) خبر داد و گفت: در تلاشیم هرچه سریعتر این پروژه تکمیل شود.
مسعود دهبانی صابر با اشاره به اینکه در تابستان سال 1399 احداث این سایت موزه به شهرداری منطقه یک واگذار شد گفت: طرح‌ها و برآوردهای لازم که برای اجرایی کردن این پروژه نیاز بود همگی به سرعت تهیه و تنظیم شد و خوشبختانه در مدت کوتاهی توانستیم با برگزاری مناقصه پیمانکار این پروژه را جذب کنیم.
مدیر منطقه یک شهرداری همدان اظهار کرد: این پروژه یکی از مهم‌ترین پروژه‌های شهر همدان محسوب می‌شود که از اهمیت بالایی نیز برای شهروندان همدانی برخوردار است به همین دلیل با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی و مهندسی مطلوب در تلاشیم تا هرچه سریعتر این پروژه تحویل همشهریان شود.
وی گفت: یکی از دلایلی که گردشگردان شهر همدان را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند سابقه تاریخی این شهر است، پروژه سایت موزه میدان امام (ره) یکی از پروژه‌هایی است که این سبقه تاریخی را به خوبی به گردشگران نمایش می‌دهد و باعث رونق هرچه بیشتر گردشگری در شهر همدان خواهد شد.
دهبانی صابر عنوان کرد: در روزهایی که به دلیل شیوع ویروس کرونا گردشگری کاهش یافته است و اماکن گردشگری خلوت است شهرداری منطقه یک با برنامه‌ریزی‌های منظم درصدد ارتقا کیفیت این اماکن است و از ابتدای سال علاوه بر پروژه سایت موزه میدان امام (ره) به عنوان میدان مرکزی شهر پروژه‌های ترمیم محوطه گردشگری گنجنامه، ترمیم بوستان‌های مردم و ارم، بازگشایی معبر بلوار شهید فهمیده، آسفالت‌ریزی‌های بلوار کولاب صورت پذیرفته است تا اماکن گردشگری شهر همدان جلوه‌ای ویژه به خود بگیرند.
گفتنی است:42 ماه از آغاز کشفیات تاریخی در میدان امام (ره) همدان می‌گذرد ، در عملیات بهسازی و ساخت پیاده راه میدان امام خمینی همدان در سال 96 ، هنگام گود برداری و عملیات عمرانی این طرح شهرسازی ، در برخورد با لایه های تاریخی و باستانی آثار ارزشمندی شامل دو تابوت و ظروف سفالی ،سنگ آسیاب ، گور خمره‌ای،سکه طلا و پایه ستون هایی به جا مانده از دوره های تاریخی قبل و بعد از اسلام در میدان امام خمینی همدان کشف شد که گمانه زنی های متعددی را درباره قدمت تاریخی این شهر مطرح کرد.
پیدا شدن این اشیای تاریخی باعث شد تا طرح اولیه آبنما به پروژه « موزه » تغییر یابد و برای هم افزایی ، بالا بردن نظارت و کیفیت کار ، شهرداری ، میراٍث فرهنگی و  مسکن و شهر سازی با همکاری یکدیگر و تقسیم کار ظرف چند ماه پروژه موزه را به اتمام برسانند .
 ساخت موزه میدان امام خمینی همدان که به علت برخی مشکلات متوقف شده بود با تجهیز کارگاه ، عملیات اجرای آن دوباره آغاز شد و حالا به همت شهرداری همدان این پروژه در شهریور ماه 1400 به پایان خواهد رسید .

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.