پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 31 شهريور 1402

کد خبر : 131100

 
همدان از شمال شهرگسترش می‌یابد

پایان کشمکش طرح جامع
تاریخ خبر : 1401-12-27
     
 
 
     
متن خبر :


■ استاندار در شورای برنامه‌ریزی: برنامه 3ساله همدان تدوین شده و پس از نوروز رونمایی می‌شود

پس از گذشت ۶سال از آغاز بازنگری طرح جامع شهر همدان و مطالعات آن، بالاخره پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ در شورای برنامه‌ریزی استان به تصویب رسید.

بازنگری طرح جامع شهر همدان در سال ۹۵ توسط مشاور طرح جامع آغاز شد و پس از کش و قوس‌ها و چالش‌های فراوان به تصویب رسید.

سال گذشته همین موقع هم این طرح در کارگروه زیربنائی استان با شرط اصلاح در یکسری ضوابط به‌تصویب رسید اما در نهایت برخی‌ها مانع تصویب آن در شورای برنامه‌ریزی شدند و طرح تا پائیز مسکوت ماند.

اما پس از فشارهای عمومی این طرح دوباره در دستور کار قرار گرفت و طبق اخبار غیررسمی روستای رباط‌شورین نیز به شهر الحاق شده است. گفته می‌شود در فاصله چند ماه بازنگری مجدد، علاوه بر رفع ۹۰۰مغایرت که در طرح وجود داشت این روستا نیز وارد محدوده شهر شد. در صورتی‌که در چند سال گذشته که قرار بود 4روستای رباط شورین، حسن‌آباد، علی‌آباد و قاسم‌آباد به محدوده وارد شوند براساس برخی مطالعات، الحاق رباط شورین لغوشد اما 3روستای دیگر به شهر الحاق شدند. حالا با گذشت چند سال، پس از الحاق این روستا و رفع برخی مغایرت‌ها طرح به‌تصویب رسید.
 
آن‌طور که سرپرست راه و شهرسازی استان همدان به خبرنگار همدان‌پیام گفت: این طرح از کارهای بر زمین مانده استان بوده که با پیگیری مستمر و حدود ۶ هزار نفر ساعت کار کارشناسی ظرف ۸ ماه اخیر با رفع بیش از ۹۰۰ مغایرت و تدقیق با اسناد بالادستی مصوب شد.

ایوب اسدالهی افزود: در این بازنگری مشکل 72 پهنه ساخت و ساز غیرمجاز در شهر حل شد و همچنین ساخت و سازهادر این محدوده ضابطه‌مند شدند.

وی با بیان اینکه الحاق محدوده‌ها از بخش‌های شمالی شهر در راستای توسعه درنظر گرفته‌شده، ادامه داد: طراحی و جانمائی نیم‌رینگ شمالی با هدف بهبود وضعیت ترافیکی شبکه‌ معابر موجود در شهر انجام شده است.

استاندار همدان هم در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان گفت: تراکم جمعیتی در هر هکتار ۱۱۹ نفر است که تلاش می‌کنیم نسبت نفرات آن را کاهش دهیم و به ۸۰ نفر برسانیم.

علیرضا قاسمی‌‌فرزاد افزود: با اجرای طرح جدید جامع شهری، محدوده شهر از ۵هزار و ۲۰۰ هکتار به ۷هزار و ۷۰۰ هکتار افزایش یافته است.

 برنامه ۳ساله تدوین می‌شود

 استاندار همدان گفت: تدوین برنامه 3ساله استان همدان انجام شده است و در ابتدای سال ۱۴۰۲ از آن رونمایی می شود.

وی با اشاره به تأمین هزینه‌های جاری با وجود تورم، و مسدود شدن تمام مسیرهای ورود ارز به کشور به عنوان چالش اصلی دولت در سال ۱۴۰۱، یادآور شد: در این سال اعتبارات خوبی در بخش عمرانی استان تزریق شد، بنابراین باید همچنان امیدآفرینی کرد و نباید باعث تشویش اذهان جامعه شد.

قاسمی فرزاد از دستگاه‌‌های اجرایی استان خواست پیگیر اعتبارات عمرانی سفر رئیس جمهوری از مراکز خود باشند.

وی با اشاره به اینکه ۱۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار به استان تخصیص یافته است، افزود: ۴۰۰ میلیارد تومان نیز در حال تخصیص است.

استاندار همدان گفت: دولت در زمینه هزینه‌های خودش سختگیری کرد اما در بخش عمرانی برای مردم توجه لازم را داشت و فعالیت‌های عمرانی خوبی در شهرها و روستاهای استان انجام شده است.

وی خطاب به دستگاه‌های اجرایی گفت: اگر اعتبارات قبلی خود را جذب نکنید، اعتبار جدید داده‌نمی‌شود.

استاندار همدان در پایان تأکید کرد: فردی که با لابی‌گری در وزارتخانه درصدد تضعیف مدیران استان است از این کار دست بردارد وگرنه نام وی را به نماینده ولی فقیه در استان اعلام و خودمان نیز وی را معرفی خواهیم کرد.

قاسمی‌فرزاد افزود: سالی که گذشت سال پر فراز و نشیبی بود. در این سال شاهد بحران آب در سطح شهر و جامعه بودیم، بیماری کرونا و عوارض آن همچنان در جامعه وجود داشت و اغتشاشاتی که دشمن خیلی روی آن سرمایه گذاری کرده بود فضای آرام جامعه را برهم زده بود. وی افزود: استان همدان در عین حال سال گذشته شاهد وحدت و انسجامی مثال‌زدنی در بین دستگاه‌های اجرایی و امنیتی برای برقراری نظم و امنیت در شهر و ایجاد سلامت روان در جامعه بود.


استاندار همدان گفت: در سالی که گذشت حمایت حجت‌الاسلام شعبانی نماینده ولی فقیه از وحدت در جامعه را داشتیم چرا که این نظام الهی است و باوجود مشکلاتی که در جامعه وجود دارد، دولت با تمام توان در میدان است تا گره های کور را باز کند.

وی در ادامه تأکید کرد: طرح آبرسانی همدان انجام و تصفیه‌خانه‌ها تکمیل شد، اکنون ۹۰۰ لیتر بر ثانیه آب تصفیه می‌شود و بیشتر چاه‌های کشاورزی نیز از مدار آبرسانی خارج شدند.

در این جلسه محمد ضروری مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان گفت: در سال گذشته آب تالوار به سد آبشینه منتقل شد و اکنون ۷۰۰ لیتر آب در ثانیه برای شهر تأمین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امیدوار است سال آینده مردم همدان با مشکل کمبود آب مواجه نشوند، ضرورت صرفه‌جویی در مصرف آب مخصوصاً در روزهای پایانی سال را حائز اهمیت دانست.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.