1397-01-221397-02-01bool(false) 1397-01-221397-02-01bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 1 ارديبهشت 1397

کد خبر : 75421

 
آسیب‌های بالا رفتن سن ازدواج چیست؟

دغدغه افزایش تعداد جوانان مجرد
تاریخ خبر : 1395-10-16
     
 
 
     
متن خبر :

 بر اساس آمار، اعداد و ارقام منتشر شده در رسانه‌ها، سن یک میلیون و 300 هزار جوان از حد متعارف برای ازدواج گذشته است.
همچنین این آمارها در استان همدان حکایت از آن دارد که در این استان 43 هزار و 700 نفر بالاي 30 سال سن در همدان مجردند که از این تعداد ۵ هزار نفر کارمند مجرد در دستگاه‌های اجرایی مشغول هستند که با وجود داشتن شغل و درآمد تن به ازدواج نداده‌اند.
این آمار از سوی اداره کل آمار و اطلاعات استانداري همدان مطرح شده است که در آن آمده است از مجموع كل مجردهاي بالاي 30 سال بيش از 10 هزار نفر داراي تحصيلات دانشگاهي هستند.
از مجموع كل مجردهاي بالاي 30 سال سن 13 هزار نفر دختر بين 30 تا 35 سال بوده كه با توجه به اينكه بهترين سن باروري براي دختران بين 18 تا 35 سال است،‌ اين تعداد افراد براي باروري با ريسك بالايي مواجه هستند.
با توجه به اینکه هر خانم به طور متوسط بعد از 5/3 سال زندگي تمايل به فرزنددار شدن دارد بنابراين 13 هزار نفر دختر مجرد در استان كه در حال حاضر بين 30 تا 35 سال هستند در هر صورت با ريسك بالايي بارور مي‌شوند كه اين نوع سن باروري مادر و جنين را در خطر مي‌اندازد.
هر چند این آمارها از مجموعه اطلاعات سرشماري سال 90 اخذ شده است و اطلاعاتی از مجردهای 5 سال گذشته در دست نیست اما همین آمار با توجه به رشد بیکاری و تمایل کم جوانان به ازدواج زنگ هشداری برای جامعه ما است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ارزیابی‌ها و بررسی‌های آماری، مؤید افزایش سن ازدواج و بروز تأخیر و خلأهای جدی در حصول و تحقق این سنت حسنه است.ازدواج یکی از مؤلفه‌های اساسی در حفظ و انسجام بنیان جامعه است و به واقع استمرار بقای خانواده با تکیه بر عنصر و اصل ازدواج تضمین می‌شود.
بدون تردید، تداوم نسل، رفع نیازهای عاطفی، حفظ پاکدامنی و سلامت اجتماعی و اخلاقی جامعه به واسطه پیوند میان زوجین محقق می‌شود و در صورت بروز و نارسایی و مانع در حصول این امر خطیر، قطعاً مشکلات و چالش‌های عدیده‌ای در سلامت اجتماعی و تداوم استحکاک و انسجام کانون خانواده به عنوان خرده نهاد فرهنگی مؤثر و تعیین‌کننده در شکوفایی اجتماعی ظهور و بروز پیدا خواهد کرد.
صدیقه نوبهار، روانشناس و کارشناس علوم رفتاری با اشاره به آسیب‌ها و مخاطرات تأخیر در سن ازدواج گفت: برای بررسی و تحلیلی دقیق از علل مؤثر در بروز این پدیده، باید مؤلفه‌های متعددی اعم از اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، مورد بحث و واکاوی قرار گیرد.
وی افزود: به نظر بنده یکی از دلایل اصلی تأخیر در ازدواج را باید در مشکلات اقتصادی و نارسایی‌های مرتبط با حوزه اشتغال جستجو کرد و طبیعتاً در شرایطی که جوانان در تأمین معیشتِ روزمره و نیازهای ضروری تشکیل خانواده با مشکل و چالش مواجه می‌شوند، انگیزه‌ها برای پیوند میان زوجین و ازدواج با اُفت و کاهش روبه‌رو خواهد شد.
نوبهار عنوان کرد: از منظر روحی و روانی نیز ترس از طلاق، جدایی و گسست از عوامل مؤثر در بروز تأخیر در ازدواج و بالا رفتن سن متعارف برای تشکیل و پایه‌گذاری زندگی مشترک، محسوب می‌شود.
روانشناس و کارشناس علوم رفتاری گفت: این ترس و هراس از جدایی احتمالی، اگرچه از عوامل تأخیر یا بالارفتن سن ازدواج محسوب می‌شود، اما این ذهنیت خود، معلولی است که وابسته و وامدار ظهور و بروز برخی از نارسایی‌ها و چالش‌های دیگر است و به واقع افزایش آمار طلاق مسبب ایجاد پس لرزه‌ها و پیامدهایی است که یکی از این موارد را می‌توان در هراس‌های روانی و ذهنی از ازدواج جستجو کرد.
وی افزود: عامل دیگر هراس اشاره شده، ناشی از دغدغه‌های عدم برخورداری از امنیت شغلی است و به واقع کم نیستند جوانانی که به دلیل مواجهه با ترس‌ها و دلنگرانی‌های مرتبط با اشتغال، ترجیح می‌دهند تا مشخص نشدن ثبات شغلی خویش از تن دادن به ازدواج طفره روند.
 از نقش خانواده‌ها در تسهیل ازدواج تا لزوم حمایت دستگاه‌های دولتی
رضا فکوری، جامعه‌شناس و آسیب‌شناس اجتماعی با اشاره به لزوم اتخاذ تدابیر مؤثر برای تسهیل امر ازدواج عنوان کرد: بدون تردید هر آنچه بر پیچیدگی‌ها و دشواری امر ازدواج افزوده شود، به همان میزان شاهد بروز تردیدها و هراس‌هایی جدی در حصول این سنت حسنه خواهیم بود.
وی افزود: ازدواج آسان یکی از راهکارهای مؤثر و کارآمد در مقابله و مهار افزایش سن ازدواج به شمار می‌رود، اما این یک واژه عام و کلی است که برای تحقق آن باید اقدامات عملیاتی مؤثر را در دستور کار قرار داد و صرفاً با بر زبان راندن این عبارت و طرح شعاری آن، شاهد تحقق ازدواج آسان نخواهیم بود.
فکوری عنوان کرد: عملیاتی شدن ازدواج آسان نیازمند همگرایی و هم‌افزایی مؤثر میان دو بخش و بازیگر اصلی حوزه اجتماعی همچون خانواده‌ها و دستگاه‌ها، نهادها و ارگان‌های ذی‌ربط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی می‌باشد.
جامعه‌شناس و آسیب‌شناس مسائل اجتماعی عنوان کرد: یکی از مصادیق عدم وجود هماهنگی میان دستگاه‌های متولی و ذی‌ربط در تحقق ازدواج آسان را می‌توان در روند پرداخت وام‌ها و تسهیلات مرتبط با ازدواج مشاهده کرد.
وی افزود: تسهیل هرچه بیشتر تأمین مسکن برای جوانان، اشتغالزایی و تقویت بنیه مالی زوجین و جوانان متقاضی ازدواج در قالب اجرای طرح‌ها و تمهیدات هدفمند و اصولی از ضروریاتی است که با حصول آن، بخش قابل توجهی از موانع ازدواج مرتفع خواهد شد.
منفردزاده عنوان کرد: بخش دیگری از پیش نیاز تقویت و افزایش آمار ازدواج به نحوه نگرش و دیدگاه خانواده‌ها به مقوله ازدواج معطوف می‌شود.
جامعه‌شناس و آسیب‌شناس مسائل اجتماعی گفت: به واقع، امروزه بخش قابل توجهی از خانواده‌ها به ازدواج به عنوان ابزاری برای خودنمایی و اثبات برتری خویش نسبت به اقوام، اطرافیان و وابستگان می‌نگرند که این ذهنیت، آفتی است برای ازدواج که استمرار آن، نه‌تنها فرزندان چنین خانواده‌هایی را بلکه جامعه را دچار خسران و آسیب می‌کند.
وی در خاتمه یادآور شد: برای مهار پدیده تأخیر در سن ازدواج و یا تسریع و سهولت فرآیند و روند ازدواج و پیوند میان زوجین باید با عزمی ملی و فراگیر و جدیت راسخ تمامی دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط و همچنین نهاد خانواده، نهایت تلاش خویش را به منظور حصول ازدواج آسان به کار گیرند،در غیر اینصورت صرفاً با برگزاری جلسات، سمینارها، نظریه‌پردازی‌ها و اقدامات اینچنینی، مشکلات مرتبط با ازدواج و یا پیامدها و مخاطرات تأخیر در پیوند میان جوانان متقاضی ازدواج، مرتفع و کنترل نخواهد شد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.