پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 2 خرداد 1403

کد خبر : 124171

 
در مسابقات بین المللی جام تختی کسب شد

4 مدال رنگارنگ سهم کشتی استان
تاریخ خبر : 1401-03-22
     
 
 
     
متن خبر :

 چهل و دومین دوره رقابت‌های بین المللی کشتی آزاد جام تختی و مرحله چهارم چرخه‌ انتخابی تیم ملی در شهر تنکابن استان مازندران برگزار شد که آزادکاران منتخب استان همدان موفق به کسب چهار نشان رنگارنگ شدند.
این مسابقات با حضور ۱۳۵ کشتی گیر از کشورهای ایران، ارمنستان و گرجستان برگزار شد و در پایان تیم ایران با ۲۴۵ امتیاز به عنوان قهرمانی دست یافت و تیم‌های ارمنستان و گرجستان به ترتیب با ۹۳ و ۲۸ امتیاز دوم و سوم شدند.
در این مسابقات میثم فیروز آبادی، سعید انوری، مرتضی فرزین فر، یوسف کامرانی، هادی وفائی پور،مهدی حاجیلوئیان و دانیال شریعتی نیا کشتی گیران اعزامی استان همدان با حریفان خود سرشاخ شدند و وحید بیگم جانی به عنوان مربی هدایت تیم اعزامی را به عهده داشت.
گوش شکسته‌های همدان در اوزان سبک رقابت‌های جام تختی موفق به کسب نشان نشدند و در مقابل حریفان خود تن به شکست دادند.
در وزن ۵۷ کیلوگرم میثم فیروزآبادی کشتی گیر کهنه کار نهاوندی نتیجه‌ای بهتر از دهمی کسب نکرد و دست او از مدال کوتاه ماند.
فیروزآبادی در همان دور مقدماتی با قبول شکست هفت بر چهار مقابل شهداد خسروی کشتی گیر البرزی و قهرمان سابق نوجوانان جهان از رسیدن به مراحل بالاتر ناکام ماند و شاید امسال آخرین حضورش در این مسابقات بود.
در وزن ۶۱ کیلوگرم نیز مرتضی فرزین فر غایب تیم همدان در این مسابقات بود و سعید انوری دیگر کشتی گیر همدانی نیز مقابل حریف قدرتمند دور مقدماتی خود ناکام ماند.
انوری در دور مقدماتی برابر رضا اطری قهرمان سابق آسیا از بابل تن به شکست سنگین ۶ بر صفر داد و حتی با وجود فینالیست شدن اطری، آزادکار همدانی در گروه شانس مجدد هم نتوانست از فرصت به دست آمده برای کسب حداقل مدال برنز استفاده کند.
انوری در شانس مجدد هم مقابل آرمین حبیب زاده شکست خورد و حتی در بین ۱۰ کشتی گیر برتر مسابقات نیز قرار نگرفت.
نکته جالب اینکه همدانی‌ها در وزن ۶۵ کیلوگرم این مسابقات سهمیه‌ای نداشتند و توفیق کسب مدال پیدا نکردند.
اما در مسابقات میان وزن جام تختی ۲ نشان نصیب کشتی گیران منتخب استان همدان شد.
یوسف کامرانی در وزن ۷۰ کیلوگرم در جمع کشتی گیران قدرتمند خود به میدان رفت و موفق شد نیکا بوشلاشویلی کشتی گیر ملی پوش گرجستانی را در دور مقدماتی شکست بدهد اما در مرحله یک چهارم نهایی برابر امیرمحمد یزدانی دارنده مدال نقره جهان از قائم شهر 4 بر ۲ مغلوب شد.
کامرانی با وجود این شکست هرگز ناامید نشد و در گروه بازنده‌ها توانست به رده‌بندی برسد و با برتری قاطع پنج بر یک برابر نارک هاراتونیان از کشور ارمنستان به نشان برنز دست یابد.
استان همدان در اوزان ۷۴ و ۷۹ نیز سهمیه‌ای در جام تختی نداشت تا همه نگاه‌ها به هادی وفایی پور کشتی گیر موفق وزن ۸۶ کیلوگرم متمرکز شود.
وفایی پور که از قبل نیز یکی از شانس‌های اصلی منتخبان کشتی همدان برای کسب مدال بود، بازهم به این مهم دست یافت.
این آزادکار همدانی در دور مقدماتی موفق به برتری مقابل امیدرضا سهیلی آزادکار البرزی شد و سپس علی منصوری کشتی گیر مازندرانی را شکست داد.
وفایی درفینال نتوانست از عهده علیرضا کریمی دارنده مدال‌های نقره و برنز جهان و قهرمانی آسیا برآید و با نتیجه ۶ بر صفر به مدال نقره بسنده کرد.
اما در اوزان سنگین وزن نیز همدان ۲ نماینده به نام‌های مهدی حاجیلوئیان و دانیال شریعتی نیا به ترتیب در وزن ۹۲ و ۹۷ کیلوگرم داشت که هر ۲ به مدال دست یافتند.
در وزن ۹۲ کیلوگرم مهدی حاجیلوئیان بهترین عملکرد را در بین منتخبان کشتی همدان در جام تختی به نمایش گذاشت تا تحسین کادر فنی را نیز به دنبال داشته باشد.
حاجیلوئیان ابتدا در دور مقدماتی بکا تچیلیدزه از گرجستان را شکست داد و سپس یازده بر صفر سبحان اصغری را برد.این دلاور کشتی همدان که مدال نقره جوانان جهان را در کارنامه خود دارد، در دیدار فینال نیز توانست مقابل احمد بذری قهرمان سابق آسیا ۶ بر ۳ به پیروزی دست یابد و نشان طلای جام را تصاحب کند.
در وزن ۹۷ کیلوگرم نیز دانیال شریعتی نیا دیگر آزادکار همدانی در دور مقدمات آرمان کاظمی از لرستان را شکست داد و در ادامه مقابل مجتبی گلیچ دارنده مدال برنز جهان و قهرمان سابق آسیا ایستاد.
شریعتی در برابر این کشتی گیر تنکابنی شکست را پذیرفت تا به گروه شانس مجدد برود و در نهایت با عبور از میثم عبدی کشتی گیری از استان تهران به نشان برنز دست یافت.
استان همدان در وزن ۱۲۵ کیلوگرم نیز شانس حضور در این مسابقات را پیدا نکرد.
منتخبان کشتی استان همدان در شرایطی موفق به کسب یک مدال طلا، یک نقره و ۲ نشان برنز از چهل و دومین دوره رقابت‌های بین المللی کشتی آزاد جام تختی شدند که سال گذشته سهم همدان یک نشان طلا و ۲ نقره بود.
کشتی استان همدان در کسب تعداد مدال بهتر از سال قبل عمل کرد و سه نشان را به چهار مدال افزایش داد اما در کیفیت مدال نسبت به دوره گذشته عملکرد بهتری نداشت.
سال قبل در وزن ۷۴ کیلوگرم جمال خدابنده لو از همدان با قبول شکست پنج بر یک مقابل محمدصادق فیروزپور از جویبار به نشان نقره رسید و امسال در جام تختی غایب بود ضمن اینکه هادی وفایی پور دیگر کشتی گیر همدانی در وزن ۸۶ کیلوگرم با عبور از علی منصوری به طلا رسید اما امسال این مدال تبدیل به نقره شد.
دانیال شریعتی هم سال قبل مقابل مجتبی گلیج شکست خورد و به نشان نقره رسید اما امسال در دیدار ما قبل فینال برابر این حریف مازندرانی مغلوب شد تا مدالش به برنز تبدیل شود.
البته سال قبل همدان سهمیه بیشتری در رقابت‌های جام تختی داشت و میثم فیروزآبادی، حسن قاسمی، جمال خدابنده لو، امید کولیوند، دانیال شریعتی نیا، داریوش ولی زاده، علیرضا کریمی، مرتضی فرزین فر، سجاد چهاردولی، هادی وفائی پور، سعید انوری زیجود، یوسف کامرانی شایسته و مهدی حاجیلوئیان در قالب تیم منتخب کشتی استان همدان در این مسابقات روی تشک رفتند.

رده بندی نهایی اوزان دهگانه
۵۷ کیلوگرم: ۱- احمد محمدنژاد جوان ۲- علیرضا سرلک ۳- صابر خانجانی و رضا مؤمنی
۶۱ کیلوگرم: ۱- رضا اطری ۲- مجید داستان ۳- داریوش حضرتقلی زاده و آرسن هاراتونیان
۶۵ کیلوگرم: ۱- وازگن توانیان (ارمنستان) ۲- مرتضی قیاسی ۳- محمدرضا باقری و ایمان صادقی
۷۰ کیلوگرم: ۱- امیرمحمد یزدانی ۲- آرمان آندرسیان (ارمنستان) ۳- یوسف کامرانی و حسین ابوذری
۷۴ کیلوگرم: ۱- محمدصادق فیروزپور ۲- حامد رشیدی ۳- خاچاتور پاپیکیان (ارمنستان) و محمدرضا عسکرپور
۷۹ کیلوگرم: ۱- محمد نخودی ۲- مصطفی قیاسی ۳- محمدحسین نوروزیان و امیرحسین کاووسی
۸۶ کیلوگرم: ۱- علیرضا کریمی ۲- هادی وفایی پور ۳- عزت اله اکبری و علی منصوری
۹۲ کیلوگرم: ۱- مهدی حاجیلوئیان ۲- احمد بذری ۳- محمدحسین میرباغبان و سبحان اصغری
۹۷ کیلوگرم: ۱- مجتبی گلیج ۲- امیرعلی آذرپیرا ۳- حسین رمضانیان و دانیال شریعتی نیا
۱۲۵ کیلوگرم: ۱- امیررضا معصومی ۲- علیرضا گرزبر ۳- مرصاد مرغزاری و علی اکبرپور

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.