پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 26 خرداد 1403

کد خبر : 132457

 
100 روز سرنوشت‌ساز تا بازی‌های آسیایی

ملی‌پوشان همدانی گرمِ حضور در هانگژو می‌شوند
تاریخ خبر : 1402-03-17
     
 
 
     
متن خبر :


بازی‌های آسیایی هانگژو در حالی از اواخر شهریور تا اواسط مهرماه امسال به میزبانی چین برگزار می‌شود که از هم‌اکنون شمارش معکوس برای برگزاری این رویداد آغاز شده و استان‌های مختلف کشور در تلاش برای کسب بیشترین سهمیه اعزامی در ترکیب کاروان ایران هستند.

چین برای سومین بار میزبانی این رویداد را برعهده خواهد داشت. پیش از این پکن در سال ۱۹۹۰ و گوانگژو در سال ۲۰۱۰ میزبانی این رویداد را برعهده داشتند.

نوزدهمین دوره رقابت‌های‌ بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ به میزبانی شهر هوانگژو چین در ۴۰ رشته ورزشی شامل ۶۱ نوع ورزش، ۴۸۲ ماده با یک سال تعویق انجام خواهد شد.

با توجه به سیاست‌ ستاد عالی بازی‌های المپیک، پارالمپیک، آسیایی و پاراسیایی مبنی بر اعزام کیفی کاروان ورزشی ایران به این دوره از رقابت‌ها، شاخص حضور رشته‌ها در بازی‌های آسیایی هانگژو برحسب دستورالعمل‌های اختصاصی اعزام به این رویداد تدوین شده است.

معاون توسعه ورزش قهرمانی اداره کل ورزش و جوانان همدان در این باره گفت: ۱۹ رشته ورزشی این استان مستعد حضور در بازی‌های آسیایی هانگژو چین هستند که عبارت‌اند از هاکی، هندبال، دوچرخه‌سواری، ووشو، وزنه‌برداری، نابینایان و کم‌بینایان، کوهنوردی، کشتی، کوراش، کبدی، کاراته، قایقرانی، ژیمناستیک، دوومیدانی، جودو، جانبازان و معلولین، تیراندازی، تکواندو و تنیس‌روی‌میز.

علی ضمیری‌کامل اضافه کرد: این تعداد هیات ورزشی با بررسی‌های صورت گرفته شناسایی شده‌اند و ورزشکاران آن‌ها در تیم‌های ملی و میادین مختلف ورزشی درخشیده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: هیات‌های ورزشی باید وضعیت قهرمانان را به صورت مداوم رصد کنند و ضمن ارائه گزارش فعالیت آن‌ها به دستگاه ورزش، پیگیری لازم را برای حل مشکلات مستعدین داشته باشند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی اداره کل ورزش و جوانان همدان افزود: حمایتی همه‌جانبه از قهرمانان ورزشی داریم و این رویکرد مثبت باعث شده تا مسیر رسیدن به عضو ثابت تیم ملی برای نخبه‌های ورزش استان هموار شود.

وی بیان کرد: حمایت‌های دستگاه ورزش علاوه بر در اختیار گذاشتن بهترین امکانات، به لحاظ مالی هم به صورت مستمر انجام می‌گیرد.

گفتنی است؛ در میان شانس‌های کسب سهمیه حضور در بازی‌های آسیایی چین، شانس دختران همدانی به مراتب بیش از پسران است. در بررسی‌های صورت گرفته رشته‌هایی نظیر قایقرانی، تنیس‌روی‌میز، کاراته و کوراش در بخش بانوان همدان شانس بسیار بالایی برای حضور در این رویداد دارند.

در این بین قایقرانی با سه ملی‌پوش، بیشترین سهمیه را در بین رشته‌های ورزشی همدان برای حضور در بازی‌های آسیایی برخوردار است.

اگرچه معاون دستگاه ورزش از شانس 19 رشته برای حضور در هانگژو نام برده، اما بدون تردید خیلی از این رشته‌‌ها اندک شانسی برای حضور در معتبرترین رویداد قاره کهن ندارند. برای مثال کشتی که روزگاری چند سهمیه حضور در بازی‌های آسیایی داشت، اکنون از این مهم بی‌نصیب مانده است.

اما معاون امور بانوان اداره ورزش و جوانان همدان هم در این باره گفت: ۱۱ بانوی ملی‌پوش این استان بخت اصلی حضور در بازی‌های آسیایی هانگژو چین هستند!
معصومه پیردهقان اظهار کرد: این ملی‌پوشان در رشته‌هایی همچون قایقرانی، تنیس‌روی‌میز، والیبال نشسته، کاراته، تکواندو، تیراندازی و هندبال تمرینات آماده‌سازی خود را در اردوهای تیم ملی انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: سال گذشته ۱۴ بانوی این استان در رقابت‌های جهانی، آسیایی و بین‌المللی صاحب نشان‌های رنگارنگ شدند و قطع به یقین این آمار در سال جاری افزایش خواهد داشت.

متولیان ورزش همدان در شرایطی از شانس حضور این تعداد ورزشکار همدانی در المپیک آسیایی حرف می‌زنند که در ادوار قبلی هم چنین وضعیتی حاکم بود و در نهایت تعدادی انگشت‌شمار از همدان به بازی‌های آسیایی می‌رفت.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.