1403-03-171403-03-27bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 27 خرداد 1403

کد خبر : 135845

 
بانک‌ها همچنان برای پرداخت وام‌های خرد ضامن می‌خواهند
تاریخ خبر : 1402-09-21
     
 
 
     
متن خبر :


کبودراهنگ- اکرم حمیدی- خبرنگار همدان پیام: بانک‌ها همچنان در قبال ارائه وام‌های خرد از مردم درخواست ضامن می‌کنند. بعضی از بانک‌ها  نیز به جای پرداخت وام، منابع را نزد خودشان نگه می‌دارند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد بانک‌ها در ارائه تسهیلات به مردم، اظهارکرد: متأسفانه بر خلاف اعلام مسئولین و بانک مرکزی بانک‌ها همچنان برای وام‌های درخواست ضامن می‌کنند که این مسأله هم برای مردم مشکلاتی ایجاد کرده است.

فتح ا... توسلی  در خصوص وضعیت ارائه تسهیلات به مردم اظهارداشت: بحث عملکرد بانک‌ها در حوزه تسهیلات  خوب نبوده است بعضی از بانک‌ها گزارش هایی ارائه می‌دهند که چه میزان تسهیلات خرد به مردم ارائه دادند درحالی که بانک‌ها در خصوص تسهیلات تکلیفی مثل فرزندآوری، ازدواج مسکن و نظایر آن با مردم همکاری نکردند.

وی ادامه داد: ما مراجعه کنندگانی داریم که4ماه است ثبت‌نام کردند اما هنوز برای دریافت وام خود مشکل دارند و حتی مراجعه کننده‌ای ۱۸ ماه از زمان ثبت نامش می‌گذشت اما نتوانسته بود وام ازدواجش را بگیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که بانک‌ها چقدر به بخشنامه بانک مرکزی در خصوص حذف ضامن از وام‌های خرد عمل می‌کنند، اظهارداشت: یکی دیگر از مشکلات مردم برای اخذ وام، همین تضامینی است که بانک‌ها از آنها در خواست می‌کنند. متاسفانه بر خلاف اعلام مسئولان و بانک مرکزی بانک‌ها همچنان برای وام‌ها درخواست ضامن می‌کنند که این مسأله هم برای مردم مشکلاتی ایجاد کرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ادله عده‌ای از مسئولان در خصوص تورم زا بودن وام‌ها، گفت: رقم این وام‌ها آنقدر زیاد نیست که باعث ایجاد تورم شود چراکه وقتی کسی ازدواج می کند قصد دارد با این وام‌ها وسایل زندگی‌اش را خریداری کند و از سوی دیگر خریدی که توسط مردم و جوانان انجام می‌شود باعث رونق تولید خواهد شد و نباید تصور کرد که جوانان قرار است این مبالغ را ذخیره کنند.

وی ادامه داد بنابراین متاسفانه بعضی از بانک‌ها همکاری لازم را نداشتند و همچنان به بنگاهداری خود ادامه می‌دهند و تذکرات مجلس هم خیلی راه به جایی نبرده است.

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بانک‌ها بعضی وقت ها  انتقاد دارند که منابع لازم برای  ارائه وام ها به مردم تأمین نمی شود به فرض در بودجه سال گذشته ۷ هزار میلیارد تومان برای بیماران خاص و ۲ هزار میلیارد تومان هم برای بحث تسهیلات و ۵ هزار میلیارد تومان هم به صورت کمک برای بیماران خاص در نظر گرفته بودیم اما وزارت بهداشت اعلام کرد که این منابع تأمین نشده است؛ بعضی از بانک‌ها هم این منابع را نزد خودشان نگه می دارند تا کمتر درگیر شوند.

وی با اشاره به اقدامات مجلس برای جلوگیری از بنگاهداری بانک ها اعلام کرد: احکام خوبی در برنامه هفتم در نظر گرفتیم و ما مشکل قانون نداریم بلکه مشکل در اجرا و نظارت بر اجرای قانون است. ما به عنوان کمیسیون تخصصی چندین بار به رئیس‌کل بانک مرکزی تذکر دادیم اما بانک مرکزی چون زیر نظر مستقیم رئیس جمهوری است امکان استیضاح و پرسش وجود ندارد.

وی در رابطه با میزان معوقات وام‌های کلان گفت: طبق آماری که وزارت اقتصاد ارائه داده است شرکت‌های دولتی ۱۰۳ هزار میلیارد تومان بدهی دارند که رقم بسیار بالایی است و علی رغم آن مردم عادی علی رغم مشکلاتی که دارند اقساط وام‌های خرد را پرداخت می‌کنند تا بتوانند مجددا تسهیلات بگیرند؛ بنابراین کسانی که وام های کلان گرفتند قطعا مورد حمایت و پشتیبانی قرار دارند که تاکنون اقساط خود را پرداخت نکرده‌اند.

توسلی در پایان درمورد امهال وام‌های کشاورزی بیان داشت: بنده تذکری در خصوص امهال وام کشاورزی داشتم که به دلیل خشکسالی بعضی از کشاورزان امسال محصولی برای فروش نداشتند و دولت هم وام‌ها را امهال نکرد و منابعی که گذاشتند پاسخگوی این ضررها نیست. و از سوی دیگر فشار می‌آورند که تضامین را به اجرا می‌گذارند که در حال حاضر تذکر دادیم و دولت هم باید منابع آن را تأمین کند.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.