پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 2 آبان 1399

کد خبر : 111829

 
سازمان جهانی توریسم «شتاب‌دهنده سفر»‌ در عصر کرونا را معرفی کرد

اولویت «یک» بازارهای گردشگری
تاریخ خبر : 1399-06-26
     
 
 
     
متن خبر :

 براساس برآوردهای سازمان جهانی گردشگری، باتوجه به محدودیت‌های سفرهای بین‌المللی ناشی از بحران کرونا و علاقه‌مندی مسافران در مراحل عادی‌سازی سفر به مقاصد نزدیک به خانه، کشورهایی که سهم بیشتری از گردشگری داخلی دارند زودتر و سریع‌تر بهبود می‌یابند.
بحران موجود ناشی از ویروس کرونا فرصتی را برای کشورها فراهم کرد تا گردشگری داخلی خود را مورد ارزیابی قرار دهند و به سیاست‌گذاری‌هایی در راستای تشویق و تقویت گردشگری داخلی اقدام کنند. اگرچه گردشگری بین‌المللی با توجه به توانایی ایجاد درآمدهای بالای صادراتی بیشتر موردتوجه قرار گرفته است اما گردشگری داخلی سهم بسیار بیشتری را در تعداد مسافران و درآمدها به خود اختصاص داده است. سازمان جهانی گردشگری براساس داده‌های محدود مربوط به گردشگری داخلی ۷۳ کشور از ۲۲۰ کشور تحت بررسی در سال ۲۰۱۸ به مطالعه گردشگری داخلی شامل تعداد گردشگران و میزان درآمد حاصل از آن، پرداخته است. این سازمان در بررسی‌های خود از گردشگری داخلی جهان در سال ۲۰۱۸ تعداد ۹ میلیارد نفری توریست را در میزان سفرهای داخلی برآورد کرده که نمایانگر ۶ برابر بیشتر از تعداد گردشگران بین‌المللی (توریست خارجی) است. در سال ۲۰۱۸ تعداد گردشگران ورودی خارجی ۴/1 میلیارد نفر به ثبت رسیده است. آسیا و اقیانوسیه با ۵۰ درصد بیشترین سهم از گردشگری داخلی را به خود اختصاص دادند.
باتوجه به اطلاعات مربوط به سفرهای توریستی داخلی سهم گردشگری داخلی در برابر گردشگران بین‌المللی در کشورهای هند، برزیل، چین و ونزوئلا بیش از ۹۷ درصد است و در آمریکا ۹۵ درصد از کل سفرها را سفرهای داخلی تشکیل می‌دهد. در ایران، استرالیا، پرو، کره‌جنوبی، ژاپن و فنلاند نسبت سفرهای داخلی به سفرهای بین‌المللی ۹۰ درصد یا بیشتر است. همچنین در ۲۱ کشور دیگر از ۷۳ کشور ارزیابی شده سهم سفرهای داخلی در بازار گردشگری آن کشور ۸۰ درصد یا بیشتر است که این امر اهمیت گردشگری داخلی را در جهان نشان می‌دهد.
بزرگ‌ترین بازارهای گردشگری داخلی جهان به هند، چین و آمریکا تعلق دارد که این امر ناشی از جمعیت زیاد و پهناوری سرزمین جغرافیایی این کشورهاست. هند با ۹/۱ میلیارد سفر توریستی داخلی در سال ۲۰۱۸ بالاترین میزان گردشگری داخلی را به خود اختصاص داد و این درحالی است که تعداد گردشگران ورودی به این کشور ۱۷ میلیون نفر بوده است و تنها یک درصد از بازار گردشگری این کشور را در اختیار داشت. پس از آن آمریکا با ۷/1 میلیارد سفر داخلی در جایگاه بعدی جهان قرار گرفت و گردشگری بین‌المللی این کشور با ۸۰ میلیون گردشگر ورودی ۷/4 درصد از بازار گردشگری آمریکا را به خود اختصاص داد. اگرچه این شاخص برای چین در دسترس نیست اما میزان بازدیدکنندگان داخلی در سال ۲۰۱۸ رقم ۵/5 میلیارد نفر به ثبت رسیده است. از دیگر بازارهای بزرگ گردشگری داخلی می‌توان به ژاپن، برزیل، فرانسه و اسپانیا اشاره کرد. ژاپن در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۱۸ میلیون سفر توریستی داخلی تقریبا ده برابر گردشگران ورودی بین‌المللی را در اختیار گرفت.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.