1400-10-171400-10-27bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 27 دي 1400

کد خبر : 120738

 
نه به واکسن کرونا، خطر جدی برای سلامت جامعه
تاریخ خبر : 1400-09-01
نویسنده : آرزو سرگزی
     
 
 
     
متن خبر : از سال ۱۷۹۶میلادی، که نخستین واکسن تزریق شد تاکنون تحولات بسیاری را از سر گذرانده و نقش مهمی در نجات جان انسان‌ها ایفا کرده است.
واکسیناسیون روشی است تاریخی و کاملاً علمی و مؤثر برای مقابله با بیماری‌ها، که به یکی از محورهای مخالفت جریانات علم‌ستیز تبدیل شده است.
مبنای غالب تئوری‌های توطئه واکسن‌ستیزان، تردید در نیت شرکت‌های داروسازی است و این باور که واکسیناسیون عملی غیرضروری و صرفاً راهی برای سودآوری شرکت‌های داروسازی یا حتی روشی برای کنترل افکارعمومی توسط دولت‌هاست.
نه تنها واکسیناسیون که قرنطینه و داروها نیز از تیررس هواداران علم‌ستیز جنبش‌های ضدواکسن دور نمانده‌اند. هواداران جنبش ضد واکسن، با پلاکاردها و شعارها و دیوارنویسی‌ها و برگزاری تجمع، روز‌به‌روز گسترش می‌یابند و به اضطراب مردم از واکسیناسیون دامن می‌زنند. به‌خصوص افرادی که از دانش کافی در درک مسائل علمی برخوردار نیستند، به‌سادگی ممکن است تحت‌تأثیر این شعارها و اطلاعات بی‌پایه قرار بگیرند.
اخیراً برخی گروه‌ها این ادعا را دارند که همه‌گیری کرونا صرفاً یک فریب بزرگ دولت‌های دنیا برای تحمیل واکسیناسیون اجباری و کسب درآمد شرکت‌های بزرگ داروسازی بوده است.
 مخالفان قرنطینه و واکسیناسیون در ایران
برخی گروه‌هایی که در کشور ما سعی در گسترش جنبش ضدواکسیناسیون دارند طرفداران طب سنتی هستند که دلایل خود را دارند:
ظرفیتی که طب سنتی ایرانی در پیشگیری و درمان برخی بیماری‌ها دارد موجب شده است که برخی افراد با نگاه منفی به تخریب اصول مهم بهداشت جامعه پرداخته و موضوع نفی واکسیناسیون از دیدگاه طب سنتی ایرانی را مطرح کنند. موضوعی که از دیدگاه یک پزشک متخصص طب سنتی ایرانی نادرست است و این مسأله را وسیله‌ای برای تأمین منافع شغلی و شخصی برخی افراد سودجو می‌داند.
موضوعی که این روزها حاشیه و نگرانی‌هایی را برای مردم ایجاد کرده است، متأسفانه راه‌اندازی تجمعات ضدواکسن یا دامن‌زدن به این افکار توسط برخی از پزشکان یا افراد طبیب‌نما بوده‌ است.
از نظر طب ایرانی، همیشه بهترین درمان پیشگیری است و بیشترین تمرکز بر اصلاح سبک زندگی و رعایت مواردی‌ است که از ایجاد بیماری پیشگیری کنند. در همین راستا طب ایرانی تأکید بر مواجه نشدن با عامل بیماری‌زا( معادل ماسک زدن و شست‌وشو و ضدعفونی کردن دست‌ها)، تقویت ایمنی بدن (با اصلاح سبک زندگی) و هوشیار کردن بدن برای واکنش به ‌موقع در برابر عامل بیماری‌زا (معادل واکسن زدن) دارد.
همچنین با دقت در منابع غنی طب ایرانی، ردپاهای قوی از مواردی شبیه واکسن را از 500 سال قبل پیدا می‌کنیم که حاکی از اهمیت دادن طب ایرانی به روش‌هایی مثل واکسیناسیون است.
باورهای شبه‌علمی و خطرناک برای سلامت عمومی، تحت‌تأثیر مطالب منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی ممکن است منجر به امتناع مردم از واکسیناسیون شود که کاملاً اشتباه است.
در نهایت لازم به یادآوری است که افراد جامعه باید پس از دریافت واکسن تا واکسیناسیون کامل پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.
با توجه به جهش‌های سریع ویروس کرونا تأخیر در واکسینه شدن علاوه بر آسیب به خود سلامت و ایمنی جامعه را نیز با مشکل روبه‌رو خواهد کرد.
بنابراین همه ما ملزم هستیم با اطلاع و مطالعه از منابع علمی قابل اعتماد و استناد و  بدون توجه به برخی صحبت‌ها در فضای مجازی در دسترس‌ترین واکسن که بهترین واکسن است را دریافت کنیم تا در سلامت جامعه سهیم باشیم.
* منابع: دنیای اقتصاد، ایمنا

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.