1401-08-251401-09-05bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 5 آذر 1401

کد خبر : 122592

 
آزادکاران همدانی در انتخابی جام تختی
تاریخ خبر : 1400-12-12
     
 
 
     
متن خبر :

 کشتی‌گیران استان برای کسب سهمیه مسابقات بین‌المللی جام جهان ‌پهلوان در انتخابی این رقابت‌ها شرکت می‌کنند.
رقابت‌های انتخابی کشتی آزاد برای حضور در مسابقات بین‌المللی جام تختی در حالی از روز گذشته به مدت 3 روز در سالن فتح دانشگاه علوم و تحقیقات در تهران آغاز ‌شد که کشتی‌گیران همدانی برای موفقیت در این رقابت‌ها راه سخت و ناهمواری را در پیش دارند.
مسابقات انتخابی تیم ملی (به عنوان مرحله دوم چرخه انتخابی تیم ملی) به شمار می‌رود و تمامی نفراتی که توانسته‌اند مرحله نخست را با موفقیت به پایان برسانند، حالا در این مرحله به میدان می‌روند.
کشتی‌گیران اوزان ۵۷، ۶۵، ۷۴، ۸۶ و ۹۷ کیلوگرم روزهای امروز و فردا و مسابقات کشتی اوزان ۶۱، ۷۰، ۷۹، ۹۲ و ۱۲۵ کیلوگرم نیز روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار خواهد شد.
استان همدان در این رقابت‌ها با 13کشتی‌گیر حضور دارد که کشتی‌گیران استان برای رسیدن به مرحله نهایی جام تختی باید با دیگر مدعیان کشور سرشاخ شوند.
بنا بر اعلام هیأت کشتی استان در این رقابت‌ها در وزن 57 کیلو‌گرم: میثم فیروزآبادی، در وزن 61 کیلو‌گرم: سعید انوری، در وزن 65 کیلو‌گرم: مرتضی فرزین‌فر و داریوش ولی‌زاده، در وزن 70 کیلو‌گرم یوسف کامرانی، در وزن 74 کیلو‌گرم: سجاد چهاردولی و حسن قاسمی، در وزن 79 کیلو‌گرم: جمال خدابنده‌لو، در وزن 86 کیلو‌گرم: امید کولیوند و علیرضا کریمی، در وزن 92 کیلو‌گرم مهدی حاجیلوئیان، و در وزن 97 کیلو‌گرم: دانیال شریعتی‌نیا و هادی وفائی‌پور در قالب تیم منتخب کشتی استان همدان در این مسابقات به روی تشک می‌روند تا با دیگر کشتی‌گیران کشور سرشاخ شوند.
در واقع بهترین‌های کشتی‌گیران استان در این مسابقات شرکت دارند تا بتوانند سهمیه حضور در جام بین‌المللی تختی را به دست آورند.
همدان به لحاظ برخورداری از تعداد کشتی‌گیر حاضر در این رقابت‌ها وضعیت بسیار خوبی دارد و این انتظار می‌رود که حداقل 5 سهمیه نصیب استان شود.
داریوش ولی‌زاده، سجاد چهاردولی، جمال خدابنده‌لو، حمیدرضا علی‌بخشی، مهدی حاجیلوئیان، هادی وفایی و دانیال شریعتی در 41مین دوره رقابت‌های بین‌المللی کشتی فرنگی و آزاد جام جهان پهلوان تختی که از اردیبهشت ماه امسال برگزار شد، سهمیه گرفتند.
اما در مرحله نخست انتخابی تیم ملی که دی ماه امسال برگزار شد نیز سعید انوری در ۶۱کیلوگرم، یوسف کامرانی در ۷۰ کیلوگرم و مهدی حاجیلوئیان در ۹۲ کیلوگرم به مدال برنز دست یافتند و موفق شدند سهمیه شرکت در انتخابی را بگیرند.
امسال شرایط کشتی‌گیران همدانی با گذشته متفاوت است و نمی‌توان پیش‌بینی کرد که چند سهمیه نصیب این استان می‌شود. کشتی‌گیران استان همدان امسال در میادین مختلف ملی و بین‌المللی شرکت کردند و اغلب با افت و خیزهایی همراه شدند که البته سهم آنها در میادین بین‌المللی برای رسیدن به مدال صفر بود.
یوسف کامرانی، سعید انوری، هادی وفایی و مهدی حاجیلوئیان کشتی‌گیرانی بودند که در تورنمنت بین‌المللی شرکت کردند و به نتایج خوبی دست نیافتند.
هر چند در این بین انوری، کامرانی و حاجیلوئیان در مرحله نخست انتخابی تیم ملی به نشان برنز دست یافتند؛ اما به‌طور قطع شرایط برای مرحله دوم که حکم کسب سهمیه حضور در جام تختی را دارد، سخت‌تر است.
هر 3 کشتی‌گیر هفته گذشته ناکام از مسابقات بین‌المللی بازگشتند که البته نارضایتی پژمان درستکار، سرمربی تیم ملی از عملکرد آنها در کنار سایر کشتی‌گیران تیم منتخب کشورمان که به موفقیت نرسیدند را به دنبال داشت.
حالا این کشتی‌گیران زخم خورده باید وارد میدانی شوند که آخرین امید آنها برای حضور در جام بین‌المللی تختی خواهد بود.
آنها بهترین‌های کشتی همدان در یکسال گذشته بوده‌اند و شاید ناکامی‌های قبل تلنگری باشد برای اینکه بتوانند آغاز دوباره در مسیر قهرمانی داشته باشند.
لیست اعلام شده از ترکیب تیم منتخب استان همدان برای حضور در مرحله دوم رقابت‌های انتخابی تیم ملی درواقع تمام داشته‌های کشتی استان است.
فیروزآبادی در سال‌های گذشته همواره پای ثابت تیم منتخب کشتی همدان بوده و حضور مداوم در مسابقات او را باتجربه کرده است. او با کوله‌باری از تجربه قرار است بار دیگر در مسابقات کشتی انتخابی جام تختی شانس خود را امتحان کند و البته حریفان قدرتمندی را در این رقابت‌ها پیش رو خواهد داشت.
این کشتی‌گیر نهاوندی در سال‌های اخیر همواره نفر اول کشتی استان در وزن ۵۷ کیلوگرم بوده؛ اما در میادین ملی به آنچه که حق او بوده، دست نیافته است.
 در وزن ۶۱ کیلوگرم سعید انوری، نماینده کشتی همدان در مسابقات قهرمانی کشور خواهد بود.
انوری هم شرایط مشابه فیروزآبادی دارد و شاید امسال اگر موفق به کسب سهمیه جام تختی نشود، دیگر این شانس را برای رسیدن به این مهم پیدا نکند.
سعید انوری سال‌ها در میادین مختلف حضور یافته و حتی تا مراحل بالای جدول هم پیش رفته، اما در نهایت به آنچه که مورد خواسته‌اش بوده، دست نیافته است.
او اوایل هفته گذشته نیز در جام بین‌المللی یاشاردوغو ترکیه در همان دور نخست مقابل هم تیمی خود محمدباقر یخکشی با شکست سنگین 5 بر یک مواجه شد و حذف زودهنگامی داشت.
در وزن ۶۵ کیلوگرم داریوش ولی‌زاده، نماینده کشتی استان در این مسابقات است. ولی‌زاده هم‌اکنون نفر دوم تیم ملی کشتی جوانان کشور است و اکنون انگیزه فراوانی برای تصاحب سکوی قهرمانی در مسابقات انتخابی دارد.
این جوان مستعد و اهل فن کشتی ملایر به‌طورقطع می‌تواند از امیدهای همدان برای رسیدن به سهمیه رقابت‌های انتخابی جام تختی باشد.
مرتضی فرزین‌فر دیگر کشتی‌گیر وزن ۶۵ کیلوگرم استان است که پس از مدتی دوری از میادین ورزشی بار دیگر روی تشک می‌رود تا شانس خود را برای رسیدن به دوبنده تیم ملی محک بزند.
در وزن ۷۰ کیلوگرم یوسف کامرانی در ترکیب تیم کشتی استان در این رقابت‌ها را دارد. کامرانی در سال‌های اخیر پای ثابت ترکیب تیم استان بوده و حتی در جام بین‌المللی تختی هم روی تشک رفته است و تجربه لازم را برای حضوری دوباره در این مسابقات دارد. هر چند کامرانی در مسابقات بین‌المللی جام دانکلوف بلغارستان که چندی پیش برگزار شد ناکام شد و نتوانست کشتی خوبی بگیرد.
در وزن ۷۴ کیلوگرم سجاد چهاردولی و حسن قاسمی حضور دارند و هر ۲ کشتی‌گیر جوان و آینده‌دار هستند که باید به مصاف حریفان سرسختی در این وزن بروند.
در این بین حسن قاسمی نیز تجربه حضور در رقابت‌های قهرمانی کشور را دارد و امسال به اذعان کارشناسان از آمادگی بسیار مطلوبی برخوردار است.
در وزن ۷۹ کیلوگرم جمال خدابنده‌لو امید به کسب سهمیه دارد. آزادکاری که نایب‌قهرمان کشتی انتخابی تیم ملی امید کشور را در کارنامه خود دارد و سال‌ها در میادین مختلف از جمله جام تختی شرکت کرده و ماه گذشته نیز در اردوی تیم منتخب نیروهای مسلح برای حضور در رقابت‌های جهانی شرکت داشت.
این کشتی‌گیر همدانی حالا نفر نخست وزن ۷۹ کیلوگرم استان در مسابقات انتخابی است و امید زیادی برای رسیدن به سهمیه دارد.
در وزن ۸۶ کیلوگرم نیز علیرضا کریمی و امید کولیوند به میدان می‌روند، در این بین علیرضا کریمی تجربه حضور در اردوی تیم ملی را دارد و در مسابقات انتخابی تیم ملی در سال‌های گذشته به ویژه سال 1397 جزو ستاره‌های کشتی کشور معرفی شد.
کریمی با تجربه گرانبهای خود می‌تواند در این میدان مهم بار دیگر بدرخشد و به جام تختی راه یابد، البته همدان در این وزن هم هادی وفایی‌پور را در اختیار دارد که از آمادگی خوبی در تمرینات برخوردار است.
وفایی‌پور پس از کسب مدال برنز مسابقات ارتش‌های جهان و حضوری موفق در لیگ برتر کشتی آزاد، در مرحله نخست انتخابی تیم ملی ناکام بود و اکنون به دنبال جبران این وضعیت است.
در وزن ۹2کیلوگرم مهدی حاجیلوئیان از همدان شرکت دارد. این کشتی‌گیر خوش‌استیل که عنوان سوم جوانان جهان و مرحله نخست انتخابی قهرمانی کشور را در کارنامه خود دارد چندی پیش راهی جام بین‌المللی دانکلف بلغارستان شد، اما نتیجه خوبی کسب نکرد و حالا تمام امیدهای خود را در مسابقات انتخابی جست‌وجو می‌کند.
در وزن ۹۷کیلوگرم دانیال شریعتی‌نیا بار دیگر در عرصه ملی ظاهر می‌شود، او نیز از کشتی‌گیران باتجربه همدانی به شمار می‌رود که در سال‌های گذشته طعم حضور در اردوی تیم‌های ملی جوانان، امید و بزرگسالان کشور را چشیده است.
هر چند در مرحله نخست انتخابی تیم ملی ضعیف ظاهر شد، اما این شانس را دارد تا بار دیگر در عرصه ملی توانمندی خود را اثبات کند. او دارنده مدال طلای قهرمانی جوانان آسیا است و بازهم می‌تواند به این افتخارات مهم دست یابد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.