1397-11-171397-11-27bool(false) 1397-11-171397-11-27bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 27 بهمن 1397

کد خبر : 84493

 
بــزن بــریــم دور بعــد

11 یوزجنگی مقابـل یک شیرجنگی
تاریخ خبر : 1397-04-04
نویسنده : حامد صیفی
     
 
 
     
متن خبر :

حالا دیگر همه‌چیز در دست خودمان است. برای صعود یک برد تاریخی می‌خواهیم و بس. ماموریتی دشوار اما شدنی، ماجراجویی‌ای هیجان‌برانگیز اما نزدیک به واقعیت.
امشب هم دلمان حال خوب می‌خواهد. مثل بعد از بازی با لاروخا. شبی که شاید هیچکس خواب نداشت. اما امشب دلمان فقط و فقط برد می‌خواهد. فردای بازی با اسپانیا مردم همه با افتخار و غرور به هم نگاه می‌کردند و می‌گفتند: "دیشب دیدی چقدر خوب بودیم". "فقط باید پرتغال را ببریم تا صعود کنیم". چرا نبریم؟ آنها فقط یک رونالدو دارند و ما یک تیم کامل و خوب داریم.
فراموش کنید که چقدر این جمله‌ها تحلیل فوتبالی درستی دارند و چقدر متکی بر احساسات هستند. مهم این بود که برابر ماتادورها از جان و دل مایه گذاشتیم، امشب هم اینگونه خواهیم بود تا رویاهای این مردم رومانتیک و دوست‌داشتنی بالاخره محقق شود.
بیائید یکبار با اتفاقات بعد از بازی با اسپانیا حال خودمان را خوب کنیم. کریس ساتن مفسر ورزشی گفته بود: "جام‌جهانی یعنی اینطور با غرور و اشتیاق و قدرت بازی کردن، اسپانیا شانس آورد، این تیم(ایران) می‌تواند پرتغال را شکست دهد".
و یک صفحه مشهور ایتالیایی در توئیتر، جمله بامزه‌ و نغزی نوشت به این مضمون که: "فردی رو پیدا کن که ازت جوری دفاع کنه که بازیکنای ایران از دروازه‌شون دفاع میکنن."
الساندرو دل‌پیرو مهاجم افسانه‌ای ایتالیا هم نوشت: "ایران با استایل دهه ۸۰ بازی کرد. طوری سنگربسته و دفاع می‌کند که انگار فردایی وجود ندارد، قهرمانانه"
روی کاغذ اسم‌ گروه B، برای ما گروه مرگ بود. برگردید به زمان قرعه‌کشی و ببینید که چطور درباره اینکه در گروه مرگ افتاده بودیم و تعداد گل‌های خورده‌مان شوخی می‌کردند تا از تنش و اضطراب جمعی کم شود! چطور قبل از بازی مراکش یادمان افتاد که مراکش عجب تیم قدری است و یک ربع اول ما که هیچ، عادل فردوسی‌پور هم آنقدر هول کرده بود که فقط می‌خواست از مراکش زیاد گل نخوریم.
یک بازی را بردیم و جلوی اسپانیا یک شکست شیرین داشتیم. از همه مهم‌تر اینکه می‌دانیم شکست هم می‌تواند شیرین باشد. برایش جشن گرفتیم. برای یک گل خورده و برای آن گلی که زدیم و واقعا هم آفساید بود و شاید چشم یک داور می‌توانست تشخیص‌اش ندهد و به نام‌مان ثبت شود، ولی امسال تکنولوژی داور ویدیویی در کار است و همه چیز می‌تواند چک شود.
از 2 بازی‌مان جلوی تیم‌هایی که از لحاظ امکانات و بازی‌های تدارکاتی با آنها قابل قیاس هم نبودیم، فقط یک گل وارد دروازه‌مان شده. آن هم از اسپانیایی که جزو مدعیان قهرمانی است. اسپانیایی که صدرنشین گروه خودشان از مرحله مقدماتی بالا آمد و ایتالیا را حذف کرد.
در جدول فیفا در رده ششم هستند. مراکش هم صدرنشین گروه خودش در مرحله مقدماتی بود. روی کاغذ تعداد گل‌های خورده ما در جام جهانی به اندازه انگشتان 2 دست بود. اما در زمین غوغا کردیم. تدبیر دفاعی کی‌روش نه تنها جواب داد که بهتر از آن شاهد یک فوتبال زیبا به‌خصوص در نیمه دوم از بچه‌های تیم ملی ایران بودیم.
در بهترین حالت خیلی‌ها فکر می‌کردند کی‌روش اتوبوس دفاعی جلوی دروازه بچیند. فکر می‌کردند ما ضدفوتبال بازی خواهیم کرد تا از اسپانیا کمتر گل بخوریم. تدبیر مربی کاربلد ما هیجان‌انگیز بود. نیمه اول دفاع کردیم تا نتیجه مساوی بدون گل تمام شود. نتیجه‌ای که قطعا برای تیم اسپانیا سنگین تمام شد و نیمه دوم فوتبال ما به همان زیبایی اسپانیایی‌ها بود.
در فیلم "دیوانه از قفس پرید" سکانسی هست که ما را یاد بازی با اسپانیا می‌اندازد. مک‌مورفی که به دیوانه‌ها روحیه تازه‌ای داده در یکی از عصیانی‌ترین لحظاتش سمت آبسردکن می‌رود و می‌خواهد آن را از جا دربیاورد. زور می‌زند و زور می‌زند در حالی که دیوانه‌ها به او خیره شده‌اند. درنهایت نمی‌تواند. رهایش می‌کند. به دیوانه‌هایی که حالا انگار ناامید به‌نظر می‌رسند و انگار توقع‌شان از او برآورده نشده مستقیم نگاه می‌کند و بهترین جمله جهان را می‌گوید: "حداقل تلاشم را کردم."
تیم ملی برابر اسپانیا تلاش خود را کرد و همه آن شب راضی بودیم. حالا رسیده‌ایم به پرتغال و یک قدم تا خلق یک اتفاق بزرگ ورزشی بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی.
شاید دیگر برایمان مهم نیست که حریف رونالدوی آماده را در ترکیب داشته باشد. چون بچه‌ها نشان دادند که مقابل هر نام و نشانی می‌ایستند، می‌جنگند، کارها می‌کنند در حد کارستان برای سربلندی نام ایران عزیز.
امشب و از ساعت 22:30 پای قاب جادویی می‌نشینیم و جادوی بزرگ سینیور و سربازانش را به نظاره خواهیم نشست. آنها رونالدو را دارند، اما ما ایرانیم!

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.