1402-06-301402-07-09bool(false) 1402-06-301402-07-09bool(false) 1402-06-301402-07-09bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 9 مهر 1402

کد خبر : 132218

 
اضافه شدن بیش از هزار کیلومتر به شبکه فیبر نوری استان همدان
تاریخ خبر : 1402-03-03
     
 
 
     
متن خبر :مدیرعامل شرکت مخابرات استان همدان گفت: بیش از هزار کیلومتر به شبکه فیبر نوری این استان اضافه شد.

محمد علی گرزین با بیان اینکه طرح توسعه فیبر نوری با هدف بهبود سرعت اینترنت در استان را از اولویت‌ها و برنامه‌های راهبردی وزارت ارتباطات و در دولت سیزدهم دانست و افزود: ظرف ۲ سال گذشته هزار و ۲۴۸ کیلومتر به شبکه فیبر نوری این استان اضافه شده است.

او تصریح کرد: فیبر نوری، شبکه‌ای که دسترسی به اینترنت ثابت را تسریع و تسهیل کرده و با اجرای آن، علاوه بر بهبود کیفیت دسترسی، ثمرات دیگری از جمله کاهش ترافیک در شبکه ارتباطات سیار، افزایش سرعت دسترسی، کاهش شکاف دیجیتالی را به همراه دارد.

مدیرعامل شرکت مخابرات استان همدان تاکید کرد: این میزان اجرای شبکه فیبر نوری در همدان از بهمن ماه سال ۹۹ تاکنون اجرا شده است و هم اینک توسعه این شبکه در همدان به ۵ هزار و ۴۹۶ کیلومتر رسیده است.

گرزین با اشاره به اینکه توسعه فیبر نوری از سال‌های گذشته در کشور اجرا شده، اما روند آن کُند بوده است، افزود: با آغاز دولت سیزدهم نهضت جهادی توسعه فیبر نوری در تمامی مناطق کشور آغاز شده تا با بهره برداری از آن شهروندان از اینترنت پر سرعت بهره‌مند شوند.

او گفت: توسعه فیبر نوری در دنیای تکنولوژی، نیاز امروز کشور و استان است و به‌دلایلی همچون افزایش پهنای باند، سرعت آپلود و دانلود، امنیت شبکه و عدم تمایل سرقت آن نسبت به سیم‌های مسی به دلیل ارزش مس، فیبر نوری ارجحیت دارد چرا که بستری امن و پایدار است و به ندرت دچار قطعی می‌شود.

مدیرعامل شرکت مخابرات استان همدان دستیابی اینترنت پرسرعت را با ارزش‌ترین هدیه دولت به روستائیان استان همدان برشمرد و تصریح کرد: تعداد روستا‌های دارای اینترنت خانگی با هدف حرکت به سوی آرمان عدالت اجتماعی از ۳۶۳ روستا در بهمن سال ۹۹ به تعداد ۶۴۴ روستا رسیده است.

گرزین با تاکید بر تقویت اینترنت در مناطق روستایی گفت: روستاییان داشتن ارتباطات پایدار و پرسرعت را هم ردیف دیگر نیاز‌های زندگی می‌دانند و گاهی بیش از سایر امکانات اولیه خواهان آن هستند، زیرا که آن‌ها هم می‌خواهند از مزایای عصر تکنولوژی و اطلاعات همچون بهره‌مندی فرزندانشان از آموزش برخط و فروش محصولات تولیدی خود در فضای مجازی بهره‌مند شوند.

او با اشاره به وضعیت موجود شاخص‌های مخابرات منطقه همدان در سال ۱۴۰۱ گفت: ۸۲۷ هزار و ۱۹ تلفن منصوبه، ۵۵۹ هزار و ۳۲۹ تلفن مشغول به کار، ۲۶۱ تلفن همگانی شهری و بین شهری، ۱۶۴ هزار و ۸۸۲ پورت منصوبه دیتا و نیز تعداد ۹ هزار و ۱۳۴ کانال‌های بین شهری در استان همدان وجود دارد.

مدیرعامل شرکت مخابرات استان همدان ضریب نفوذ تلفن همراه در استان همدان را ۹۲ درصد ذکر کرد و گفت: هم اینک تعداد یک میلیون و ۶۹۱ هزار و ۸۸۰ خط تلفن همراه در استان فعال است.

گرزین، تعداد کل مراکز تلفن استان را ۴۰۶ مرکز اعلام کرد و افزود: تعداد ۷۱۸ سایت bts، تعداد ۲۴۳ ict (آی سی تی) روستایی و ۱۵۶ هزار و ۹۶۸ مورد هم خط تلفن ثابت روستایی در استان همدان اجرا شده است.

او با اشاره به هزار و ۷۳ روستای دارای ارتباط در استان گفت: ضریب نفوذ تلفن ثابت روستایی ۲۴.۵۹ درصد و ضریب نفوذ تلفن ثابت شهری ۳۶.۶۵ درصد در سال ۱۴۰۱ است.

مدیرعامل شرکت مخابرات استان همدان با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری امسال را سال مهار تورم و رشد تولید نامگذاری کردند تصریح کرد: توسعه ارتباطات و مخابرات به عنوان نیروی محرکه اثر مستقیم بر شکوفایی اقتصادی کشور دارد.

استان همدان دارای یک هزار و ۷۵ روستای دارای سکنه است.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.