1397-07-191397-07-29bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 29 مهر 1397

کد خبر : 83372

 
اروپا دراجرای برجام شفاف باشد
تاریخ خبر : 1396-10-02
     
 
 
     
متن خبر :

 معاون وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در دیدار با همتای فرانسوی خود در پاریس، خواستار موضع‌گیری شفاف و جدی اروپا در برابر موانع اجرای برجام و اقدامات برخی کشورها برای تضعیف آن شد.
به گزارش ایرنا، سید عباس عراقچی در دیدار با «موریس گوردو مونتاین» قائم‌مقام وزیر امور خارجه فرانسه در چارچوب دور چهارم گفت‌وگوهای سیاسی، در خصوص توسعه روابط دوجانبه، اجرای برجام و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به رایزنی پرداخت.
دو طرف در این گفت‌وگوها ضمن ارزیابی تحولات صورت گرفته در زمینه ارتقاي روابط دوجانبه، بر ضرورت توسعه همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بر مبنای ظرفیت‌های موجود، همکاری و مشارکت دو کشور در زمینه تقویت صلح و ثبات منطقه‌ای، مسائل محیط زیستی و مبارزه با تروریسم و قاچاق موادمخدر تأکید کردند.معاونان وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فرانسه با ارزیابی مثبت گفت‌وگوهای منظم سیاسی، تداوم تبادل نظر هیأت‌های سیاسی و رایزنی‌ رئیسان جمهوری و وزیران خارجه دو کشور در راستای کمک به شناخت متقابل و توسعه همکاری‌ها را مهم ارزیابی کردند.
سید عباس عراقچی در دیدار روز چهارشنبه با تأکید بر ضرورت پایبندی کامل طرف‌های برجام به تعهدات خود و با اشاره به گزارش‌های مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی کامل ایران، خواستار موضع‌گیری جدی‌تر اروپا در برابر اقدامات برخی کشورها برای تضعیف این توافق شد.
معاون وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این دیدار با اشاره به اینکه پاریس از توسعه همکاری شرکت‌های فرانسوی با جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌کند، از افزایش 250 درصدی حجم مبادلات تجاری دو کشور طی 2 سال اخیر ابراز خرسندی کرد.
وی همچنین با اشاره به تحولات مثبت در زمینه همکاری و روابط فرهنگی و دانشگاهی از جمله برگزاری نخستین کمیسیون مشترک علمی و تحقیقاتی فرانسه و ایران، برای توسعه این همکاری‌ها اعلام آمادگی کرد.
گوردو مونتاین با مثبت خواندن رایزنی‌ها میان مقام‌های دو کشور، نقش جمهوری اسلامی ایران را در زمینه تقویت ثبات منطقه‌ای حايز اهمیت برشمرد.
عباس عراقچی در سفر خود قرار است با «نیکولا دوریویه» نماینده فرانسه در گروه 1+5 و «فیلیپ اتین» مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهوری این کشور دیدار کند و در مؤسسه فرانسوی روابط بین‌المللی به ایراد سخنرانی بپردازد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.