پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 13 آذر 1399

کد خبر : 112611

 
ابطال ۱۱ پروانه کاربرد علامت استاندارد در ملایر
تاریخ خبر : 1399-07-24
     
 
 
     
متن خبر :


 سه پروانه کاربرد علامت استاندارد تعلیق و ۱۱ پروانه کاربرد علامت استاندارد از مهر ۹۸ تا مهر ۹۹ در شهرستان ملایر ابطال شد.
رئیس اداره استاندارد شهرستان ملایر با اشاره به شعار روز جهانی استاندارد، گفت: ۱۴ اکتبر سال ۲۰۲۰ به‌عنوان روز جهانی استاندارد با شعار «حفاظت از زمین با استانداردها» مزین شده که نشان‌دهنده اهمیت موضوع استانداردسازی و رعایت استانداردها در حفاظت از منابع و محیط‌زیست پیرامونی است.
داریوش خالقی به اهمیت حفظ منابع و محیط‌زیست اشاره و تصریح کرد: این مهم نیازمند یک خواست همگانی است و در راستای تحقق آن علاوه‌بر حمایت‌های قانونی، رعایت پروتکل‌ها و استانداردها از اولویت خاصی برخوردار است.
به گزارش ایسنا، وی مصرف‌کنندگان کالا و خدمات را از دیگر نکات حائز اهمیت در زمینه استانداردها برشمرد و افزود: عرضه کالا و خدمات دارای استاندارد توسط تولیدکنندگان با اقبال مناسبی از طرف خریداران مواجه بوده و از قدرت رقابتی برتری در بازار عرضه برخوردار است.
خالقی استانداردها را به‌عنوان زبان فنی مشترک در بین ملت‌ها برای تبادل کالا و خدمات عنوان کرد و گفت: می‌توان با ارتقای سطح کیفی محصولات و استفاده بهینه از منابع در راستای تولید محصولات باکیفیت، علاوه‌بر حضور مستمر در بازار مصرف داخلی، نسبت به توسعه و بسط بازارهای خارج از کشور نیز موفقیت‌های بسیاری را رقم زد.
وی یادآور شد: مشتری درصورت اطمینان از کیفیت کالا و خدمات ارائه شده و همچنین استمرار آن، رغبت و تمایل برای استفاده از کالا و خدمت را پیدا خواهد کرد، این موضوع می‌تواند در بحث صادرات کالا و توسعه بازارهای صادراتی نیز بسیار حائز اهمیت باشد.
خالقی با بیان اینکه اعطای پروانه و نشان استاندارد به محصولات منطبق با استانداردها از جمله اقدامات اصلی سازمان ملی استاندارد و زیرمجموعه‌های این سازمان برای استانداردسازی در حوزه‌های متعدد تولید کالا و خدمات است، تأکید کرد: امید است با تلاش شبانه‌روزی کارشناسان حوزه استانداردسازی تمایل مصرف‌کنندگان به خریداری و استفاده هرچه بیشتر از کالاهای تولید داخل هر روز بیشتر از گذشته شده تا در راستای حمایت‌های ایجادشده، رونق تولید و اشتغال روزافزون برای جوانان این مرز و بوم محقق شود.
خالقی خاطرنشان کرد: اداره استاندارد شهرستان ملایر نیز به‌عنوان زیرمجموعه اداره کل استاندارد استان همدان در حوزه شهرستان‌های ملایر، نهاوند و تویسرکان در زمینه‌های متعدد مرتبط با شرح وظایف سازمانی از جمله نظارت‌های فنی و کارشناسی در حوزه‌های تولید، خدمات، صادرات و ترویج فرهنگ استاندارد و دیگر حوزه‌های مرتبط فعالیت می‌کند و با وجود تنگناهای موجود سعی در ایفای وظایف سازمانی به نحو شایسته دارد.
رئیس اداره استاندارد شهرستان ملایر به کاهش تعداد پرسنل شاغل در اداره طی سالجاری اشاره کرد و یادآور شد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای ارتقای بهره‌وری از منابع انسانی نسبت به افزایش ظرفیت کارشناسی و همچنین نسبت به توسعه در زمینه تصدی نظارت‌های کارشناسی در صنایع ساختمانی، مکانیک، فلزشناسی، غذایی، کشاورزی و دیگر حوزه‌های مرتبط اقداماتی صورت گرفته است.
وی به وجود ۱۳۶ واحد تولیدی فعال در شهرستان‌های ملایر، نهاوند و تویسرکان در حوزه تحت‌نظارت اداره استاندارد شهرستان ملایر اشاره و خاطرنشان کرد: ۷۳ واحد تولیدی فعال در شهرستان ملایر، ۳۹ واحد تولیدی در شهرستان نهاوند و ۲۴ واحد در شهرستان تویسرکان در صنایع مختلفی شامل ۵۶ واحد ساختمانی و معدنی، ۴۱ واحد غذایی و کشاورزی، 3 واحد برق و الکترونیک، 8 واحد نساجی و بسته‌بندی و سلولزی، 4 واحد خودرو و نیرو محرکه، یک واحد انگ فلزات گرانبها، ۹ واحد ایمنی سلامت محیط‌زیست، ۹ واحد شیمیایی، 3 واحد مکانیک و فلزشناسی و 2 واحد مهندسی پزشکی فعال است.
خالقی به رشد ۵۲ درصدی صدور گواهینامه انطباق کالای صادراتی در یکسال گذشته اشاره و مطرح کرد: از ابتدای مهر سال گذشته تا ابتدای مهر سالجاری، ۹۰۹ فقره گواهینامه انطباق کالای صادراتی شامل انواع کشمش انگوری، تیزابی و کشمش سبز به وزن ۲۴ هزار تن در شهرستان ملایر صادر و ۴۲ فقره پروانه و مجوز کاربرد علامت استاندارد صادر و یا تمدید شده است.
وی ادامه داد: ۲۴۲ مورد بازرسی از واحدهای تولیدی،  هزار و ۵۷۷ مورد بازرسی طرح طاها، ۸۷۵ مورد بررسی صحت عملکرد نازل‌های سوخت، ۳۷۴ مورد نمونه‌برداری از واحدهای تولیدی و ۹۵۰ مورد نمونه‌برداری خشکبار و انجام آزمایش ازجمله عملکردها در حوزه تحت‌نظارت اداره استاندارد شهرستان ملایر از مهر ۹۸ تا مهر ۹۹ است.
خالقی همچنین به تعلیق 3 پروانه کاربرد علامت استاندارد اشاره کرد و ادامه داد: ۱۱ پروانه کاربرد علامت استاندارد که 6 مورد آن در حوزه غذایی کشاورزی، 4 مورد در حوزه ساختمانی و یک مورد در حوزه خودرو و نیرو محرکه بود، در این مدت ابطال شد. در این مدت برای ۲ هزار و ۷۶۰ مورد صحت عملکرد ترازوهای سبک مستقر در واحدهای صنفی در شهرستان‌های مل ایر، نهاوند و تویسرکان بررسی شد.
وی با بیان اینکه در این مدت ۷۳ مورد تأییدیه ایمنی آسانسور صادر شده است، گفت: ایمنی آسانسور مشمول استاندارد اجباری است و تا زمانی که گواهینامه ایمنی آسانسور از سمت سازمان استاندارد به شهرداری‌ها ابلاغ نشود، گواهی پایان کار صادر نخواهد شد.
خالقی یادآور شد: روال استانداردسازی آن بدین شکل است که ابتدا آسانسور توسط شرکت‌های طراحی و نصب که تحت نظارت اداره صمت هستند، نصب و پرونده آنها به سامانه استاندارد آسانسور ارجاع داده می‌شود، سپس شرکت‌های بازرسی تحت‌نظارت سازمان استاندارد آسانسور را مورد ارزیابی قرار داده و گواهینامه انطباق صادر می‌کنند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.