1399-05-031399-05-13bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 13 مرداد 1399

کد خبر : 73241

 
اجرای موفق اقتصاد مقاومتی در گروی حمایت اقتصاد تعاون
تاریخ خبر : 1395-06-13
     
   
     
متن خبر :

 سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: اجرای موفق و بهتر اقتصاد مقاومتی در گروی حمایت و تقویت اقتصاد بخش تعاونی است؛ زیرا اقتصاد تعاونی با حضور مردم شکل می‌گیرد.
احمد توصیفیان ضمن تأکید بر لزوم تبیین جایگاه تعاون در اقتصاد کشور افزود: توسعه و ترویج فرهنگ تعاون را با جدیت دنبال می‌کنیم و اعتقاد داریم ارتقای دانش و توانمندی مدیران و اعضای تعاونی‌ها می‌تواند اثر بسزایی در تقویت و توسعه این بخش ایفا کند که این مهم تنها از طریق آموزش و توسعه و گسترش تعاونی‌ها محقق خواهد شد.
به گفته وی، ارائه آموزش‌های مرتبط و متناسب با سرفصل‌ها و مباحث تعاون می‌تواند موجب ارتقای دانش تعاون‌گران شده و از این طریق بسترهای رشد و شکوفایی این بخش را- که نقش بزرگ و غیرقابل انکاری در توسعه اقتصادی دارد- پدید آورد.
توصیفیان با تأکید بر اینکه در نگاه اندیشمندان و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تعاون از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، بیان کرد: با توجه به مجموعه وسیع و عظیم ظرفیت‌ها در سخت‌افزارها و نرم‌افزارها در بخش تعاون، فرهنگ مطلوب تاریخی و مذهبی در خصوص تعاون و ارزش‌های بی‌بدیل آن، چارچوب تعاون یک قالب بسیار مناسب برای فعالیت فعالان اقتصادی است.
به گفته وی، فعالیت تعاونی‌های استان در بخش تولید و ارائه خدمات ارزان‌تر و رقابتی‌تر از سایر بخش‌ها است که امروز در کشورهای با نظام سرمایه‌داری اقبال وسیعی به تعاون وجود دارد و آنها با شدت و قوت در گسترش تعاونی‌ها در حال تلاش هستند.
توصیفیان گفت: بخش عظیمی از اقتصاد کشورهای سرمایه‌داری را اقتصاد بخش تعاون تشکیل می‌دهد و باید برای گسترش فرهنگ تعاون و دمیدن روح تعاون در فعالیت‌های اقتصادی و گروه‌های مختلف فعالان اقتصادی در استان تلاشی بی‌بدیل انجام شود.
وی با اشاره به اهمیت و جایگاه تعاون بیان کرد: تعاون طرح‌هایی به عنوان یک جایگاه قانونی و ارکان اقتصادی در قانون اساسی پیش‌بینی شده‌اند. همچنین برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید به تعاون و تعاونی توجه ویژه داشت و از سرمایه‌های خرد مردم در ایجاد تعاونی استفاده کرد.توصیفیان ادامه داد: تعاونی‌ها باید در قالب اتحادیه‌ها، پیگیر فعالیت‌های خود باشند و بخش دولتی وظیفه آموزش و پشتیبانی را بر عهده دارد و اگر اتحادیه‌های تعاونی به همراه اتاق تعاون با کمک دولت در حمایت از بخش تعاون فعالیت کنند، اثرگذارتر خواهند بود.
وی اظهار کرد: به تصویب قانون 13 شهریورماه به نام روز تعاون نامگذاری شده و بر این اساس از 13 تا 19 شهریورماه به عنوان هفته تعاون در نظر گرفته شده است؛ بنابراین برای معرفی بخش تعاون و تجلیل از نمونه‌های برتر تعاونی در سطح ملي، استاني و شهرستاني مراسم های مختلف متناسب با روزشمار تعیین شده است.
 روزشمار هفته
■ تعاون، تحکیم وحدت و همدلی؛ شنبه 13/6/95
■ تعاون، اقتصاد مقاومتی و تأمین مالی تعاونی‌ها؛ یکشنبه 14/6/95
■ تعاون، توسعه، مدیریت و بهره‌وری؛ دوشنبه 15/6/95
■ تعاون و ترویج کارجمعی؛ سه‌شنبه 16/6/95
■ تعاون، توسعه کارآفرینی و اشتغال؛ چهارشنبه 17/6/95
■ تعاون، توسعه بازار و صادرات؛ پنجشنبه 18//6/95
■ تعاون و توسعه منطقه‌ای و روستایی؛ جمعه 19/6/95

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.