پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 31 تير 1403

کد خبر : 132177

 
فقط امروز را شیر باش شهرداری

شـام عـــزا یا نـاهار عـــروسی؟!
تاریخ خبر : 1402-03-02
نویسنده : حامد صیفی
     
 
 
     
متن خبر :


 ستایش‌گرانِ افراطی فوتبال همدان وقتی دارند این مطلب که ما اسمش را می‌گذاریم پیش‌بازی می‌خوانند، حتما چند ساعت دیگر با دو وضعیت بیشتر روبرو نیستند. یعنی حالت سومی وجود ندارد برای اوضاع امشب فوتبالی‌های این خطه. یا مدام دارند با خود کلنجار می‌روند که چرا فوتبال همدان همیشه باید به پرتگاه سقوط به دسته‌های پایین‌تر برسد و در نبرد با سگرمه‌های درهم خود هستند یا اینکه اندک لبخندی میهمان چهره‌ کرده‌اند. چهره‌هایی که امسال پر بود از اضطراب؛ اضطراب‌هایی به مثابه‌ی پشت درب اتاق عمل.

فوتبال همدان اولین بار نیست که در یک وضعیت برزخی قرار می‌گیرد. آخرین بار هم قطعا نخواهد بود. انگار سرنوشت فوتبال همدان را اینگونه نوشته‌اند که قرار باشد خیلی از فصل‌ها، کار نه به روز پایانی بلکه به ثانیه‌های پایانی لیگ کشیده شود.

مثل امروز. مثل یک بازی دیگر که جز مرگ و زندگی توصیف دیگری نمی‌توان و نباید برایش پیدا کرد. رقابتی که چه بخواهیم چه نخواهیم سرنوشت فوتبال یک استان به تمام دقایق آن گره خورده.

از اردیبهشت خاطرات خوبی نداریم ما همدانی‌ها. اقبال خوش اینکه این دفعه، هفته پایانی مسیر خود را از روزهای طلسم‌شده‌ی دومین ماه سال جدا کرده و اگر قرار است با همین بالا و پایین کردن ماه‌ها خوش‌بین باشیم و خیال‌بافی کنیم، دوست داریم خرداد روی خوشش را به ما نشان بدهد تا بلکه یک سقوط دیگر به سقوط‌های تلخ قبلی اضافه نشود.

شهرداری همدان امروز در آخرین بازی خود در لیگ دسته اول میهمان تیم خیبر خرم‌آباد است. اگر شاگردان احمد جمشیدیان بازی امروز را با برتری پشت سر بگذارند، با هرنتیجه‌ای در بازی همزمان در لیگ دسته اول ماندگار خواهند بود.

اما اگر بازی را واگذار یا مساوی کنند، آنوقت باید چشم انتظار بازی همزمان خلیج‌فارس ماهشهر و چادرملو اردکان باشند تا تیم ماهشهری از آن بازی دست پر خارج نشود.

نکته جالب اینکه خیبر با وجود برتری در بازی قبلی برابر شهرداری آستارا از رتبه پنجم جدول بالاتر نرفت و اگرچه روی کاغذ هنوز این تیم برای صعود به لیگ برتر شانس ناچیزی دارد اما با توجه به فاصله یک امتیازی با سایپا، دو امتیازی با فجرسپاسی و سه امتیازی با استقلال خوزستان عملا رسیدن آنها به دسته برتر بعید است و این می‌تواند کورسوی شانس و امید برای همدانی‌ها را حفظ کند!

قضاوت این بازی حساس بر عهده سیدوحید کاظمی است که دانیال باشنده و احمد طوسی او را در امر داوری یاری خواهند کرد.

شهرداری پنج بازی قبلی خود را به ترتیب به سایپای البرز، پارس‌جنوبی جم، فجرسپاسی شیراز، شهرداری آستارا و آرمان‌گهر سیرجان واگذار کرده و برای قطع نوار ناکامی‌های عجیب چند هفته اخیر، یک برد دلچسب می‌خواهد تا این فصل فاجعه‌بار را به بهترین شکل ممکن تمام کند.

امیدواریم این اتفاق رخ دهد تا شهرداری خود را در لیگ یک نگه دارد. موضوعی که می‌تواند فوتبال همدان را به آینده‌ای روشن سوق دهد. در غیر این‌صورت و با سقوط شهرداری، امید و آرزوهای خیلی از جوانان این شهر مثل خیلی از مواقع رنگ خواهد باخت.


بازی رفت دو تیم روز دهم دی‌ماه ۱۴۰۱ در همدان با برتری دو بر صفر شاگردان جمشیدیان به پایان رسید. دیداری که نخستین شکست فصل خیبر را رقم زد.
اگر بازی رفت امسال را فاکتور بگیریم، شهرداری و خیبر دو بار رو در روی هم قرار گرفته‌اند. در هر دو بازی فصل قبل که ماحصل آن یک مساوی و یک پیروزی برای لرستانی‌ها بود.


هفت سال پیش در چنین روزهایی بود که پاس به لیگ دسته دوم سقوط کرد. پاس در فصل 95-94 در شرایطی که لیگ یک با حضور 20 تیم برگزار می‌شد، در هفته پایانی به مصاف مس کرمان رفت و سه بر یک این تیم را شکست داد، اما به دلیل تفاضل گل کمتر نسبت به تیم پارسه تهران به لیگ دسته دوم سقوط کرد.

در آن فصل به‌خاطر 18 تیمی شدن لیگ یک، پنج تیم را راهی لیگ دسته دوم کردند که از بدِ روزگار پنجمین تیم پاس بود. پاس آن سال با داوود مهابادی فصل را شروع کرد، با رضا طلایی ادامه داد و با اکبر محمدی به پایان رساند و سقوط کرد. نکته جالب اینکه احمد جمشیدیان آن موقع کاپیتان پاس بود و سقوطی دراماتیک‌وار را تجربه کرد. آیا این‌بار هم جمشیدیان و تیمش به لیگ دسته دوم می‌روند؟ از صمیم قلب آرزو داریم چنین اتفاق تلخی امروز برای فوتبال همدان رخ ندهد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.