پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 30 دي 1398

کد خبر : 93431

 
چرخ پژوهشکده و شهر جهانی انگور با هم می‌چرخد
تاریخ خبر : 1398-02-23
     
   
     
متن خبر :

ارتقا و اثربخشی پژوهش های کاربردی در اقتصاد منطقه و کشور و کمک به تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی، ضرورتی است که نخستین پژوهشکده انگور و کشمش کشور به دنبال نمود عینی این دستاوردها در تاکستان ها و صنایع است.
به گزارش ایرنا، پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر اهدافی فرا ملی را در پیش گرفته و توسعه دانش فنی متناسب با نیاز جامعه باغداران و شرایط جهانی، روز آمد کردن فناوری های سنتی، بهره گیری از فناوری های نوین و بومی سازی آنها متناسب با نیاز جامعه با رعایت الزام های زیست محیطی را در اهداف کلان خود ترسیم کرده است.
سال 1390 بود که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موافقت اصولی خود را برای استقرار و فعالیت پژوهشکده انگور و کشمش در دانشگاه ملایر اعلام کرد و پایان سال گذشته نیز شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی با تبدیل وضعیت اصولی به قطعی این پژوهشکده و به منظور اختصاص ردیف بودجه از اعتبارات ملی موافقت کرد.موفقیتی بزرگ که با جهانی شدن انگور ملایر همزمان شد و بدون شک می تواند اهداف و راهبردهای کلان خود را در سطح منطقه و کشور پیش ببرد.به طور قطع این پژوهشکده در رسیدن به اهداف جهانی برند انگور ملایر کمک و به نوعی چرخ آنها با هم می چرخد و پیاده سازی نتایج تحقیقات در عرصه باغ های انگور و تاکستان‌ها و ایجاد زمینه های توسعه تاکداری پایدار به منظور تداوم تولید و حفظ منابع آب و خاک را هموارتر می کند.در این چارچوب رییس دانشگاه ملایر معتقد است: علم، صنعت و ثروت باید جایی به هم نزدیک شوند و ساختار دانشگاه های نسل چهارم و پنجم می طلبد که دانشجویان به سمت و سوی الگوهای کارآفرین حرکت کنند.خسرو سایوند باغ های انگور ملایر را یکی از الگوهایی دانست که به صورت مارکتینگ بوده و از تازه خوری، فرآوری، صادرات و آموزش به باغداران شروع می شود و زمینه ای مستعد برای نسل جدید و دانش آموختگان دانشگاهی است.
وی معرفی شهر جهانی انگور به عنوان یک برند خاص را از اهداف اصولی و رسالت مهم پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر برشمرد که با همگامی باغداران می تواند در این ساختار حرکت کند.
سایوند ظرفیت ها و تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی، گروه های علمی، پژوهشی و تحقیقاتی و فضای فیزیکی و مزارع تحقیقاتی این دانشگاه را برای همراهی و پیشبرد اهداف شهر جهانی انگور مستعد خواند.
 مسیر جیاس در سطح ملی دیده شود
رییس پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر نیز در این باره به هدفگذاری جیاس ( GIAHS یا نظام‌های میراث کشاورزی مهم جهانی) برای ثبت میراث مهم کشاورزی نظام تولید انگور اشاره و بیان کرد: مسیری را که مد نظر جیاس است، باید در سطح ملی ببینیم.حمید نوری حفظ و بقای ثبت جهانی انگور را مبتنی بر برنامه ریزی کاربردی و اصولی دانست و امنیت غذایی و معیشت خانوارهای روستایی، تنوع زیستی کشاورزی، دانش بومی، نظام های ارزشی، سازمان های اجتماعی و فرهنگی و موضوع گردشگری را از شاخص های مهم فائو (سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد) برای ثبت این میراث مهم کشاورزی عنوان کرد.
وی بر این باور است که استفاده از دانش بومی منطقه دره جوزان ملایر می تواند مسیر را روشن کند و در همین رابطه و برای حفظ تنوع زیستی محصول انگور، پژوهشکده در صدد ایجاد بانک ذخایر ژنی طی سال های آتی است.
نوری رونق گردشگری منطقه و توریسم انگور را مورد تاکید قرار داد و گفت: پژوهشکده انگور و کشمش ضمن حفظ روش های سنتی نظام تولید انگور، روش های نوین را نیز برای توسعه گردشگری و افزایش درآمد باغداران و کشاورزان به طور جدی دنبال می کند.
رییس پژوهشکده انگور و کشمش ملایر تامین نیروی انسانی کارآمد و متخصص برای این پژوهشکده را یک اصل می داند که باید از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد حمایت قرار گیرد تا بتوان به اهداف کلان آن در شهر جهانی انگور دست پیدا کرد.
 دانشجویان دکتری بازوان توانمند پژوهشکده انگور
این نکته قابل ذکر است که پژوهشکده انگور و کشمش سال 1392 موفق به اخذ مجوز پذیرش 16 دانشجوی دکتری در هشت رشته تحصیلی شد و سال گذشته نیز 12 دانشجوی دکتری را پذیرش کرد؛ دانش آموختگانی که می توانند بازویی توانمند برای پژوهشکده باشند.
 پژوهشکده انگور ملایر حلقه واسط علم و عمل
از سوی دیگر تاکید محمد کاظمی نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی بر تقویت پیوند علم و عمل و استفاده هر چه بیشتر صنعت و کشاورزی از فناوری روز است؛ در حالیکه به گفته وی تاکنون نتوانسته ایم بین علم و عمل ارتباط خوبی برقرار کنیم و تولیدکنندگان رغبتی برای استفاده از فناوری های نوین نشان نمی دهند و تولیدات بخش کشاورزی از این فناوری عقب است.
کاظمی فعالیت پژوهشکده انگور و کشمش را در برقراری پیوند بین علم و عمل در بخش کشاورزی و انگور اثرگذار دانست که این روند باید در کنار هم و با هم طی شود.
وی حمایت باغداران، ایجاد ارتباط بین باغداران، دهیاران و مسئولان، ارایه پژوهش های لازم متناسب با برند انگور در مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده، شناسایی و معرفی ارقام جدید انگور و ارایه آموزش ها و روش های نوین در فرآوری و تولید را از جمله وظایف پژوهشکده برشمرد و بیان کرد: نباید فقط نامی از شهر جهانی انگور باقی بماند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.