پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 26 تير 1403

کد خبر : 130774

 
گروسی:

آماده‌ایم کار را پیش ببریم
تاریخ خبر : 1401-12-14
     
 
 
     
متن خبر :


 مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به دیدارهایش با رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: آماده ایم کار را پیش ببریم.

به گزارش فرارو، رافائل گروسی روز گذشته در نشست خبری مشترک با محمد اسلامی گفت: جای خوشحالی دارد که من به تهران برگشتم و در این دیدار بسیار بسیار مهم آماده ایم کار را پیش ببریم. دیشب در جلسه ای با حضور دانشمندان نخبه ایرانی بودم و جای خوشحالی برای من داشت.

گروسی اظهار کرد: 2 مسأله مهم هستند که وجود دارد نخست اینکه توقعات بالا هستند و حضور شما از مطبوعات نشان می دهد چقدر مسأله مهم است. البته این سطح توقعات در سطح جهانی هم درباره کاری که ما با ایران پیش می بریم وجود دارد و همچنین درباره شفاف سازی و دسترسی هایی که باید از سوی ایران داده شود.

مدیرکل آژانس گفت: بخش دوم که مهم است مربوط به همکاری‌های فنی و علمی با ایران است. شب گذشته در این باره بحث کردم و قرار است رویدادی که سال‌ها انجام می شده وجهه بین المللی پیدا کند و این رویداد قرار است سال آینده برگزار شود و ما از برگزاری آن حمایت می‌کنیم.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داد: هر وقت خبری درباره درز اطلاعات به من می‌رسد، عصبانی می‌شوم. این گزارش دست همه اعضاست و چیز خوشایندی نیست که من از آن رضایت داشته باشم. این مسأله نشان می‌دهد که چقدر مهم است ما گفت‌وگوی مستقیم داشته باشیم و اجازه ندهیم شایعات و گمانه‌زنی‌ها ادامه داشته باشند. همچنین بسیار مهم و ضروری است که ایران و آژانس با یکدیگر ارتباط نزدیکی داشته باشند تا کشور های دیگر اجازه ورود به این موضوع را نداشته باشند.

رئیس سازمان انرژی اتمی پس از مذاکرت سیاسی و فنی در کنفرانس خبری مشترک با رافائل گروسی گفت: سفر گروسی پیام آور برقراری ارتباطات بین آژانس و ایران است.محمد اسلامی افزود: ما انتظار داریم تعاملات و گزارش های آژانس طوری باشد که اعتماد آفرین باشد تا با اطمینان برای حل و فصل مسائل و پرهیز از عواملی که نیت آنها برهم‌زدن روابط عادی است را ایجاد کنیم و همواره آژانس بتواند وظایف خود در ارتباط با ایران را در چهارچوب پادمان پابرجا نگه دارد.

وی افزود: در همین چهارچوب گفت‌وگوی های مشترک انجام شده و مطمئنم به صورت پایداری مؤثر خواهد بود. اسلامی گفت: بیست و نهمین کنفرانس هسته‌ای را ما چندی پیش در دانشگاه شهید بهشتی برگزار کردیم و شب گذشته توافق شد با گروسی که کنفرانس سی ام بین‌المللی و با مشارکت آژانس سال آینده برگزار شود که کمک به روایتگری ایران می‌کند و آشنایی جهان با مراکز آموزشی و علمی ایران را رقم می زند تا دستاوردها و امکانات ما به سایر کشورها معرفی شود.

وی ادامه داد: اگر به گزارش گروسی مراجعه کنید می‌بینید که شناسایی غنی‌سازی ۸۴ درصدی و بررسی‌های انجام شده از تولید، ایران غنی سازی بالای ۶۰ درصد نداشته و ابهام برطرف شده است. در خصوص 3 مکان هم الگویی را توافق کردیم در سال گذشته و همان را دنبال خواهیم کرد. درباره بخشی از تهدیدات با گروسی صحبت کردیم که بحث ها همچنان ادامه دارد و همکاران در حال گفت‌وگو هستند.


 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.