پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 2 خرداد 1398

کد خبر : 84656

 
گیاهان دارویی در فضای سبز شهرکاشته می شود
تاریخ خبر : 1397-05-15
     
 
 
     
متن خبر :


به گزارش فارس، وی به نقش شهروندان در حفظ و نگهداری فضای سبز اشاره کرد و گفت: یکی از مسائل عمده فضای سبز که در شرایط اقلیمی موجود نیاز به صرف هزینه و مراقبت مستمر دارد، مسئله نگهداری و توسعه فضای سبز است که این مهم نیازمند فرهنگ‌سازی و تعامل شهروندان است.
معاون خدمات شهری شهرداری همدان بیان کرد: پس از اجرای عملیات احداث فضای سبز مهمترین امر حفظ و نگهداری از آن است که این بخش شامل حفظ و نگهداری تمام پروژه‌ها از قبیل کاشت، آبیاری، هرس، کوددهی، سمپاشی، رسیدگی به وضعیت مبلمان پارکی، حذف علف‌های هرز، نظافت و پاکسازی و ... است.
وی افزود: مشارکت شهروندان در نگهداری فضای سبز در رعایت حقوق شهروندی علاوه بر ایجاد محیطی دلنشین، موجب کاهش قابل ملاحظه هزینه‌های حفظ و نگهداری فضای سبز می‌شود.
علی‌ضمیر تصریح کرد: سالانه مبلغ قابل توجهی به منظور نگهداری بیش از 620 هکتار فضای سبز موجود در شهر با احتساب تأمین آب، گل، نهال‌ و نگهداری و حفظ آن هزینه می‎شود.
وی ادامه داد: سرانه فضای سبز شهر همدان بدون احتساب باغات شهر در حال حاضر 11 متر مربع است که این رقم با احتساب باغات 29 متر مربع است.
معاون خدمات شهری شهرداری همدان خاطرنشان کرد: تاکنون اقدامات خوبی برای تأمین منابع آبی فضای سبز شهر انجام شده که مهمترین آن مکان‌یابی و لایروبی قنوات سطح شهر و هدایت آب آنها به فضای سبز است.
وی یادآور شد: برآورد هزینه و احداث مخازن آبی در برخی پارک‌ها و سطوح فضای سبز به منظور جمع‌آوری آب‌های سطحی و آب چاه ها و هدایت آنها به شبکه مکانیزه آبیاری در ادامه روند ایجاد شبکه‌های آبیاری مکانیزه بارانی، قطره‌ای و... به منظور رفیوژها و پارک‌ها با هدف کاهش مصرف آب و تردد تانکرهای آب‌رسانی در سطح شهر انجام شده است.
علی‌ضمیر در ادامه اظهار کرد: با توجه به کمبود منابع آبی، شهرداری همدان با حذف چمن و جایگزینی گونه‌های دائمی، کم آب‌بر و سازگار با شرایط کم‌آبی سعی در ایجاد و توسعه فضای سبز پایدار کرده است.
وی همچنین از کاشت گیاهان دارویی در فضای سبز شهری خبر داد و گفت: گیاهان دارویی در سطح شهر همدان شامل رزماری، اسطوخودوس، همیشه بهار، مریم‌گلی، بنفشه، ختمی، زرشک، گل‌محمدی، لادن، شاه‌پسند کاشته شده که امسال نیز گونه‌های دیگری مانند بابونه، آویشن، بومادران و... به آنها اضافه خواهد شد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.