پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 3 خرداد 1403

کد خبر : 3350

 
با ساخت برنامه‌اي مستند در شبکه يک

آيين‏هاي عاشورايي معرفي مي‏شود
تاریخ خبر : 1390-09-04
     
   
     
متن خبر :

همدان‌پیام: مجموعه مستند «عاشورا ضيافت الهي»، محصول گروه مستند شبکه يک سيما به کارگرداني علي درخشي، در ايام سوگواري محرم آيين‏هاي عاشورايي را معرفي مي‏کند.
تهيه‌کننده مستند «عاشورا ضيافت الهي» با اعلام اين مطلب گفت: در اين مجموعه مستند ـ گزارشي که درباره اشکالات عزاداري‌هاي محرم ساخته شده است، مسائلي چون قمه‌زني، گل‌مالي، تيغ‌زني و ... با حضور عالمان ديني و مورخان بررسي مي‌شود.
به گزارش ميراث ‏آريا، فرج‌ا... سلحشور گفت: پيش‌توليد اين کار در سال 1389 انجام شد و تصويربرداري نيز از اول سال جاري در تهران کليد خورد. کارگردان «عاشورا ضيافت الهي» نيز در اين‌باره گفت: اين مجموعه در 12 قسمت 30 دقيقه‌اي با هدف معرفي عزاداري‌هاي مناسب و حدود اخلاق و شرع و مقايسه آن با برخي از عزاداري‌هاي خاص، با استفاده از تصاوير قمه‌زني‌هاي زائران کربلا، فيلم‌هايي جمع آوري شده از اينترنت و تصاويري آرشيوي به همراه گفت‌وگو با کارشناسان در مدت 7 ماه توليد شده است.
علي درخشي افزود: براساس فتواي حضرت امام خميني بعضي از اعمال و آيين‌هاي محرم از جمله قمه‌زني حرام است، همچنين بسياري از آيات عظام و مقام معظم رهبري بر حرام بودن اين رفتار تاکيد کرده‌اند. همين نکات موجب شد تا پس از چند ماه تحقيقات مفصل و کتابخانه‌اي و گفت‌وگو با اساتيد حوزه و دانشگاه و حضرات آيات توليد اين مجموعه تلويزيوني آغاز شود و حاصل آن براي بينندگان شبکه يک سيما پخش شود. وي ادامه داد: در اين برنامه سير تاريخي عزاداري و انحرافات آن از دوران صفويه تاکنون مورد بررسي قرار گرفته و همچنين عزاداري شيعيان مناطق مختلف جهان از جمله لبنان، سوريه، عراق، ايران، پاکستان و افغانستان با هم مقايسه شده است.
اين مستند، توصيه‌هاي اخلاقي و روايات و احاديث در مورد عزاداري صحيح را نيز در بر دارد. تيتراژ پاياني برنامه نيز با خوانندگي محمد گلريز و آهنگ‌سازي صادق تسبيحي براساس شعري از استاد شهريار است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.